اسکاتلند در اندیشه برگزاری مجدد همه پرسی استقلال از انگلیس

به گزارش وبلاگ شماره 3443 ه نقل از دیلی تلگراف، نیکولا استورجن وزیر اول اسکاتلند، گفت مشغول تهیه پیش نویس لایحه ای برای همه پرسی استقلال از انگلیس است که در آن اصل پرسش و زمان دقیق برگزاری همه پرسی نیز معین شده است.

اسکاتلند در اندیشه برگزاری مجدد همه پرسی استقلال از انگلیس

استورجن چنین وعده داد که این لایحه تا پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی سال آینده منتشر خواهد شد.

پیشنهاد همه پرسی جدید استقلال اسکاتلند ماه ها پیش مطرح شده بود، اما پیگیری این پیشنهاد به دنبال شیوع کرونا در ماه مارس متوقف شد.

در نخستین همه پرسی استقلال اسکاتلند که در سال 2014 میلادی برگزار گشت، 45 درصد رأی دهندگان به آن رأی آری و 55 درصد رأی نه دادند و به این ترتیب این منطقه نیمه خودمختار نتوانست استقلال کامل خود را از پادشاهی بریتانیا به دست آورد.

در زمان همه پرسی برگزیت در سال 2016 نیز، بیشتر اسکاتلندی ها به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رأی دادند. بنابراین با توجه به نظر منفی که اسکاتلندی ها به برگزیت دارند و نیز به دلیل انتقادهای فراوانی که به عملکرد کُند و دیرهنگام دولت بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، در مبارزه با کرونا در کشور وجود دارد، به نظر می رسد اکنون ملی گرایان اسکاتلندی زمان را برای تجدید رؤیای استقلال مناسب یافته اند.

اگر اسکاتلند به استقلال دست یابد، این بدان معناست که بریتانیا حدود یک سوم از مساحت و یک دهم از جمعیت خود را از دست خواهد داد. ضمن آن که با از دست دادن بخشی از منابع درآمد خود در اسکاتلند، جایگاه فعلی خود به عنوان اقتصاد ششم جهان را نیز از دست می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اسکاتلند در اندیشه برگزاری مجدد همه پرسی استقلال از انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکاتلند در اندیشه برگزاری مجدد همه پرسی استقلال از انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید