دلالان بازار مسکن را ترک می&zwnjکنند

به گزارش وبلاگ شماره 3443، فرشید پورحاجت گفت: اتفاقات سیاسی که طی یک ماه اخیر در جهان رخ داد تاثیر آنی روی بازارهای ارز، طلا و بورس داشت که واکنشهای سریع نشان دادند. بازار بورس مقداری رشد کرد و بازارهای طلا و دلار فرایند نزولی به خود گرفتند. البته به نظر من کاهش نبود بلکه حباب بازارها آغاز به تخلیه کرد.

دلالان بازار مسکن را ترک می&zwnjکنند

وی اضافه نمود: معمولا تاثیر متغیرها بر بازار مسکن مقداری زمانبر است و همین ویژگی دیرپذیری این حوزه باعث شده تا تبعیت آن از شرایط اقتصاد، واقعی تر از دیگر بازارها باشد. ماه گذشته در بازارهای موازی مسکن کاهش قیمت داشتیم ولی در حوزه مسکن چندان نمود نداشت. حتی افزایش قیمت در برخی مناطق مشهود بود؛ زیرا بخش مسکن از ساخت و ساز و تاثیر و شرایط حاکم بر اقتصاد کشور در حوزه فراوری مسکن تبعیت می نماید.

دبیر کانون انبوه سازان با بیان اینکه شروع فرایند تخلیه حباب بازارها اتفاق خوبی است گفت: اینکه بازارهای موازی مسکن حبابشان خالی گردد انتظارات تورمی را در بخش مسکن کاهش می دهد و تاثیرش در آینده به شکل کاهش معاملات سفته بازانه بروز خواهد یافت. کسانی که نظم بازار مسکن را با رفتارهای سوداگرانه به هم می ریزند در حال خروج از بازار هستند. در این شرایط می توان امیدوار بود بازار مسکن از یک ثبات مالی تبعیت کند که برای اقتصاد کشور مفید خواهد بود.

پورحاجت اظهار کرد: ثبات مسکن برای اقتصاد کشور فایده دارد؛ زیرا بخش ساخت و ساز می تواند برای افزایش فراوری برنامه ریزی کند. مردم هم که طیف مصرفی هستند در این شرایط می توانند با استفاده از نظام پس انداز، تسهیلات و حمایتهای دولت خانه دار شوند. اما نکته مهم این است که دولت و به طور خاص وزارت راه و شهرسازی به چه نحو می خواهد از این ثبات مالی استفاده کند. می طلبد که وزارت راه و شهرسازی برنامه عملیاتی کاملا تعیین و اجرایی در کنار بخش خصوصی برای حوزه مسکن ارایه دهد و از شعارپردازی خودداری کند.

وی تاکید نمود: اگر مسئولان وزارت راه و شهرسازی صرفا بگویند قیمت مسکن پایین می آید ما در آینده نتایج مطلوبی را از این حوزه نخواهیم گرفت و فشار مالی وحشتناکی که در حوزه مسکن اتفاق افتاده مجددا تکرار می گردد. طی یک سال و نیم گذشته وزارت راه و شهرسازی در پروژه اقدام ملی مسکن اقدام خاصی انجام نداده، چرا که بخش خصوصی در کنارش نیست. مسکن مهر اگر به موفقیت نصفه و نیمه ای رسید به این دلیل بود که دولت وقت به این نتیجه رسید که فراوری مسکن را به اهل فن واگذار کند. هم اکنون وزیر راه و شهرسازی اعلام کند از 400 هزار واحد اقدام ملی چه مقدار به بخش خصوصی واگذار شده، چه تعداد را ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بنیاد مسکن و دیگر سازمانهای دولتی بر عهده گرفته اند و مساله مهمتر اینکه سازمانهای دولتی تا چه میزان موفقیت داشته اند.

دبیر کانون انبوه سازان مدعی شد: ما اعتقادمان این است که بخش خصوصی از طرح اقدام ملی مسکن استقبال ننموده است؛ زیرا مسئولان اساسا به بخش خصوصی اعتقاد ندارد.

پورحاجت با اشاره به کاهش 14 درصدی ساخت و ساز در شهر تهران طی شش ماهه ابتدای امسال نسبت به نیمه اول سال گذشته گفت: ریسک سرمایه گذاری در حوزه فراوری مسکن در تهران به شدت افزایش یافته و عدم بازگشت سرمایه برای فراوریکننده مسکن در استان تهران شرایط را سخت نموده است. سطح دسترسی قشر مصرفی به مسکن مناسب در تهران به شدت پایین آمده و سازندگان متوجه این هستند واحدی را که می سازد متقاضی ندارد. بنابراین از بازار خارج می شوند و در واقع ریسک خواب سرمایه را نمی پذیرند. در شهرستانها البته اوضاع مقداری متفاوت است و ساخت و ساز نسبت به ماههای گذشته مقداری بهتر شده است؛ زیرا شکاف بین توان خرید متقاضیان مصرفی با قیمتها چندان عمیق نیست.

خانه در تهران متری 27.1 میلیون تومان

بنابراین گزارش، مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه 1399 بالغ بر 27 میلیون و 100 هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل 1.8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 118 درصد رشد نشان می دهد. این کمترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از اردیبهشت امسال تا کنون بوده است. معاملات نیز در هشتمین ماه از امسال به طور محسوسی کاهش یافت. در آبان ماه 1399 تعداد 4466 فقره معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که در مقایسه با ماه قبل 48 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 1.8 درصد افزایش پیدا کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "دلالان بازار مسکن را ترک می&zwnjکنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلالان بازار مسکن را ترک می&zwnjکنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید