سطح آب دریای خزر به کمترین میزان طی 30 سال اخیر رسید

به گزارش وبلاگ شماره 3443، میانگین تراز آب در این سال با کاهش 13 سانتی متری نسبت به سال 2018، برابر با 27.18- متر شده است. کاهش تراز آب اخیر درحالی است که میزان ورودی آب رودخانه ولگا به عنوان تأمین کننده بخش اعظم آب رودخانه ای به این دریا، در سال 2019، حدود 22 درصد کاهش یافته که این مسئله می تواند به عنوان یکی از علل مؤثر در کاهش تراز آب اخیر محسوب شود.

سطح آب دریای خزر به کمترین میزان طی 30 سال اخیر رسید

به گزارش ایسنا، متوسط سالانه ورودی آب ولگا به دریای خزر حدود 240 میلیارد مترمکعب و برآورد سالانه کل ورودی رودخانه های منتهی به خزر، 300 میلیارد مترمکعب است. از سایر رودخانه های مهم نظیر کورا، اورال، ترک، سفیدرود، هراز، در مجموع بطور متوسط 34 میلیارد مترمکعب آب وارد دریای خزر می شود.

حجم آب ورودی رودخانه ها به عنوان شاخص بسیار مهم در بیلان آب خزر محسوب شده و تغییرات سالانه آن متأثر از عوامل اقلیمی، رژیم هیدرولوژیکی و بهره برداری ها است. نتایج بررسی ها نشان داده است در سال 2019، دوره سیلابی رودخانه ولگا که به طور معمول از اواسط اردیبهشت تا اوایل مردادماه ادامه دارد، کوتاه تر و میزان آبدهی آن کمتر از میانگین بلندمدت بوده است.

طبق اعلام مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر موسسه تحقیقات آب، دمای سطح آب دریا نیز به عنوان یکی از معیار های اصلی در تبادل حرارتی و شاخصی در ارزیابی پتانسیل تبخیر از سطح آب که جزو مؤلفه های اصلی خروجی در بیلان آب خزر محسوب می شود، در بررسی فرایند تغییرات تراز آب و ارزیابی علل نوسانات در خزر مورد مطالعه قرار می گیرد.

فرایند افزایشی دمای سطح آب دریای خزر به ویژه در سال های اخیر، از عوامل تأثیرگذار بر کاهش تراز آب بوده، همچنین میانگین دمای سطح آب خزر در سال 2019میلادی در مقایسه با سال 2018، به میزان 0.2درجه سانتی گراد و نسبت به میانگین بلند مدت، یک درجه افزایش یافته است.

تحلیل تغییرات دمای آب در دو سال اخیر حاکی از وقوع فرایند افزایشی دمای آب در همه بخش های دریای خزر به استثنای منتهی الیه خزر شمالی است.

منبع: فرارو

به "سطح آب دریای خزر به کمترین میزان طی 30 سال اخیر رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سطح آب دریای خزر به کمترین میزان طی 30 سال اخیر رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید