شش قرارداد در حوزه واکسن کرونا منعقد شد

به گزارش وبلاگ شماره 3443، معاون علمی رئیس جمهور با بیان اینکه 6 قرارداد در حوزه واکسن کرونا با شرکتهای دانش بنیان منعقد شده گفت: علاوه بر این 76 پروژه بالینی نیز برای درمان کرونا در دست انجام است.

شش قرارداد در حوزه واکسن کرونا منعقد شد

به گزارش خبرگزاری مالی ایران، دکتر سورنا ستاری امشب در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری در مورد دستاوردهای شرکتهای دانش بنیان در حوزه مبارزه با کرونا گفت: شرکتهای دانش بنیان توانسته اند در حوزه های مختلف تجهیزات بیمارستانی، تجهیزات مورد احتیاج آی سیو و … را در این بحران کرونا به فراوری برسانند به طوریکه دیگر احتیاجی به واردات نداریم.

وی با بیان اینکه ما حتی توانایی صادرات محصولات فراوریی شرکتهای دانش بنیان را داریم، خاطر نشان کرد: یکی از پروژه های مهمی که همیشه محققان در حال تحقیقات برای فراوری آن هستند واکسن است. محققان کشور و شرکتهای دانش بنیانمان توانسته اند در حوزه واکسن وارد شوند به طوریکه 4 قرارداد در زمینه واکسن کرونا منعقد شده است.

وی با بیان اینکه ما کشوری نبودیم که واکسن ساز باشیم، گفت: این هفته دو قرارداد دیگر اضافه می گردد که تعداد به 6 قرارداد می رسد. پیش بینی می کنیم که شرکتهای دانش بنیان سال جاری 5 واکسن انسانی وارد بازار نمایند.

معاون علمی و فناوری گفت: همچنین در حال حاضر بیش از 76 پروژه بالینی در حوزه درمان کرونا توسط محققان انجام گرفته یا در حال اجرا است؛ این پروژه ها شامل تست های دارویی، روش های درمانی و … هستند.

ستاری ادامه داد: این تستهای بالینی باید در کمیته اخلاق وزارت بهداشت مورد تأیید قرار بگیرند تا در نهایت اجرایی گردد.

وی همچنین اضافه نمود: ما الان روزی 40 دستگاه ونتیلاتور فراوری می کنیم 2 شرکت دانش بنیان داریم که قبل از بحران کرونا نیز این دستگاهها را به اروپا صادر می کردند و فراوریاتشان در تراز جهانی است پیش از این ظرفیت فراوریشان 5 دستگاه در روز بود اما الان به 40 دستگاه در روز رسیده اند.

معاون علمی رئیس جمهور گفت: این ونتیلاتور در بازار خارجی حدود یک میلیارد قیمت دارد و قیمت آن خیلی بالا رفته است. کلا تجهیزات مربوط به کرونا خیلی افزایش قیمت داشته و برای ما که تحریم هستیم هم تهیه آن از خارج غیر قابل دسترس بود.

منبع: اقتصاد ایران

به "شش قرارداد در حوزه واکسن کرونا منعقد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شش قرارداد در حوزه واکسن کرونا منعقد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید