غریبه سریال ارباب حلقه ها: حلقه های قدرت کیست؟

به گزارش وبلاگ شماره 3443، بالاخره قسمت پایانی فصل اول سریال ارباب حلقه ها: حلقه های قدرت منتشر شد و بعضی از سوالات مخاطبان را پاسخ داد. در این قسمت با شخصیت سائورون بیشتر آشنا شدیم و سه عدد از حلقه های قدرت واقعی را دیدیم. اما از هویت غریبه (دنیل ویمن) چه می دانیم؟ مخاطبان در این قسمت اطلاعات بیشتری درباره او به دست آوردند. حدس زدن هویت او شاید در ظاهر چندان سخت نباشد اما هنوز باید چیزهای بیشتری بدانیم.

غریبه سریال ارباب حلقه ها: حلقه های قدرت کیست؟

هشدار: در این متن، داستان قسمت های 1 تا 8 سریال حلقه های قدرت لو می رود.

همان طور که تعیین است، مرد شهابی اسرارآمیز داستان در واقع یکی از ایستاری ها است. سه نفر با چهره های عجیب و غریب و روپوش عبامانند خود رد سقوط او از آسمان را در قسمت اول دنبال می نمایند و در نهایت درست در ابتدای قسمت آخر با غریبه روبرو می شوند؛ آن ها بلافاصله او را لرد سائورون صدا می زنند. اما در این بین، یک چیز با عقل جور در نمی آید. هالبراند (چارلی ویکرز) مرموز در سرزمین های دوردست و در قلمرو ارگیون در پی کشف اطلاعات شخصی سلبریمور (چارلز ادواردز) است.

این که فردی را همین طور سائورون بنامیم خود ادعای بزرگی است و حتما باید از این قضیه مطمئن باشید. عارفان در بین افرادی که غریبه را پیدا کردند حضور نداشتند و در نهایت به جای ارباب تاریکی به یک ایستاری رسیدند. آن ها بهای سنگینی را برای این اشتباه پرداختند. ایستار به معنای هوشمند یا جادوگر است. غریبه خود را فردی خوب معرفی می نماید اما قطعا احمق نیست و خیلی زود آن سه نفر را دست به سر می نماید.

آیا غریبه واقعا گندالف است؟

به احتمال زیاد، بله. نکات مهمی در کل فصل 1 درباره احتمال ایستاری بودن او وجود دارد اما شاید همه این نکات صرفا گمراه نماینده باشند و او یک جادوگر دیگر باشد. آتش شهاب او داغ نبود و وی از النور برندی فوت (مارکلا کاونا) خواست تا او را نجات دهد. غریبه هم چنین همواره چیزی زیر لب زمزمه می کرد و علائم مرموزی با جلوه های مختلف بر روی زمین می کشید. او با طبیعت ارتباط برقرار و از دوستان هارفوت خود محافظت کرد و این اتفاق نشان داد که او ذاتا موجودی خوب است.

البته لحظات دیگری نیز وجود داشتند که مخاطب را به شک می انداختند که نکند او واقعا سائورون باشد. شکل دهانه شهاب او شبیه چشم سائورون است و آتش آن که گرما و حرارت چندانی ندارد بعضی از مخاطبان را به یاد سخنان گالادریل (مورفید کلارک) در فرودوایت می اندازد که اعتقاد داشت این محل آن قدر شیطانی است که مشعل ها دیگر گرما نمی دهند. در قسمت بعدی که غریبه دیوانه وار آغاز به نوشتن چیزهای مرموزی بر روی زمین می نماید، پای پدر نوری، لارگو (دیلن اسمیت) می شکند و در ادامه، کرم های شب تابی که برای ترسیم صورت فلکی آمده بودند همگی می میرند. در قسمت 7 نیز، غریبه درختان پوسیده گرو را می شکند. تلقی این اتفاقات به عنوان نشانه های بد منطقی است اما این اعمال در عین حال نشانگر نیات خوب او هستند. اکنون می دانیم که این اعمال به این معنا هستند که او هنوز کاملا خودش نبوده و برای تحقق هدفش در سرزمین میانه باید وجدان واقعی خود را بازیابد.

آن چه بار این معما را به نفع گندالف سنگین می نماید، صحنه ای است که در آن، نوری متعهد می گردد که غریبه را در سفرش به شرق، به سمت سرزمین روهان همراهی کند. این موضوع در دو صحنه متفاوت در فیلم یاران حلقه مورد اشاره قرار گرفته که هر دو در اقتباس پیتر جکسون به تصویر کشیده شده اند (اگرچه یکی از آن ها حذف شده است). در اولین صحنه، یاران را می بینیم که ریوندل را ترک می نمایند و فرودو (الایجا وود) به عنوان حامل حلقه در راس آنان واقع شده است. او بلافاصله و پس از این که جاده به دوراهی می رسد اعتراف می نماید که نمی داند از کدام طرف باید برود و گندالف (یان مک کلن) به آرامی سرش را در جهت درست تکان می دهد. صحنه دوم یکی از نمادین ترین دیالوگ های جادوگر خاکستری است و او هنگامی که با یاران به معادن موریا می رسد مشغول مدیتیشن و فکر کردن برای پیدا کردن راستا درست می گردد و با استفاده از بو راه درست را تشخیص می دهد. او به مری (دومینیک موناگان) می گوید: وقتی که شک داری، بینی ات را دنبال کن. غریبه در قسمت پایانی حلقه های قدرت، دقیقا همین توصیه را به نوری می نماید.

او هم چنین مدت کوتاهی قبل از این صحنه بیان می نماید که سفر برای اشخاص تنهاست اما یک ماجراجویی باید بین چند نفر مشترک باشد. ما از قبل می دانیم که گندالف هم ماجراجویی با یاران خود را دوست دارد و در سال های آخر عمر خود نیز با دیگران به ماجراجویی های بزرگی می رود (به خصوص با بیلبو بگینز در هابیت و با فرودو در ارباب حلقه ها). نکته دیگر شاید کلاه این زاهد باشد. شاید نام آن صورت فلکی به این موضوع اشاره داشته باشد که گندالف هم زاهدی سرگردان است که به تنهایی در سرزمین میانه سفر می نماید و هم چنین یکی از معدود ایستاری هایی محسوب می گردد که کلاه بر سر دارد.

آیا غریبه جادوگر دیگری است؟

اگر معلوم گردد که غریبه گندالف نیست، آن وقت کار سخت خواهد شد. همه دوست دارند دوباره گندالف خاکستری را ببیند. او یکی از محبوب ترین شخصیت های فرهنگ عامه است و حتی نسل نو نیز او را به واسطه میم های شبکه های اجتماعی به خوبی می شناسند. اما اگر غریبه گندالف نباشد چه؟ این احتمال به هر حال وجود دارد و تنها زمانی از بین گزینه های ما خارج می گردد که یک شخصیت بالاخره غریبه را با یکی از نام های گندالف صدا کند اما ورود او به سرزمین میانه در عصر دوم کمی با داستان تالکین ناسازگار است. طبق روایات، او در اوایل عصر سوم پا به منطقه ها آردا می گذارد و همراه با سارومان (کریستوفر لی) و راداگاست (سیلوستر مک کوی) به مبارزه با سائورون می پردازد.

ایستاری های دیگری هم وجود دارند که در عصر دوم به سرزمین میانه می آیند و آن ها جادوگران آبی هستند. آن ها حتی نام رسمی و خاصی ندارند (اگرچه تالکین در مقاله ای، این موجودات را آلاتار و پالاندو نامیده است). این جادوگران به محض رسیدن، بلافاصله به سمت شرق و سرزمین روهان می روند، زیرا این مکان در آن موقع پر از خانه هایی بود که هنوز به مورگوت و سائورون اختصاص داشتند و انسان ها در آن ها زندگی می کردند.

حالا به طور تصادفی باشد یا از قبل برنامه ریزی شده، به هر حال، دو موجود در سرزمین میانه در حال حاضر به سمت شرق می روند: غریبه و نوری (که البته نه جادوگر است و نه مایار اما شاید در نهایت بتواند توانایی های جادویی خودش را توسعه دهد و یک جادوگر گردد). هیچ کدام از این اطلاعات تا بدین جای کار این احتمال را که غریبه واقعا گندالف باشد و بعدا در عصر سوم با کشتی به پناهگاه های خاکستری برود رد نمی نماید. هنوز اتفاقات زیادی در حلقه های قدرت رخ نداده اما تنها چیز قطعی فعلا این است که غریبه یک ایستار است و قطعا سائورون نیست.

منبع: collider

منبع: دیجیکالا مگ

به "غریبه سریال ارباب حلقه ها: حلقه های قدرت کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غریبه سریال ارباب حلقه ها: حلقه های قدرت کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید