فیل های آفریقایی یکدیگر را به نام صدا می زنند!

به گزارش وبلاگ شماره 3443، زومیت نوشت: هرچند صدا زدن دیگران با نام، قابلیتی منحصر به انسان درنظر گرفته می گردد، پژوهشی تازه ادعا می نماید که فیل های آفریقایی نیز از این توانایی برخودار هستند.

فیل های آفریقایی یکدیگر را به نام صدا می زنند!

استفاده از نام که در تمامی فرهنگ های بشری و زبان های مختلف سرتاسر دنیا به چشم می خورد، امری مختص انسان است. نام بخش بزرگی از هویت ما را تشکیل می دهد و به ما یاری می نماید تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم؛ اما تا به حال استفاده از نام های شخصی برای خطاب کردن یکدیگر، امری منحصر به انسان در نظر گرفته می شد. اکنون، تحقیقات نو نشان می دهد که فیل های آفریقایی وحشی می توانند یکدیگر را با آواهای خاصی خطاب قرار بدهند که معادل نام در انسان است؛ یافته ای که از نتایج جالب برای تکامل زبان حکایت دارد.

به گزارش آی اف ال ساینس، مطالعه نو که در مرحله پیش انتشار قرار گرفته است و هنوز داوری همتا نشده است، آواهای فیل های وحشی ساکن دو منطقه در کنیا را تجزیه و تحلیل می نماید: اکوسیستم سامبورو در شمال و پارک ملی امبوسلی در جنوب.

مجموعه داده های نهایی شامل 625 آوای جداگانه بود که 597 مورد از آن بین گروهی از اعضای یک خانواده فیل رخ داد. در این میان 114 صدازننده منحصربه فرد و 119 گیرنده منحصربه فرد وجود داشت. محققان فقط آواهایی را که به یک فیل منفرد ارسال می شد و امکان شناسایی گیرنده آن وجود داشت، به حساب آوردند.

محققان اولین شواهد از وجود سیستم نام گذاری شبیه به انسان را در گونه ای غیرانسانی یافته اند

گروه محققان ویژگی های آکوستیک صداهای فیل را سنجیدند و با استفاده از یک سری آزمایش های آماری روی داده ها، امکان پیش بینی هویت گیرنده نام به وسیله آوا را آنالیز کردند. محققان درباره نتایج تحقیقات نوشته اند: گیرندگان آوای خاص را می توان از روی ساختار صدا به طرز چشمگیری بهتر از تشخیص شانسی، شناسایی کرد.

یکی از جنبه های آزمایش که تیم منحصراً به آن علاقه مند بود، این است که آیا فیل ها با صدا زدن یکدیگر با آواهای معادل نام، لحن صدای گیرنده را تقلید می نمایند یا خیر. این قابلیت در گونه های دیگر مانند دلفین ها مشاهده شده است که می توانند با استفاده از تقلید صدا لقب صوتی خاص یکدیگر را یاد بگیرند و پس از شنیدن آن، واکنش نشان بدهند.

با این حال، نکته جالب درباره آنالیز داده های فیل ها این بود که محققان شواهد محدودی از تقلید صدا بین صدانماینده ها و گیرندگان یافتند. نویسندگان مطالعه می نویسند: طبق دانش ما، این مطالعه اولین شواهد از خطاب یکدیگر با آواها بدون تقلید صدای یکدیگر را در یک گروه از همنوعان از گونه های غیرانسانی ارائه می دهد.

محققان در نسخه پیش انتشار مطالعه نوشته اند که برای مشاهده و سنجش واکنش فیل ها، آواهای ضبط شده خاصی را که در واقع نام خودشان بود، برای آن ها پخش کردند. محققان می نویسند: سوژه های آزمایش علاوه بر تأیید وجود القاب و آواهای صوتی خاص، با سرعت به بلندگو نزدیک می شوند. بعلاوه سوژه های آزمایش به پخش صداهای آزمایشی، سریع تر از گروه کنترل پاسخ می دادند.

به طور کلی، نویسندگان نتیجه گرفتند که این آزمایش می تواند اولین شواهد از وجود یک گونه غیرانسانی باشد که از سیستم نام گذاری شبیه به انسان برای خطاب همدیگر استفاده می نماید. سرنخ این رفتار خاص در فیل ها به ساختارهای اجتماعی آن ها برمی شود.

نویسندگان با اشاره به تمایل فیل ها برای تقسیم شدن به گروه های کوچک تری که سپس باهم جمع می شوند و گروه های بزرگی را تشکیل می دهند که گاهی اوقات به صدها فیل می رسد، شرح می دهند: فیل ها به علت پویایی اجتماعی و سبک زندگی خاصشان اغلب دور از دید حلقه اجتماعی نزدیک خود قرار دارند و برای برقراری ارتباط در فاصله های دور از صدازدن بهره می گیرند.

نویسندگان خاطرنشان می نمایند که در میان تمام صداهای فیل ها، استفاده از آواها برای خطاب یکدیگر آن قدرها هم معمول نیست. احتمالاً به این علت که در بسیاری از موقعیت ها اصلاً نیازی به استفاده از نام نیست. آن ها ادامه می دهند: وقتی که فیل ها خارج از میدان دید یکدیگر هستند، استفاده از لقب های صوتی می تواند توانایی هماهنگ شدن با یکدیگر را افزایش دهد.

استفاده از نام راهی برای توسعه و تقویت پیوند اجتماعی فیل ها است

البته در این مطالعه جنبه مجذوب کننده تری هم وجود دارد: نویسندگان بر این باورند که صدا زدن یکدیگر با نام می تواند راهی برای توسعه و تقویت پیوند اجتماعی فیل ها باشد، دقیقاً به همان شکلی که در خصوص انسان ها نیز صادق است.

به عنوان مطالعه ای در مرحله پیش انتشار، مهم است که به یاد داشته باشید این پژوهش هنوز در معرض داوری قرار نگرفته است. با این حال، نویسندگان خاطرنشان می نمایند که نتایج مطالعه پرسش های جالبی را در خصوص پیچیدگی شناخت اجتماعی فیل ها مطرح و در نتیجه، راه نوی را برای پژوهشگران باز می نماید.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "فیل های آفریقایی یکدیگر را به نام صدا می زنند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیل های آفریقایی یکدیگر را به نام صدا می زنند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید