پارک طبیعی مونتس مالاگا،ریه های تنفسی شهر

به گزارش وبلاگ شماره 3443، مونتس مالاگا (Montes de Málaga Natural Park)، پارک طبیعی زیبایی در بخش خودمختار اندلس اسپانیا محسوب می گردد و در 5 کیلومتری شمال استان مالاگا واقع شده است. عده ای به زمین 5,000 هکتاری این منطقه، عنوان ریه های تنفسی شهر را می دهند که گونه های مختلفی از گیاهان و جانوران را دربرمی گیرد. مونتس مالاگا، یکی از برترین گزینه ها برای تماشای طبیعت و تنوع زیستی این شهر به شمار میرود و فعالیت های متنوعی از دوچرخه سواری گرفته تا کوهنوردی و اردو زدن برای انجام دادن در این منطقه کوهستانی وجود دارد.

پارک طبیعی مونتس مالاگا،ریه های تنفسی شهر

از قرن 15 تا اوایل قرن 20 میلادی، درختان زمین های اطراف مالاگا را ریشه کن کردند تا فضای کافی برای کاشت تاکستان ها و درختان زیتون وجود داشته باشد. همین موضوع، خسارت های بسیاری به شهر وارد کرد و سیلاب ها به بسیاری از بخش های مالاگا و شهرهای اطراف آسیب زدند. تا اینکه شته یا فیلوکسرای مو به جان درختان انگور افتاد که یکی مهم ترین آفت های تاکستان ها در دنیا است و به مرور زمان، کاشت این درختان را از رونق انداخت. بنابراین تصمیم گرفته شد تا دوباره به احیای جنگل بپردازند و این کار در سال 1930 میلادی و همزمان با تأسیس سد آگوخرو (El agujero) انجام گرفت.

اگر در پی فعالیت های فرهنگی هستید، سری به منطقه ها باستان شناسی داخل پارک از جمله سنگ نگاره های کاسابرمخا (Casabermeja) و موزه لاگار دو توریخوس (Ecomuseo Lagar de Torrijos) بزنید. این موزه از ساعت 10 صبح تا 2 بعد از ظهر فعالیت دارد و قدمت آن به سال 1843 میلادی برمی گردد. در این مکان می توانید راجع به نحوه پخت نان و تهیه روغن، اطلاعات بیشتری به دست بیاورید و از وسایل قدیمی تماشا کنید که برای آماده کردن آن ها استفاده می شده است.

مونتس مالاگا، بیش از 100 کیلومتر مسیر پیاده روی دارد که برخی از آن ها را به وسایل نقلیه موتوری اختصاص داده اند و 5 مسیر آن مخصوص پیاده روی است که از لحاظ اندازه دشواری متفاوت هستند. سختی مسیر ال سرادو (El Cerrado) در حد میانه است و برای پیمودن آن به 1 ساعت و 20 دقیقه زمان نیاز خواهید داشت. مهم ترین بخش این مسیر، سکوی دید میرادور دل کوچینو (Mirador Del Cochino) است که به منظره تماشایی پارک و استان مالاگا اشراف دارد و نامش را از مجسمه بازیافتی یک گراز می گیرد. علاوه بر آن در طول مسیر، از بخشی از جنگل که طی آتش سوزی سال 1989 میلادی از میان رفته بود نیز می گذرید. البته این قسمت را هم دوباره احیا نموده اند، اما هنوز جای سوختگی آتش در برخی از قسمت ها دیده می گردد.

مسیر توریخوس (Torrijos)، جزو مسیرهای نسبتاً آسان این پارک به شمار میرود و حدود 30 دقیقه در راه خواهید بود. این مسیر از موزه محیط زیست توریخوس آغاز می گردد و در بین راه از خانه های متعلق به قرن 19 میلادی عبور می نماید. مسیر پیکاپدرِروس (Sendero Picapedreros)، طولانی ترین و تنها راه مونتس مالاگا است که از سمت جنوب غربی پارک آغاز می گردد و آبشار 30 متری پیکاپدرروس، پل قرن 18 سان تلمو (San Telmo) و چندین آسیاب را دربرمی گیرد. مسیر کونتادوراس (Contadores) و پوکوپن (Pocopán)، به ترتیب 3 و 5 کیلومتر راه دارند و دیگر زیبایی های طبیعت این پارک را به نمایش می گذارند.

پوکوپن، 1 ساعت و 30 دقیقه طول خواهد کشید و سختی آن در حد میانه است. کونتادوراس، مسیر نسبتاً راحتی دارد و حدود 25 دقیقه در راه خواهید بود. بعلاوه دوچرخه سواری، یکی از برترین راه ها برای زیر پا گذاشتن طبیعت تماشای پارک مونتس مالاگا به شمار می رود و 2 لاین نشانه گذاری شده را برای آن در نظر گرفته اند. یک رود نیز از این پارک عبور می نماید که به ویژگی های مثبت این پارک افزوده و ارتفاع تپه های آن به 80 تا 1000 متر بالاتر از سطح دریا می رسد. این تپه ها، محل زندگی گونه های مختلفی از پرندگان، پستانداران و گیاهان هستند.

منبع: گردشبان

به "پارک طبیعی مونتس مالاگا،ریه های تنفسی شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک طبیعی مونتس مالاگا،ریه های تنفسی شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید