چگونه ماسک اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

به گزارش وبلاگ شماره 3443، در حال حاضر بهترین راه پیشگیری از کرونا، استفاده از ماسک است به همین دلیل مهارت تشخیص ماسک اصل از ماسک تقلبی در چنین شرایطی برای تمام افراد جامعه لازم است.

چگونه ماسک اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

به گزارش مشرق، ویروس کرونا در کشور روزانه حدود 200 نفر مرگ می کشاند، این در حالی است که تا به امروز هیچ دارویی برای درمان قطعی این ویروس در هیچ کجای دنیا ساخته نشده است. اطلاعاتی مبنی بر ساخت واکسن کووید 19 در بعضی نقاط دنیا وجود دارد، اما به گفته مسئولین وزارت بهداشت بعید به نظر می رسد این واکسن تا سال آینده به دست مردم برسد.

در چنین شرایطی بسیاری از متخصصان عفونی تنها راه پیشگیری از ویروس کرونا استفاده از ماسک می دانند، به همین دلیل مدتی است که ماسک زدن در اماکن عمومی، وسایل نقلیه عمومی و ادارات اجباری شده است.

کیانوش دنیاپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و در مورد نقش استفاده از ماسک در مهار ویروس کرونا بیان نمود: در مقابله با ویروس کرونا ماسک نقشی اساسی دارد و میزان ابتلا به این بیماری را در حین صحبت کردن، سرفه و عطسه کاهش می دهد؛ شست وشوی مکرر دست ها و تمیز کردن سطوح با ضدعفونی نماینده هایی با پایه الکل به همراه ماسک زدن و التبه پرهیز از حضور در تجمعات نظیر: مراسم عزا و عروسی موجب 95 درصد مصونیت مقابل ویروس کرونا می گردد.

وی همچنین در این خصوص ادامه داد: در شرایطی که مجبور به انجام فعالیت های اجتماعی هستیم و دارو و واکسنی هم برای این بیماری کشف نشده است، بهترین راه پیشگیری از کرونا استفاده از ماسک است و نتیجه اجباری شدن استفاده از ماسک را در ماه های آینده با کاهش فرایند ابتلا مشاهده می کنیم.

همچنین تعدادی از متخصصان عفونی نقش استفاده از ماسک را در شرایط کنونی بسیار مهم دانستند؛ مینو محرز خطاب به شهفرایندان تأکید کرد: مردم! اگر بیرون می آیید، حتماً ماسک بزنید وی همچنین اشاره نمود: اگر هم فرد مبتلا و هم فرد سالم هر دو ماسک بزنند امکان درگیری فرد سالم به کرونا یک و نیم درصد و اگر هر دو نفر از استفاده ننمایند درصد ابتلا 95 است.

مسعود مردانی از دیگر اعضای کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا هم عدم استفاده شهفرایندان از ماسک در فضای بیرون از خانه به خصوص در مکان های پرتردد را یکی از علل افزایش بیماری در کشور می داند و هشدار می دهد؛ ویروس در حال چرخش در جامعه است و عادی شدن رفتار ها و سست شدن اجرای پروتکل های بهداشتی میدان بیشتری را برای حضور ویروس کرونا می دهد.

این در حالی است که افراد سود جو با فراوری ماسک های تقلبی سلامت مردم را به خطر می اندازند و از آنجایی که در حال حاضر بهترین راه پیشگیری از کرونا است استفاده از ماسک است، این مسئله می تواند نقش بسزایی در افزایش آمار مبتلایان داشته باشد؛ به همین دلیل مهارت تشخیص ماسک اصل از ماسک تقلبی در چنین شرایطی برای تمام افراد جامعه لازم است.

برای ساخت ماسک های استاندارد از پارچه های درجه یک و مورد تایید وزارت بهداشت که دارای بافتی خاص و از منسوجات نبافته هستند، استفاده می گردد، چرا که این پارچه ها تا حد زیادی از انتقال ویروس کرونا به اشخاص دیگر جلوگیری می نمایند.

بهترین راه برای تشخیص ماسک های اصل از ماسک های تقلبی

بهترین راه برای تشخیص ماسک های اصل توجه به بسته بندی و برند ماسک و همچنین خرید آن از داروخانه ها، مراکز خرید معتبر، فروشگاه های لوازم بهداشتی و تجهیزات پزشکی و همچنین غرفه های مورد تایید شهرداری و وزارت بهداشت است، از این بهتر است از دست فروش ها ماسک نخریم چرا که ممکن است ماسکی که توسط آن ها خریداری می گردد غیر استاندار و تقلبی باشد و یا قبلا مورد استفاده قرار گرفته باشد.

شکل ظاهری ماسک استاندارد چگونه است؟

شکل ظاهری عامل دیگری است که به وسیله آن می توان اصل و یا تقلبی بودن ماسک را تشخیص داد؛ ماسک های استاندارد دارای قالبی مناسب هستند و تمام صورت را به گونه ای پوشش می دهند که هوا از بغل وارد دهان و بینی افراد نگردد؛ عدم ورود مستقیم هوا یک نکته مثبت برای خرید ماسک محسوب می گردد چرا که در ماسک های درجه یک امکان ورود مستقیم هوا به دهان و بینی وجود ندارد و هوا از پارچه عبور می نماید و فیلتر می گردد و بعد به دهان و ریه اشخاص می رسد.

قالب ماسک باید به گونه ای باشد که الیاف آن به صورت بچسبد و راهی برای ورود مستقیم هوا وجود نداشته باشد از این رو چروک شدن و تغییرشکل دادن ماسک یک نکته بسیار منفی برای ماسک محسوب می گردد، چرا که تغییرشکل و شل شدن ماسک موجب می گردد تا هوا به راحتی وارد دهان و بینی اشخاص گردد و آن ها را به کرونا مبتلا کند.

هنگامی که ماسک خریداری می گردد باید استحکام اولیه خود را داشته باشد و چناچه ماسکی از ابتدا شل بود و استحام نداشت نشانه ای است براینکه ممکن قبلا استفاده شده باشد و یا اینکه ماسک استادارد نیست.

یک ماسک مناسب باید از بالای بینی تا پایین چانه فرد را پوشش دهد و هنگام خرید فرد باید با توجه به قالب صورتش ماسکی را انتخاب کند که الیاف آن به گونه ای به صورت بچسبد و که انگشت شخص به راحتی نتواند داخل ماسک گردد.

چه زمانی باید ماسک را تعویض کرد؟

نمی توان زمان دقیقی برای مصرف یک ماسک مطرح نمود، ولی در این خصوص توصیه می گردد که ماسک های پرستاری سه لایه حداثکر یک روز و ماسک های 5 لایه به بالا و قابل شست وشو تا زمانی که تغییر شکل نداده اند و قالب مناسبی دارند، مورد استفاده قرار گیرند.

افرادی که علائم بیماری دارند، بهتر است از ماسک های بدون فیلتر و ماسک پرستاری استفاده نمایند چرا فیلتر موجود در ماسک موجب می گردد تا قطرات تنفسی فرد به بیرون ماسک منتقل گردد و امکان ابتلای سایر افراد را فراهم می نماید.

منبع: فرارو

به "چگونه ماسک اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه ماسک اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید