اتفاق ناگهانی در شبکه سه

به گزارش وبلاگ شماره 3443، روزنامه خراسان: یکی از برنامه های شبکه سه که کاملا تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا نهاده شد، برنامه اتفاق با اجرای رضا رشیدپور بود که پس از ضبط دو قسمت، تا بازگشت شرایط به حالت عادی متوقف شد، اما با طولانی شدن توقف ضبط، شبکه سه ناگهان این برنامه را با سروشکل متفاوتی نسبت به دو قسمت اول، روی آنتن فرستاد. هرچند که این تغییرات باعث شده است اتفاق به اندازه دو قسمت ابتدایی جذاب و متفاوت نباشد، اما به ضرر برنامه و شبکه هم تمام نشده است.

اتفاق ناگهانی در شبکه سه

برهم ریختن چارچوب برنامه

یکی از جذابیت های اتفاق مدل پرداختن به موضوعات بود. هر قسمت از برنامه به موضوع خاصی می پرداخت و مهمانان برنامه که هرکدام به نوعی با موضوع برنامه مرتبط بودند، روی صحنه می آمدند و درباره تجربه خاص و جالب خود صحبت می کردند. در اتفاقی که پس از ماجرای کرونا روی آنتن می رود، همچنان برخی مهمانان ارائه دارند، اما آن حلقه وصل و موضوع واحدی که در قسمت های ابتدایی، همه تبادل نظر ها و بخش های برنامه را به یکدیگر وصل می کرد، در اتفاق جدید وجود ندارد؛ بنابراین تحت تاثیر کرونا، چارچوب اولیه برنامه به هم ریخته است.

جای خالی اتفاق جذاب در استودیو

در دو قسمت ابتدایی برنامه، یک اتفاق عملی مرتبط با صحبت هایی که در برنامه مطرح شده بود می دیدیم و این یکی از بخش های برنامه بود که آن را متفاوت و جالب نموده بود. مثلا در قسمت اول، ارشا اقدسی در همان محیط استودیو، از ارتفاع زیادی پایین پرید یا در قسمت دوم رعد و برق شبیه سازی شد. فارغ از خود اتفاق، حضور تماشاچیان و شور و هیجان شان در جذابیت آن بی تاثیر نبود، بنابراین احتمالا به دلیل غیبت تماشاگران، این بخش از برنامه در اتفاقی که این شب ها شاهد آن هستیم کاملا حذف شده است.

حفظ جذابیت سوژه های اتفاقی

هرچند که گفتیم چارچوب اتفاق تغییر نموده، اما گروه برنامه ساز سعی نموده است جذابیت را به واسطه سوژه ها که متناسب با اتفاقات روز است، حفظ کند. مثلا یک شنبه شب این برنامه میزبان دکتر محمدحسین نصر اصفهانی مدیر پژوهشکده رویان بود و به طور مفصل به ماجرای تولد جنین فریزشده در این پژوهشکده پرداخت. شنبه شب هم در یکی از بخش های برنامه حمید خداشناس مهمان برنامه بود که تجربه جالبی را از سر گذرانده بود و خورشیدگرفتگی را 13 بار در کشور های مختلف تجربه و مشاهده نموده بود؛ بنابراین هدف اولیه برنامه در پرداختن به موضوعات علمی همچنان حفظ شده است. علاوه بر این ها زنده ضبط شدن هم در جذابیت قسمت های جدید برنامه که این شب ها پخش می گردد، سهمی دارد.

غیبت موثر تماشاگران

در غیبت تماشاچیان، طبیعتا تاثیراتی که حضور فیزیکی مردم در استودیوی اتفاق داشت هم از بین رفته و از مشارکت آن ها استفاده نخواهد شد. رضا رشیدپور قبل از ارائه مهمانان برنامه، سوالات دو گزینه ای از تماشاگران می کرد و آنان به وسیله صفحه کلیدی که در دست داشتند به سوالات پاسخ می دادند، در نهایت به سوال ها در صحبت های مهمانی که روی صحنه می آمد، پاسخ داده می شد. علاوه بر این، در خاتمه برنامه بهترین ارائه به رای تماشاگران گذاشته می شد و جذاب ترین و پیروز ترین ارائه به واسطه میزان تشویق تماشاگران انتخاب می شد.

تماس تصویری با مخاطبان

برنامه اتفاق سعی نموده در روز هایی که تماس های تصویری حسابی رونق پیدا نموده، از این فرصت برای تبادل نظر با مردم استفاده کند؛ بنابراین یکی از بخش هایی که به تازگی به برنامه اضافه شده گفت وگوی زنده با افراد است که به وسیله اینترنت انجام می گردد و در نوع خود اتفاق خوبی است. مردم می توانند در صفحه اینستاگرام اتفاق برای گفت گوی زنده و آنلاین اعلام آمادگی نمایند تا رضا رشیدپور در برنامه با آن ها به صورت تصویری تماس بگیرد و تبادل نظر کند. افرادی که روی خط تصویری اتفاق می آیند، مردم عادی هستند که هرکدام به نوعی تحت تاثیر کرونا و پیامد های آن هستند، اما گاهی برخی از این افراد در شرایط خاص و غیرمعمولی قرار دارند. مثلا شنبه شب یک نفر از مهمانان پخش زنده اتفاق توریستی بود که با هدف آموزش به بچه ها فقیر در کشور های مختلف، سفر می کرد. این توریست در ماه های گذشته به آفریقا سفر نموده بود و ورودش به اوگاندا کشوری در شرق آفریقا با شیوع کرونا در کنیا همزمان شده و آن جا ماندگار شده بود.

اتفاق خوب بازگشت رشیدپور

شبکه سه پس از طولانی شدن بحران کرونا و پیروز نبودن برنامه و سریالی که ویژه ماه رمضان تدارک دیده بود، به طور ناگهانی و بدون هیچ اعلام قبلی تصمیم گرفت برنامه اتفاق را بدون حضور تماشاچیان بازگرداند و این برنامه را در کنداکتور جای دهد. در شرایطی که شبکه سه در ماه رمضان سال جاری پیروزیت چندانی در جذب مخاطب نداشته استفاده دوباره از رضا رشیدپور به عنوان یکی از مجریان برند خود، اتفاق خوبی بوده است که شبکه به آن نیاز دارد.

منبع: برترین ها

به "اتفاق ناگهانی در شبکه سه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتفاق ناگهانی در شبکه سه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید