اجرای نمای شیشه ای ، معرفی و مراحل اجرا به روش های مختلف

به گزارش وبلاگ شماره 3443، در سال های اخیر استفاده از فناوری های جدید در صنعت ساختمان سازی افزایش یافته است. نمای سازه ها در هر اندازه و کاربری که باشند از جمله مهم ترین اجزای ساختمان هستند که تحت تأثیر ورود فناوری های جدید قرار می گیرند. تمامی کوشش طراحان در اجرا نمای ساختمان ها، القای سبک خاص و زیبا به آن است. نمای شیشه ای که در سال های اخیر استفاده از آن به ویژه در ساختمان های عظیم و تجاری افزایش یافته است با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که دارد توجهات زیادی را به سوی خود جلب نموده است. در این محتوا قصد داریم که به روش های مختلف اجرای نمای شیشه ای بپردازیم.

اجرای نمای شیشه ای ، معرفی و مراحل اجرا به روش های مختلف

انواع روش اجرای نمای شیشه

برای انتخاب اجرای نماهای شیشه ای چندین گزینه پیش رو خواهید داشت که با توجه به بودجه و هدف خود می توانید نسبت به انتخاب یکی از آن ها اقدام کنید. تفاوت در انواع نمای شیشه ای به تفاوت در نحوه اجرای آن ها مربوط می گردد.

اجرای انواع مختلف نماهای شیشه ای عمدتاً تحت یک روش که به کرتین وال (curtain wall) یا دیوار پرده ای معروف است نصب و اجرا می شوند. بر همین اساس انواع روش های مختلف اجرای نمای شیشه ای را می توان در موارد زیر خلاصه کرد که در ادامه به معرفی هر کدام از آن ها پرداخته خواهد شد.

  • کرتین وال لامل یا استیک
  • کرتین وال یکپارچه یا یونیتایز
  • کرتین وال عنکبوتی یا اسپایدر

اجرای نمای شیشه ای لامل

این نوع از کرتین وال ها که گاهی هم به عنوان کرتین وال جداشونده شناخته می شوند، نصب و اجرای ساده ای دارند. به طوری که اجزای مختلف آن ها به صورت مرحله به مرحله اجرا می شوند. این نوع از اجرای نمای شیشه ای بر اساس نوع قاب در کل به دو دسته درپوش دار (Cover Cap) و بدون قاب (Frameless) تقسیم می گردد.

روش اجرای نمای شیشه ای لامل درپوش دار

در این روش از اجرای نمای شیشه ای در ابتدا زیرسازی هایی با استفاده از پروفیل های عمودی و افقی صورت می گیرد که با اتصال با یکدیگر یک شبکه بندی محکم را شکل می دهند. شیشه های نما نیز به طور مستقیم روی این قاب قرار داده می شوند و با استفاده از یک صفحه یا درپوش فشاری آن ها را از بیرون به لامل محکم می نمایند.

روش اجرای نمای شیشه ای لامل بدون قاب

در روش اجرای بدون قاب یا فریم لس نمای شیشه ای در نگاه اول فرد هیچ گونه قاب یا اتصالی را مشاهده نخواهد نمود و تمامی اتصالات و قاب در زیر شیشه قرار می گیرد که نمای خاص و زیبایی دارد. در این سیستم، شیشه ها درون کاست هایی معین قرار داده می شوند و کاست ها نیز با استفاده از پیچ و مهره به اجزای عمومی و افقی شبکه بندی محکم می شوند.

برای اطمینان از عایق کاری میان کاست ها از نوار های لاستیکی مخصوص و چسب های سیلیکونی استفاده می نمایند. این کاست های آماده به محل ساخت وساز حمل و در آن جا روی ساختار شبکه بندی نصب می شوند. این روش از اجرا به دلیل استحکام و مقاومتی که به دست می دهد محبوبیت بالایی دارد و همچنین از آنجایی که قطعات لازم برای اجرای نمای شیشه به صورت آماده به محل آورده و به نصب آن ها اقدام می گردد، سرعت اجرای کار بسیار بالا خواهد بود.

اجرای نمای شیشه ای یکپارچه شده

در این روش از اجرای نمای شیشه ای تمامی پیش بینی ها و محاسبات در مورد کل نما و به ویژه نقاط حساس آن از قبل صورت می گیرد و پس از انجام مدل سازی های سه بعدی دقیق، تمامی اطلاعات در اختیار کارخانه سازنده قرار می گیرد.

کارخانه سازنده نیز قطعات لازم را براساس تمامی اطلاعات لازم در مورد آب بندی، هوابندی و اندازه ها به صورت جزییاتی دقیق طراحی می نماید و می سازد. روش ساخت پانل ها هم به گونه ای است که تمامی پروفیل ها و قطعات که در کارخانه و تحت یک فرآیند بسیار پیشرفته ساخته شده اند به صورت نر و ماده در دسترس کارفرما قرار می گیرند.

اتصال ها و براکت های لازم برای برقراری اتصال در این سیستم در سقف و کف اجرا می شوند. پانل ها به براکت ها متصل می شوند. اتصال های نر و ماده صورت می گیرد و در مرحله آخر هم از آب بندی و هوابندی کامل هم اطمینان حاصل می گردد.

این فرآیند ساخت منحصر به فرد به فراوری یک نمای بسیار مقاوم و با کیفیت منجر می گردد و متعاقباً هزینه های بالاتری را نیز به کارفرما تحمیل خواهد نمود. هزینه های زیاد باعث شده است که این روش اجرای نمای شیشه ای کمتر در ایران مورد استقبال قرار بگیرد.

اجرای نمای شیشه ای عنکبوتی

در این روش اجرای نمای شیشه ای، تمامی شیشه ها به وسیله اتصالات نقطه ای به سازه متصل می شوند. با این شرایط کاربرد اصلی این روش از اجرا در ساختمان هایی است که هیچ گونه سازه عمودی و افقی مشاهده نمی گردد.

نمای اسپایدر به دلیل سادگی و پایین بودن هزینه در ایران بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، نگهداری و نظافت این نحوه اجرا به مراتب کمتر است و کارفرما هم توانایی سفارشی سازی زیادی پیش رو دارد. برای اجرای نمای شیشه ای اسپایدر به یک سری قطعه احتیاج است که در زیر به آن ها اشاره شده است.

دست عنکبوتی: این قطعه که اصلی ترین آن ها هم است در واقع نگهدارنده شیشه در نما است که با توجه به محل و نحوه قرار دریافت شیشه از نوع یک شاخ، دو شاخ، سه شاخ یا چهار شاخ استفاده می نمایند. جنس این دسته ها هم با توجه به اصول زیباشناختی و همچنین اقلیم منطقه انتخاب می گردد.

اتصال دهنده: این قطعه وظیفه اتصال اسپایدر به سازه اصلی را بر عهده دارد. در انتخاب این قطعه باید دقت گردد زیرا نیروهای وارده بر مفصل ها هم به وسیله آن به سازه اصلی منتقل می شوند.

شیشه: در اجرای نمای شیشه تمامی سعی بر آن است که از مقاوم ترین نوع شیشه استفاده گردد. از این رو در بیشتر پروژه ها از شیشه های لمینیت استفاده می گردد و گاهی هم برای عایق کاری حرارتی مناسب تر از شیشه های دوجداره استفاده می نمایند که این مورد آخر به تکنولوژی های پیشرفته تری احتیاج دارد که در ایران بسیار نادر هستند.

اسکلت اصلی: این چهارچوب سازه ای در واقع تمامی فشار های وارد شده بر نمای اسپایدر را تحمل می نماید.

مراحل اجرای نمای شیشه ای به روش عنکبوتی یا اسپایدر

  • نهایی شدن کارهای اجرایی نما و آماده سازی
  • نصب پروفیل های مناسب که ضخامت و اندازه های آن از پیش معین شده است؛ به وسیله اتصالاتی مخصوص به کف و سقف متصل می شوند.
  • اتصال بست ها یا دسته های اسپایدر به پروفیل ها که عمدتاً با استفاده از جوش صورت می گیرد.
  • آماده کردن شیشه ها با توجه به ضخامت و اندازه های از پیش معین شده
  • قرار دادن شیشه در محل های معین با فواصل یک سانتی متری از یکدیگر و برقراری اتصال بین اسپایدر و شیشه
  • پر کردن فضای بین شیشه ها با استفاده از مواد کشسان از جمله چسب های سیلیکونی در رنگ های مختلف که از صدمه دیدن شیشه ها در هنگام لرزش های غیرمعمول از جمله زمین لرزه جلوگیری می نماید.

درخواست خدمات طراحی و اجرای انواع نما از متخصصین کارگشا

سخن آخر

اینکه نمای شیشه ای گزینه بسیار خاص و جذابی به ویژه برای ساختمان های عظیم و تجاری است واقعیتی است که نمی توان انکار کرد؛ اما اجرای این نمای شیشه ای به دانش فنی و الزامات خاصی احتیاج دارد. روش های مختلفی برای اجرای نمای شیشه ای وجود دارند که تفاوت هایی با یکدیگر دارند. به طور خلاصه روش اجرای اسپایدر یا عنکبوتی به دلیل مزایای عمده ای که در اختیار قرار داده است در کشور ما بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: ویکی ساختمان

به "اجرای نمای شیشه ای ، معرفی و مراحل اجرا به روش های مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای نمای شیشه ای ، معرفی و مراحل اجرا به روش های مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید