تجربه جمعی از محققان اجتماعی درباره رفع نیازهای سازمان ها کتاب شد

به گزارش وبلاگ شماره 3443 در دنیای به سرعت در حال تغییر، ارائه خدمات در حوزه های اجتماعی و انسانی نیازمند بررسی های بیشتر است چرا که با خواسته ها و نیازهای بسیار گسترده و متنوع و در مقابل با منابع محدود روبرو هستیم. ارزیابی نیازها به عنوان مبنا و اصل محسوب می شود که می تواند به سیاستگذاران، مدیران، سازمان های اجتماعی، مددکاران اجتماعی و متخصصانی که با نیازهای گوناگون مراجعان خود روبرو هستند در شناخت فرایند و مسائل جدید در افق چشم انداز حرفه ای خویش کمک شایان توجهی کنند.

تجربه جمعی از محققان اجتماعی درباره رفع نیازهای سازمان ها کتاب شد

این کتاب، اثری عملیاتی و کاربردی است که توسط جمعی از محققان حوزه اجتماعی ارائه شده است که هریک از نویسندگان تجربه ای جامع در انجام ارزیابی های لازم در لایه های مختلف اجتماع را دارا هستند و به صورت گام به گام به خوانندگان در فرآیند انتخاب طرح پیشنهادی صحیح، ارزیابی طرح، دقت در تجزیه و تحلیل داده ها و در آخر تهیه یک گزارش آکادمیک و علمی کمک شایان توجهی کنند.

به بیان ساده، ارزیابی نیازها فرآیندی است که به ارزیابی کمبودها می پردازد. نکته جالب توجه در مورد این تعریف چنین است که متغیرهای زیر هم توصیف مختصر، مناسب واژه ها هستند. در مثال های پررنگ شده، واژه ارزیابی به عنوان مترادف برآورد و ارزیابی به کار رفت.

کتاب در پنج فصل به این موضوعات می پردازد ارزیابی نیازها چیست؟ گام های اولیه در فرآیند ارزیابی نیازها، انتخاب طرح ارزیابی نیازها، تحلیل و بررسی داده های ارزیابی نیازها، نگارش گزارش ارزیابی نیازها، ارزیابی نیازهای آموزش کارکنان و انجام ارزیابی ایالتی نیازها.

ارزیابی نیازها چگونه متناسب با شرایط سازمانی خواهد بود؟

اغلب زمانی که خدمات اجتماعی را در نظر می گیریم، به مسائلی فکر می کنیم که در حال حاضر وجود دارند. مانند آب آشامیدنی که از شیر آب می آید، همیشه در دسترس ما هستند که احتمالا قبل از وجود آن ها به زمان فکر نکردیم. با این وجود، گاه گاهی مسائل اجتماعی اغلب در طول شب رخ می دهد یا ایجاد می شوند؛ زیرا برخی ناظران دقیق تمایل یا الگو را کشف می کنند و مشکل را به اطلاع عموم مردم می رسانند (برای مثال سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، سوء استفاده الکترونیک) تراژدی که فرد عاشق، دوست یا اعضای خانواده کاتالیزی برای برنامه های جدی خواهد بود.

سپس مسائل اجتماعی ریشه های جدید خواهند داشت یا به ردپای سوابق موجود برمی شود. به طور تعیین، مسائل و دشواری هایی مانند اعتیاد به الکل/مواد مخدر، بی خانمانی، بیماری روانشناختی و سوء استفاده از بچه ها است که تنها تعدادی از آن ها هستند. آن ها مسائلی را ایجاد می کنند و از مسائلی رنج می برند که فورا اثر خود را می گذارند. همچنین هزینه های فعلی برای جامعه باید برای برنامه های درمان و توانبخشی سرمایه گذاری کند. وجود مسائل اجتماعی منجر به ایجاد سازمان های خدمات اجتماعی و برنامه ویژه برای پرداختن به مسائل خواهد شد.

در محیط ایده آل، برنامه ریزان زمان و منابع مورد نیاز برای انجام ارزیابی نیازها برای اندازه گیری میزان و شدت مشکل بلافاصله پس از تعیین شدن را خواهد داشت. زمانی که بزرگی مشکل تعیین است، سپس برنامه ریزان و تامین کننده های خدمات نوع مداخله ای که به عنوان بهترین شانس کاهش یا اثر بر مشکل خواهد بود را مورد بررسی قرار می دهند. طبق مدل روش مبتنی بر شواهد، بررسی آثار و بررسی نحوه مقابله با مشکل ماه ها زمان می برد. کمیته ها می کوشند تا موثر بودن استراتژی را که ویژگی های برنامه های مختلف را تعیین می کند، بیابد و سپس مداخله کاملا جدید را طراحی می کند، بیابد و سپس مداخله کاملا جدید را طراحی می کند. منابع مالی موجود در نهایت تعیین می کند که کدام برنامه یا مداخله در نهایت اجرا می شود زیرا برنامه جدید به فضای بیشتر و استخدام کارکنان جدید یا آموزش مجدد افراد با سابقه بالاتر نیاز دارد. زمانی که خدمات مناسب و عملیاتی هستند، ارزیابی فعالیت تصمیم گیران در مورد اینکه آیا مداخله ایجاد تفاوت در جامعه است، مطلع خواهد کرد به طوری که مداخله در صورت نیاز به خوبی تنظیم خواهد شد.

تغییر در نیازهای سرمایه گذاری چگونه حاصل می شود؟

در این کتاب به پرسشی اساسی پاسخ داده می شود. تغییر در نیازهای سرمایه گذاری می شود؟ برخی سازمان ها و برنامه ها به وسیله پول نرم سرمایه گذاری می شوند. سرمایه ای که از بنیادها، خیرین یا منابع این چنین دیگر به دست می آید. این پول ها با اختیار یا انتظاری همراه هستند که باید برای هدف خاص یا تحقق نیاز گروه خاص به کار می فرایند. با این وجود، منابع سرمایه گذاری همچنین بر تغییر در ماموریت یا تمرکزی که بر سازمان دریافت کننده اثر خواهند داشت، تمرکز خواهند کرد. این تغییر تغییری خواهد بود که کارکنان موجود به راحتی می توانند جدب شوند یا تغییری خواهد بود که به آماده سازی بیشتر نیاز خواهد داشت.

مثال دیگر در زمانی که این مسئله رخ می دهد این است که آیا منبع سرمایه گذاری معمول همچنان فعالیت خواهد کرد. احتمالات سرمایه گذاری جدید تعیین خواهد شد که به تغییرات خدمات فراهم شده یا مردم خدمات رسانی شده یا به افزودن خدمات جدید برای تحقق همه شرایط منبع سرمایه گذاری نیاز خواهد داشت. برای مثال، مرکز سلامت روانی اجتماعی اساسا نسبت به موجودی پیش بینی شده یک سال مالی برای منابع سرمایه گذاری جدید، مقدار کمتری از بودجه استان را دریافت می کند.

یکی از خدماتی که در آن کار می کنند خط مستقیم شرایط بحرانی بود. بر مبنای این خدمات، می توانستند به وسیله افزودن خط کمک ملی سرمایه گذاری برای سازمان را تضمین کنند که مسائلی که پوشش می دادند را گسترش می داد. خط کمک جدید ارزیابی نیازها را ضروری می داند که به ترتیب منجر به تغییرات در آموزش کارکنان خواهد شد.

کتاب ارزیابی نیارها نوشته دیوید رویس، میشل ستاتون - تیندال، کارن بادگر و جی. ماتیو وبستر با ترجمه اسماعیل عباسی، سجاد مجیدی پرست و ویراستار علمی و محتوایی فریبا درخشان نیا در 224 صفحه به بهای 34 هزار تومان از سوی نشر اندیشه احسان منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "تجربه جمعی از محققان اجتماعی درباره رفع نیازهای سازمان ها کتاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه جمعی از محققان اجتماعی درباره رفع نیازهای سازمان ها کتاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید