تهران رکوردار فرونشست زمین در دنیا شد ، این 5 منطقه تحت تاثیر فرونشست دشت تهران قرار دارند

به گزارش وبلاگ شماره 3443، سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران از فرونشست زمین به عنوان زلزله خاموش یا سرطان زمین یاد کرد و گفت: بر اساس آمار در جنوب، مرکز و دشت های غرب و جنوب غرب استان تهران، شاهد بیشترین فرونشست زمین هستیم.

تهران رکوردار فرونشست زمین در دنیا شد ، این 5 منطقه تحت تاثیر فرونشست دشت تهران قرار دارند

به گزارش وبلاگ شماره 3443 به نقل از اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، حلیا سادات حسینی در نشست علمی - تخصصی آنالیز پدیده فرونشست زمین در کلانشهر تهران به همت موسسه تحقیقات آب و دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه آزاد در جمع دانشگاهیان اضافه نمود: تغییر اقلیم، گرمایش دنیای، کمبود منابع آبی، بارگذاری و برداشت بیش از حد از منابع آب زیرزمینی، خشکسالی های متوالی و برداشت بی رویه آب و حفر چاه های متعدد برای تامین آب آشامیدنی، نشست زمین در اثر حفر تونل برای توسعه خطوط مترو در تهران از جمله دلایل ایجاد فرونشست در کلانشهر تهران است.

وی ادامه داد: البته خشکسالی و برداشت فزاینده و بی رویه آب از چاه های غیرمجاز، افزون بر خشکاندن دیگر چاه ها و چالش تامین آب آشامیدنی و فرونشست زمین در دشت ورامین و دشت تهران، کرج و شهریار را در پی داشته است.

سادات حسینی اضافه نمود: داده های کارشناسان نشان می دهد که به علت نابودی آبخوانها، دشت ورامین با پهنه ای بیش از بر 700 کیلومتر مربع، فرونشست زمین داشته که با توجه به نزدیکی راه آهن تهران - مشهد به این گستره، سازه های پیونددار با راه آهن در معرض خطر هستند.

وی اظهار کرد: طبق آنالیز های اجرا شده منطقه ها 16-17-18-19 و 20 شهرداری تهران و شهرهای اسلامشهر، شهریار، چهاردانگه، نسیم شهر، صباشهر و کهریزک تحت تاثیر فرونشست دشت تهران قرار دارند.

سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با تاکید بر اینکه تهران رکوردار فرونشست زمین در دنیا است، اضافه نمود: توقف روند رو به رشد مصرف و برداشت آب و دادن فرصت، تجدیدشوندگی برای احیای آبخوان ها، صرفه جویی در مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی، تزریق آب های مازاد روی سطح زمین به سفره های زیرزمینی، استفاده صحیح و کارآمد از منابع آبی، ممنوعیت استفاده بیش از حد از حوضه های آب های زیرزمینی، تصفیه آب های شهری و استفاده دوباره از آن در کارخانه ها، احداث چاه جذبی از جمله راهکارهای برون رفت از فرونشست و مدیریت در کلانشهر تهران محسوب می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "تهران رکوردار فرونشست زمین در دنیا شد ، این 5 منطقه تحت تاثیر فرونشست دشت تهران قرار دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران رکوردار فرونشست زمین در دنیا شد ، این 5 منطقه تحت تاثیر فرونشست دشت تهران قرار دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید