خاورمیانه درگیر با خشن ترین موج گرمایی تاریخ

به گزارش وبلاگ شماره 3443، می گویند خاورمیانه با خشن ترین موج گرمایی تاریخ برای این زمان سال روبه رو شدند.

خاورمیانه درگیر با خشن ترین موج گرمایی تاریخ

به گزارش خبرآنلاین به نقل از واشنگتن پست، پس از چندین رکورد شکنی مختلف بخاطر گرما، دمای هوا در مناطقی از خاورمیانه به بالای 50 درجه رسیده؛ با حضور یک موج گرمایی دما در این منطقه تقریبا 10 درجه بالاتر از نرمال است و به نوعی خاورمیانه پخته شده است.

این موج گرمایی باعث شده که دمای هوا در ده ها کشور در خاورمیانه یا با رکورد های قبلی برابر گردد یا حتی شکسته شوند. به طوری که دمای پنج کشور به بالای 50درجه رسید. موج گرمایی در حالی خاورمیانه را درگیر نموده که هنوز یک ماه تا رسیدن دما به میزان اوج سالیانه خود مانده است.

در محیطی که با تاثیر های تغییراقلیم انسانی شکل گرفته است، این داستان ها از گرمای شدید در حال تکراری شدن هستند. خاورمیانه هم اکنون یکی از گرم ترین مناطق کره زمین است که با شرایط خشک آب وهوایی دمایش به سادگی حدود 40درجه می رسد.

اینجا خاورمیانه است؛ دما بالای 50درجه

دو هفته پیش دمای هوا در سویهان، شهری کوچک در شرق ابو ظبی به 51 درجه سلسیوس رسید و چند روز بعد این عدد به 52درجه شد. به گفته اتین کاپیکیان، کارشناس هواشناسی شرکت متئوفرانس رکورد دمای این شهر مربوط به دمای 51درجه در سال 2017 میلادی بود و سال جاری این رکورد شکسته شد. همچنین این گرمترین دمایی است که در ماه ژوئن امارات در تاریخ خود دیده است.

در دیگر مناطق هم شرایط به این شکل است، دمای شهر امیدیه در استان خوزستان ایران هم 51 درجه شد. همچنین در شهر جهرا در کویت هم دما به بالای 50درجه و حداکثر به حدود 50.9 درجه رسید.

همچنین در مناطقی در شمال عمان و مرکز پاکستان دمای هوا به بیش از 50 درجه شد.

رسیدن دما به بالای 50 درجه می تواند به جهت های راه آهن آسیب برساند، آسفالت ها را نرم کند و مسافت طی شده برای پرواز هواپیما ها را طولانی تر کند. گرما، بدترین نوع آب وهوا است و می تواند با ایجاد فجایع بزرگی مثل طوفان، گردباد، سیل و آتش سوزی در جنگل، منجر به مرگ افراد زیادی گردد.

خاورمیانه درگیر با خشن ترین موج گرمایی تاریخ

مکس هررا، تاریخ دان اقلیمی، درباره این موج گرمایی در توییتر خود نوشته بود: خاورمیانه و مرکز آسیا با خشن ترین موج گرمایی تاریخ برای این وقت از سال روبه رو شده اند.

این اقلیم شناس همچنین اشاره نمود که در ارتفاعات هم رکورد دمای هوا شکسته شد. در بم در ارتفاع 919 متری از سطح دمای هوا 45.5 درجه بود. در مناطقی در جنوب ازبکستان و تاجیکستان که ارتفاع بالایی نسبت به سطح دریا دارند هم دمای هوا به 44.7 و 43.7 درجه رسید.

بالون هواشناسی که فرودگاه امارات تا ارتفاع 1500 متری سطح زمین به آسمان فرستاده شد هم دمایی حدود 32.2 درجه را نشان می داد.

گنبد حرارتی در منطقه

این گرمای زودرس، نتیجه ایجاد فشار زیاد است که همچنین از آن به عنوان یک گنبد حرارتی Heat Dome هم شناخته می گردد. در واقع با افزایش دمای هوا و فشار چیزی به به شکل گنبد در اطراف شهر به وجود بیاید که به آن گنبد حرارتی می گویند، این گنبد باعث می گردد که هوای گرم در داخل شهر قرار بگیرد و خارج نگردد.

این موضوع باعث می گردد جریان هوا سمت شمال پیچ بخورد و احتمال بارندگی کاهش پیدا می نماید، این باعث می گردد که گرما در منطقه باقی بماند و به طور همزمان ابر ها خنک تر بشوند.

گنبد های حرارتی مانند گنبدی که برخاورمیانه و آسیا تاثیر گذاشته، باعث می گردد که جو به سمت عمودی برآورده شوند، چراکه گاز ها موقع گرمایش منبسط می شوند.

جالب است بدانید که این گنبد حرارتی آن قدر ها هم شدید نیست، اما با این وجود رکورد های دمایی شکسته شده است. این نشان می دهد که سهم زیادی از علت این اتفاق تاثیر انسان ها با انتشار گاز های گلخانه ای و در نتیجه تغییراقلیم است. به عبارت دیگر، گرمایش زمین باعث شده اتفاقاتی که زمانی به عنوان نوسانات معمولی شناخته می شدند باعث رکورد شکنی شوند.

گزارش ها نشان می دهد که در خاورمیانه و شمال آفریقا تعداد اکستریم های گرمایی به شکل چشمگیری افزایش پیدا نموده است.

حتی مطالعه ای که چند سال پیش منتشر شده بود نشان می داد که با ادامه افزایش دما و افزایش رویداد های شدید گرمایی، این امکان وجود دارد که بخش هایی از خاورمیانه غیرقابل زندگی شوند. این موضوع در بخش هایی از خلیج فارس که امکان ترکیب رطوبت با دما های بالا و افزایش دما به 60درجه سلسیوس ممکن است، واقعیت دارد.

گزارش ناسا از موج گرمایی خاورمیانه

ایستگاه های زمینی نشان داده اند که دمای هوا حداقل در چهار منطقه خاورمینه در ایران، کویت، عمان و امارات عددی بالای 50درجه سلسیون را نشان داده اند. همچنین کشور های حاضر در مرکز و جنوب آسیا هم دما های بالا و غیرمعمولی روبه رو شدند.

ناسا درباره به وجود آمدن گنبد حرارتی در منطقه نوشته است: در تیر و مرداد سال 2015 هم اتفاقی مشابه در خاورمیانه رخ داد، اما این بار یک ماه زودتر از گرم ترین فصل سال یک گنبد حرارتی در خاورمیانه ایجاد شده است.

ناسا هم چندی پیش با تایید گزارش واشنگتن پست درباره موج گرمایی خاورمیانه تصویری از شرایط دما و تاثیر این موج در منطقه منتشر نموده است.

منبع: فرارو

به "خاورمیانه درگیر با خشن ترین موج گرمایی تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاورمیانه درگیر با خشن ترین موج گرمایی تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید