خبرنگاران فعالیت 20 هزار نفر جمعیت روستایی لرستان در فراوری صنایع دستی

به گزارش وبلاگ شماره 3443، خرم آباد - خبرنگاران - مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت:20 هزار نفر از جمعیت روستایی و عشایری استان در فراوری صنایع دستی فعالیت دارند.

خبرنگاران فعالیت 20 هزار نفر جمعیت روستایی لرستان در فراوری صنایع دستی

سید امین قاسمی روز یکشنبه با اعلام این خبر اضافه نمود: فراوریکنندگان صنایع دستی روستایی و عشایری از لحاظ کارگاهی دسته بندی نمی شوند بلکه به صورت فردی شناخته شده که شامل15 تا 20 هزار نفر از جمعیت سطح استان می شوند.

وی اظهارداشت: عمده صنایع دستی روستایی به صورت مشاغل خرد و خانگی هستند که اغلب صرف مصارف شخصی شده و مازاد آن برای فروش عرضه خواهد شد.

وی با اشاره به مهاجرت گسترده روستاییان به عنوان یکی از آسیب های اجتماعی بیان داشت: صنایع دستی در مناطق روستایی یکی از عوامل مکمل اقتصاد کشاورزی است و این صنایع به دلیل دارا بودن پتانسیل ایجاد فرصت های شغلی وکسب درآمد، ضمن پر کردن اوقات فراغت و بیکاری روستائیان، مانع از مهاجرت های گسترده فصلی یا دائمی آنها می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با اشاره به اینکه عامل نیروی انسانی در فراوری صنایع دستی، نقش بسیار مهمی ایفا می نماید اعلام کرد: در فرآیند فراوری این مصنوعات، دست و هنرانسان نقش اساسی دارد و از طرفی در فعالیت های مربوط به صنایع دستی نیازی به کارشناس خارجی نیست و مواد اولیه مورد استفاده معمولا از مواد بسیار ساده و در دسترس تشکیل می شوند که به آسانی و با بهای نسبتا ارزان قابل تامین است.

سید امین قاسمی در ادامه با بیان اینکه صنایع دستی هنری صرفا صنعتی و روستایی نیست اضافه نمود: فعالیت های صنایع دستی به دلیل برخورداری از ویژگیهای تکنیکی ساده و بهره گیری از ابزارها و وسایل تکنولوژیکی آسان، به گونه ای است که امکان پرداختن به آنها در جوامع شهری، روستایی و عشایری و به صورت کارگاهی، خانگی و یا حتی دوره گردی و سیار وجود دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان تاکید نمود: صنایع دستی به دلیل برخورداری از بار فرهنگی و دارا بودن جنبه های هنری می تواند عامل ترویج عناصر فرهنگی در نقاط مختلف کشور و حتی فراسوی مرزها باشد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران فعالیت 20 هزار نفر جمعیت روستایی لرستان در فراوری صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فعالیت 20 هزار نفر جمعیت روستایی لرستان در فراوری صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید