خبرنگاران مطالعه مردم شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام

به گزارش وبلاگ شماره 3443، تهران - خبرنگاران- رییس پژوهشکده مردم شناسی میراث فرهنگی، گفت: مطالعه مردم شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام پژوهشی است انسان شناختی، که فرهنگ مرتبط با آب، راه های تهیه آب و باورهای مربوط به آن را با روش های مطالعه تاریخی و اسنادی در جزیره هنگام مورد مطالعه قرار داده است.

خبرنگاران مطالعه مردم شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام

علیرضا حسن زاده، هدف اساسی این تحقیق را آنالیز نقش آب به عنوان یکی از حیاتی ترین عناصر طبیعت، در فرهنگ مردم جزیره هنگام بیان کرد و گفت: از آن جا که آب یکی از ارکان مهم زندگی را در این جزیره تشکیل می دهد و اصولا حیات و مماش زندگی مردمان این جزیره به وسیله آب و زندگی در کنار دریا تامین می گردد، این پژوهش به مطالعه این بخش از زندگی مردم می پردازد.

وی با اشاره به خشکسالی سال های اخیر، تهیه آب آشامیدنی را دغدغه اساسی مردم این منطقه دانست و توضیح داد که در این پژوهش راه های تهیه آب و باورهای مربوط به آن با روش های مطالعه تاریخی و اسنادی مورد آنالیز نهاده شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، او اظهار داشت: در پیشبرد اهداف تحقیق پیش رو از مصاحبه حضوری، ضبط صدا، آنالیز خاطرات قدیمی ها، جاشوها و ناخداها، عکس ها و اسناد مربوط به سازه های آبی مانند برکه و چاه استفاده شد.

رییس پژوهشکده مردم شناسی یادآور شد: یافته های این تحقیق گواه آن است که به دلیل اهمیت آب و به منظور بهره مندی تمامی افراد از آن، نقش ها و روابط اجتماعی و فرهنگی گسترده و دقیقی به وسیله ساز و کارهای فرهنگی ایجاد شده اند که اینها خود بخشی از فرهنگ مردم جزیره هنگام را تحت تأثیر قرار داده اند.

ژیلا مشیری مدیر گروه اسطوره و آیین و مجری این طرح در ادامه اضافه نمود: این آنالیز پژوهشی است انسان شناختی که فرهنگ مرتبط با آب را در جزیره هنگام مورد مطالعه قرار داده و از دو بخش تشکیل شده است؛ بخش نخست شامل مطالعات اسنادی پیرامون جزایر خلیج فارس و به خصوص جزیره هنگام و آنالیز زندگی مردم این مناطق بوده است.

به گفته این پژوهشگر، در بخش دوم که مطالعه میدانی پژوهش را شامل می گردد، آب و فرهنگ مرتبط با آن در جزیره هنگام مورد آنالیز نهاده شد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مطالعه مردم شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مطالعه مردم شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید