خفگی ادبیات در فضای کتاب های درسی

به گزارش وبلاگ شماره 3443، احمد اکبرپور که معتقد است فضای تربیتی و آموزشی کتاب های درسی ادبیات، ذات ادبیات را خفه نموده است، از ضرورت وجود طنز در این ها کتاب ها می گوید.

خفگی ادبیات در فضای کتاب های درسی

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت وگو با وبلاگ شماره 3443، درباره کیفیت کتاب های درسی ادبیات در انتقال غنای ادبیات فارسی و یاری به آموزش زبان و رسم الخط صحیح فارسی به بچه ها و نوجوانان اظهار کرد: از طرف موسسه ای مسئولیت داشتم تا کتاب های درسی چند پایه را بخوانم و نظر بدهم؛ وقتی آن ها را خواندم، چنگی به دل نمی زد.

او اضافه کرد: ما درسی به نام ادبیات داریم تا دانش آموز کمی احساس راحتی و با آن کیف کند، اما فضای تربیتی و آموزشی کتاب های درسی ادبیات، ذات ادبیات را خفه نموده است؛ یعنی به شعر یا داستانی که بچه باید از آن لذت ببرد، آن قدر چیزهای تعلیم و تربیتی چسبانده اند که بچه آن لذت خاص خودش را از آن نمی برد.

اکبرپور در پاسخ به سوالی درباره میزان مشارکت نویسندگان و شاعران کودک و نوجوان در تدوین کتاب های درسی ادبیات گفت: الزامی ندارد که حتما خود شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان معاصر دخالت داشته باشند ولی حداقل آثارشان باید دخالت داشته باشد؛ یعنی این که یک ملاک باید برای ورود به کتاب درسی وجود داشته باشد؛ مثلا کتاب برگزیده سال، کتاب های برگزیده کانون، کتاب های برگزیده شورای کتاب کودک و ... .

این نویسنده بچه ها و نوجوانان ادامه داد: منظورم این است که باید ملاک های معین تری برای ورود مطالب به کتاب های درسی وجود داشته باشد. در غیر این صورت مثل آن چه تا حالا بوده از نویسنده ها و شاعران خاصی استفاده می گردد نه همه طیف هایی که برای بچه ها و نوجوانان می نویسند.

احمد اکبرپور با اشاره به جای خالی مطالب طنز بیشتر در کتاب های درسی ادبیات اعلام کرد: من فکر می کنم با این شرایط ما خیلی بیشتر از این ها به طنز احتیاج داریم، حتی طنزهایی که در ادبیات کهن ما وجود داشته اند، همواره در افسانه های ما حرکات بازی گونه بوده؛ منم منم بزک زنگوله پا، می پرم دوپا دوپا.... چیزهایی که حس همراهی، شعف و شادی به بچه ها بدهد. نه این که این ها در کتاب های ادبیات نباشد، اما کم است. طنز باید خیلی بیشتر از این ها باشد؛ چون در ذات طنز خیلی تعلیم و تربیت نیست و در خودش رهایی دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خفگی ادبیات در فضای کتاب های درسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خفگی ادبیات در فضای کتاب های درسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید