قطعی برق موجب ایجاد رانت در بازار سیمان شد، کاهش قیمت سیمان در روزهای اخیر

به گزارش وبلاگ شماره 3443، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه قطعی برق و افت فراوری سیمان موجب شکل گیری رانت در بازار سیمان شد، گفت: از هفته آینده سیمان فراوریی کارخانه سیمان شهرکرد در بورس خرید و فروش می گردد، خرید و فروش سیمان در بورس موجب کاهش قیمت سیمان از 37 هزار تومان به 27 هزار تومان شده است.

قطعی برق موجب ایجاد رانت در بازار سیمان شد، کاهش قیمت سیمان در روزهای اخیر

سجاد رستمی 20 شهریورماه در جلسه شورای گفت وگوی بخش خصوصی و دولت و در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به موضوع عرضه کالا در بازار بورس، اظهار کرد: در چند سال اخیر خرید و فروش تعدادی از کالاها مانند مواداولیه کارخانجات پتروشیمی، فولاد و سیمان در کشور به وسیله بازار بورس انجام می گردد، در این فضای رقابتی قیمت گذاری به صورت شفاف انجام و کالا به وسیله خریدار خریداری می گردد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با اشاره به مزایای خرید و فروش کالا در بورس، گفت: نهادهای نظارتی بر این امر در بازار بورس نظارت و فراورینماینده و مصرف نماینده تحت قوانین بورس اقدام به خرید و فروش کالا می نمایند، این مسئله از ایجاد رانت جلوگیری می نماید.

وی با تاکید بر اینکه سیاست وزارت صمت خرید و فروش کالا در بازار بورس است، اسم کرد: عرضه کالا در بورس موجب می گردد در ابتدا احتیاج داخلی سنجیده گردد و بدانیم چه اندازه کالای مازاد برای صادرات داریم، خریدار به سه صورت نقدی، پیش خرید و خرید آینده می تواند کالای مورد نظر خود را خریداری کند و خریدار باید در ابتدا 10 درصد قیمت معامله موردنظر را به حساب کارگزار بورس واریز نمایند و مابقی پول ظرف سه روز پرداخت گردد.

رستمی با بیان اینکه عرضه سیمان در بورس به صورت رسمی از خردادماه شروع شد، اعلام نمود: تشکیل یک بازار رقابتی و شفاف برای خرید و فروش کالا، تسهیل تامین اقتصادی فعالان صنایع، حذف فساد ناشی از عرضه اختیاری محصولات در بازار، آزادسازی قیمت و توزیع سود متوازن، خاتمه ارزش گذاری و نرخ گذاری دستوری کالا، عادلانه شدن سود، امکان خرید و فروش محصولات استراتژیک صنعتی به وسیله مشتریان خرد و تحویل کالا با ضمانت از مزایای عرضه کالا در بورس است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با اشاره به معایب الزامی شدن خرید و فروش کالا در بازار بورس شرح داد: قیمت گذاری مواداولیه و کالا بر اساس نرخ پایه در بورس انجام می گردد و خریدار باید هزینه حمل و نقل را هم به صورت جداگانه از درب کارخانه حساب کند، بعلاوه باید هزینه خرید کالا ظرف مدت سه روز به صورت کامل پرداخت گردد که این مسئله مشکلاتی را برای خریداران ایجاد می نماید.

وی ادامه داد: کالا و مواداولیه مورداحتیاج کارخانجات در طول سال به صورت یکنواخت در بورس عرضه نمی گردد و خریدار در بعضی مواقع با مشکل روبرو خواهد شد، سهمیه اختصاصی بر اساس اندازه فراوری سنوات قبل اختصاص پیدا می نماید و کارخانجاتی که قصد توسعه صنعت خود را دارند برای تامین مواداولیه با مشکل و کمبود روبرو خواهند شد.

رستمی اعلام کرد: گرانی شدید مواداولیه بر اساس قیمت گذاری در بورس، نبود قدرت تصمیم گیری برای خریداران خرد کالا در بورس به دلیل در اولویت بودن خریداران کلان، قفل شدن 10 درصد قیمت کالای خریداری شده به وسیله کارگزار بورس و نوسانات قیمت پایه از دیگر معایب عرضه کالا و مواد اولیه در بورس به تعداد می رود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه قطعی برق موجب افت چشمگیر فراوری سیمان در کشور و بالتبع آن در استان شد، توضیح داد: این مسئله موجب شکل گیری رانت در بازار سیمان شد و سیمان با چند برابر قیمت در بازار به فروش می رسید و سود آن در جیب واسطه ها می رفت، بعلاوه قیمت گذاری دستوری سیمان باعث ضرر به فراورینمایندگان شد.

وی با بیان اینکه از ابتدای خردادماه خرید و فروش سیمان به وسیله بازار بورس انجام می گردد، گفت: از هفته آینده سیمان فراوریی کارخانه سیمان شهرکرد در بورس خرید و فروش می گردد، این مسئله موجب کاهش قیمت سیمان از 37 هزار تومان به 27 هزار تومان شد، در حال حاضر سیمان فراوریی در استان با قیمت 23 هزار و 500 تومان عرضه می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قطعی برق موجب ایجاد رانت در بازار سیمان شد، کاهش قیمت سیمان در روزهای اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطعی برق موجب ایجاد رانت در بازار سیمان شد، کاهش قیمت سیمان در روزهای اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید