منطقه کورموئیه تاریخی شناخته شد

به گزارش وبلاگ شماره 3443، معاون میراث فرهنگی استان کرمان گفت: بافت تاریخی کورموئیه هنزا در شهرستان رابر واجد ارزش تاریخی فرهنگی شناخته شد.

منطقه کورموئیه تاریخی شناخته شد

به گزارش خبرنگار از ، مجتبی شفیعی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: بافت تاریخی کورموئیه هنزا در شهرستان رابر واجد ارزش تاریخی فرهنگی شناخته شد.

او اضافه نمود:بافت تاریخی کورموئیه هنزا با شماره 151 در فهرست آثار واجد ارزش تاریخی فرهنگی نهاده شد.

شفیعی بیان نمود: آثار واجد ارزش تاریخی و فرهنگی آثاری هستند که از ارزش های محلی و منطقه ای به لحاظ فرهنگی و تاریخی برخوردار هستند و از سوی وزارتخانه معرفی و در فهرست ذیربط آثار ملی قرار می گیرند.

او به باغ شهر هنزا اشاره و گفت: بافت جدید این باغ شهر، پس از شکل گیری هسته اولیه آن در محله های تاریخی کرموئیه و دهکده عظیم، شکل گرفته و در امتداد باغات و زمین های کشاورزی گسترش یافته است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان بااشاره به شیوه های ساخت و ساز محله های موجود در بافت تاریخی کورموئیه و دهکده عظیم توضیح داد: ساختار این محله ها به صورت پلکانی است که دلیل آن کمبود زمین، سردبودن منطقه مذکور، امنیت بیشتر ساکنان و همچنین جلوگیری از رطوبت صعودی حاصل از بارش بوده است.

ی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "منطقه کورموئیه تاریخی شناخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقه کورموئیه تاریخی شناخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید