هرگز آلودگی صوتی ایجاد نکنید، مجازات دارد

به گزارش وبلاگ شماره 3443، آلودگی صوتی یکی از مصادیق مجرمانه است. آثار آلودگی صوتی روی سلامت شهروندان شامل کاهش تمرکز، اختلالات عصبی، افزایش فشار خون، استرس و اضطراب است. به همین علت سر و صدا در هر صورتی که باشد جرم به شمار میرود و اگر موجب آزار و اذیت دیگران گردد باید فرد خاطی به مجازات برسد.

هرگز آلودگی صوتی ایجاد نکنید، مجازات دارد

آلودگی صوتی جزو پُر سروصداترین معضلات اجتماعی است که بشدت مردم را آزار می دهد. گاه ممکن است عاملی برای تشدید بعضی بیماری ها باشد.قانون برای آن مجازاتی در نظر گرفته است. در این مطلب از وبلاگ شماره 3443 به موضوع مجازات آلودگی صوتی می پردازیم.

آلودگی صوتی چیست؟

آلودگی صوتی که به صدای محیطی هم معروف است، به مجموعه ای از صداها گفته می گردد که بر زندگی انسان و حیات وحش تاثیر آزار دهنده و منفی ای بگذارد. منبع این آلودگی معمولا سیستم های حمل و نقل و دستگاه های صنعتی هستند. ارگان های مرتبط با محیط زیست در شهرهای سراسر دنیا برای آلودگی صوتی حد مجاز معین می نمایند که با واحد دسی بل (Decibel) سنجیده می گردد.

حد مجاز آلودگی صوتی در شهرهای کشورمان ایران و در پهنه های مسکونی برای بازه 7 صبح تا 10 شب برابر 55 دسی بل و برای 10 شب تا 7 صبح برابر 45 دسی بل است. اطلاعات میانه ایستگاه های ثابت سنجش صوت در تهران ولی بیان می نماید که تقریبا بیشتر نقاط شهر از این نظر بالای حد مجاز قرار دارند.

مجازات ایجاد آلودگی صوتی

ماده 29 قانون هوای پاک: ایجاد هرگونه آلودگی صوتی به وسیله منابع ثابت و متحرک، ممنوع است. در خصوص منابع ثابت، مرتکب به جزای نقدی درجه هفت موضوع ماده (19) قانون مجازات اسلامی محکوم می گردد.

جزای نقدی درجه هفت موضوع ماده(19) قانون مجازات اسلامی: جزای نقدی بیش از ده میلیون (10/000/000) ریال تا بیست میلیون (20/000/000) ریال

تبصره 1- نیروی انتظامی مکلف است راننده وسایل نقلیه موتوری را برای بار اول ملزم به پرداخت جریمه نقدی معادل یک میلیون (1.000.000) ریال، در صورت تکرار برای بار دوم به پرداخت دوبرابر جریمه مذکور و در صورت تکرار بیش از دوبار، به پرداخت جریمه نقدی معادل سه میلیون (3.000.000) ریال محکوم نماید.

تبصره 2ـ آیین نامه اجرائی این ماده به وسیله سازمان و با همکاری دستگاه های مربوطه حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه می گردد و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی در این زمینه، پس گرفتن جهیزیه پس از طلاق چه مراحلی دارد؟ مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "هرگز آلودگی صوتی ایجاد نکنید، مجازات دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرگز آلودگی صوتی ایجاد نکنید، مجازات دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید