چرا اعزام زائران به عمره بار دیگر به تعویق افتاد؟

به گزارش وبلاگ شماره 3443، ایسنا/ بدنبال آخرین گزارش های بدست آمده، این پرسش مطرح می شود که چرا اعزام زائران به عمره بار دیگر به تعویق افتاد؟

چرا اعزام زائران به عمره بار دیگر به تعویق افتاد؟

حضور زائران ایرانی در عمره از سال 1394 متوقف شده بود، پس از رایزنی ها و توافق های ایران و عربستان قرار شد اعزام ایرانی ها به عمره از سال 1402 از سرگرفته گردد. سازمان حج و زیارت نخستین زمان شروع عملیات پروازی عمره را 28 آذر 1402 اعلام نموده بود که با توجه به هزینه این سفر که از حدود 40 تا 44 میلیون تومان معین شده بود، کاروانها برای این تاریخ تکمیل نشد و سازمان حج و زیارت پروازهای عمره را به 13 دی 1402 موکول کرد.

قرار بود گروهی از زائران بامداد 13 دی از مبدأ تهران به عربستان اعزام شوند که شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی می گوید بلیت آنها نیز صادر شده بود اما آن پرواز بامدادی و دیگر پروازهای عمره در روز 13 دی انجام نشده و هنوز زمانی برای برقراری این پروازها و اعزام زائران ایرانی به عمره معین نشده است.

سخنگوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایرانی (هما) در توضیحاتی که به رسانه ها داده، این موضوع را متوجه عربستان دانسته که مجوز پروازهای ایران را هنوز صادر ننموده است. حسام قربانعلی گفت: بر این اساس همه پروازها به مقصد عربستان به حالت تعلیق درآمده است. برای انجام پروازها به سرزمین وحی باید مجوز ورود از سوی سازمان هواپیمایی کشوری عربستان صادر می شد که همچنان منتظر دریافت آن هستیم.

در ادامه توضیحات سخنگوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایرانی (هما) به رسانه ها نیز آمده که صدور مجوز فرآیندهای قانونی و تشریفات خاصی دارد که کشور عربستان در حال پیگیری است، وزارت امور خارجه و سازمان هواپیمایی کشوری ایران و ریاست هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در حال پیگیری موضوع هستند که به محض دریافت این مجوز، ناوگان هما در فرودگاه حضرت امام (ره) و ترمینال سلام این آمادگی را دارد که فرآیند مسافرگیری را انجام دهد.

محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز درباره علت تعویق پروازهای عمره در حیاط دولت گفته است: رئیس سازمان حج و زیارت به من هم دیشب اطلاع داد و امروز هم وزیر راه در سفر ترکیه بود و امکان مذاکره نداشتیم ولی پیگیری می کنیم تا حل گردد. مسأله یک اختلاف فنی بین دو سازمان و شرکت هواپیمایی است که باید حل گردد و علی القاعده نباید موضوعی جدی باشد.

پروازهای عمره درحالی به تعویق افتاد که روز گذشته (سه شنبه 12 دی) گروهی از عوامل خدماتی عمره در فرودگاه امام (ره) ساعتها معطل انجام این پرواز بودند و در نهایت از فرودگاه تهران خارج شدند.

طبق اعلام قبلی سازمان حج و زیارت قرار بود تا سرانجام سال جاری نزدیک به 62 هزار زائر از سوی سه شرکت هواپیمایی ایرانی و از 10 ایستگاه پروازی به عربستان منتقل شوند که طبق روال باید تشریفات اداری برای دریافت مجوز پرواز هواپیماهای این سه شرکت به عربستان، به شکل مجزا انجام میشد که به گفته بعضی عوامل خدماتی زیارتی، این اقدام احتمالا صورت نگرفته است. هرچند مدیر کل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی اظهار نموده است: مجوز یاد شده یک مجوز کلی برای ورود هواپیماهای ایرانی است و علاوه بر ایران ایر، مشمول هواپیماهای شرکت معراج نیز خواهد شد.

پرسش این است چرا در چنین شرایطی پیش بینی های لازم درباره پروازهای عمره، پیش از معین و اعلام زمان قطعی و انتقال عوامل خدماتی و زائران به فرودگاه صورت نگرفته بود؟ که سخنگوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایرانی (هما) در این باره چنین پاسخی داده است: همه هماهنگی های لازم صورت گرفته بود و همکاران ما در حال پیگیری موضوع هستند، این کار تشریفات خاص و فرآیندهای تخصصی دارد. هر آنچه مربوط به سازمان هواپیمایی کشوری و هما بوده، پیش بینی های لازم صورت گرفته و فرآیندها طی شده بود، پیچیدگی هایی در تعاملات اداری و تهعدات طرفین است که باید برطرف گردد.

منبع: همگردی

به "چرا اعزام زائران به عمره بار دیگر به تعویق افتاد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اعزام زائران به عمره بار دیگر به تعویق افتاد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید