چرا نباید قبل از عمل جراحی غذا و آب خورد؟

به گزارش وبلاگ شماره 3443، تمام افرادی که تجربه انجام عمل جراحی دارند، با این موضوع روبرو شده اند که برای دست کم 12 ساعت قبل از عمل اجازه خوردن غذا ندارند. در ظاهر این موضوع برای عمل های جراحی سیستم گوارش منطقی است اما با توجه به این که این ممنوعیت برای عمل های جراحی مانند عمل مفصل زانو نیز اعمال می گردد ممکن است از خود بپرسید چرا برای انجام عمل جراحی زانو نباید غذا بخورم؟

چرا نباید قبل از عمل جراحی غذا و آب خورد؟

هنگامی که به هر علتی از جمله انجام عمل جراحی یک بیهوشی عمومی در پیش دارید، معمولاً از شما خواسته می گردد که قبل از عمل چیزی نخورده و ننوشید.

در حقیقت بیشتر بیماران در کنار استرس انجام یک عمل جراحی، با شنیدن این دستورالعمل احساس مورد ظلم قرار گرفتن را تجربه می نمایند اما بد نیست بدانید این ممنوعیت خوردن و آشامیدن برای امنیت خودتان است.

از نظر علمی هنگامی که به هر علتی از بیهوشی عمومی استفاده می گردد، رفلکس های بدن شما به طور موقت متوقف می شوند. اگر در معده شما غذا و نوشیدنی وجود داشته باشد، با توجه به قطع شدن رفلکس های طبیعی بدن که اجازه خروج مواد غذایی از معده را به سمت دهان و گلو نمی دهند، خطر استفراغ یا بازگشت مواد غذایی به گلوی شما وجود دارد. اگر این اتفاق بیفتد، غذا می تواند وارد ریه های شما شده و بر تنفس شما تأثیر گذاشته و باعث آسیب گردد. در علم پزشکی استنشاق محتویات استفراغ شده معده به ریه ها آسپیراسیون نامیده می گردد و می تواند منجر به بروز عفونت خطرناکی گردد.

باید توجه داشت مدت زمانی که باید قبل از عمل بدون غذا یا نوشیدنی بمانید به نوع عمل شما بستگی دارد. با این حال، معمولا این مدت زمان محدودیت شامل حداقل شش ساعت برای غذا و دو ساعت برای مایعات است. البته این بازه زمانی برای هر نوع عمل و بیهوشی متفاوت بوده و در بیمارستان به وسیله کادر پزشکی به شما گفته می گردد که چه مدت قبل از عمل نباید چیزی بخورید یا بنوشید.

توجه داشته باشید که حتی از جویدن آدامس نیز در این دوره محدودیت باید خودداری نموده و بعلاوه نباید سوپ و شیرینی و شکلات نیز مصرف کرد. علاوه بر موارد فوق ممکن است به شما توصیه گردد برای یک بازه زمانی مشخصی از انواع خاصی از مصرف مایعاتی مانند شیر یا چای و قهوه نیز خودداری کنید. البته نوشیدن آب معمولا تا 2 ساعت قبل از بیهوشی بلامانع است.

اگرچه ممکن است پرهیز از مصرف آب و غذا آزار دهنده باشد، اما باید این دستورالعمل ها را جدی تلقی کنید زیرا اگر قبل از جراحی غذا خورده یا آب بنوشید، ممکن است به علت خطرات احتمالی، عمل شما به تعویق افتاده یا حتی لغو گردد.

منبع: گردشبان

به "چرا نباید قبل از عمل جراحی غذا و آب خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نباید قبل از عمل جراحی غذا و آب خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید