16 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا توزیع خواهد شد

به گزارش وبلاگ شماره 3443، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ضمن تشریح زمان و نحوه توزیع، عرضه و قیمت واکسن آنفلوآنزا، گفت: سال جاری به گونه ای برنامه ریزی شده که یکی از اعضای خانواده بتواند با مراجعه به داروخانه و ثبت کد ملی خود و دو نفر دیگر از اعضای خانواده اش، تا سقف سه عدد واکسن آنفلوآنزا دریافت کند.

16 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا توزیع خواهد شد

به گزارش ایسنا، دکتر سید حیدر محمدی، درباره آخرین شرایط واردات و توزیع واکسن آنفلوانزا، گفت: باید توجه کرد که سال گذشته 250 هزار دوز واکسن را برای گروه هایی که تزریق این واکسن برایشان لازم است، مانند افراد مسن، بیماران پیوندی، قلبی-تنفسی، زنان باردار و... پیش بینی کردیم. این در حالیست که سال جاری با توجه به شرایط خاص ناشی از کرونا تامین 2.5 میلیون دوز واکسن را برای این گروه ها در نظر گرفته ایم.

توزیع واکسن آنفلوآنزا در شبکه بهداشت از ابتدای مهر ماه

وی درباره زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا برای گروه های پرخطر در شبکه بهداشتی، گفت: واکسن آنفلوانزا برای گروه های پرخطر و کادر بهداشت و درمان به صورت رایگان در اختیار معاونت بهداشت وزارت بهداشت قرار می گیرد و توزیع آن از ابتدای مهر ماه شروع خواهد شد.

محمدی اضافه کرد: در حوزه تامین واکسن برای سایر افراد هم نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشتیم؛ به طوری که در سال گذشته حدود یک میلیون و 800 هزار دوز واکسن آنفلوانزا مصرف شده بود، اما برای سال جاری تامین 16 میلیون دوز واکسن را پیش بینی نموده ایم. البته همانطور که بار ها اعلام شده، تصور می کنیم که سال جاری به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی نظیر فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و... احتمال آلودگی به ویروس آنفلوانزا بسیار کمتر از سال قبل باشد.

وی تاکید نمود: باید توجه کرد که اصلا ضرورتی ندارد که همه مردم واکسن آنفلوانزا تزریق نمایند، بلکه اولویت در این زمینه با گروه های در معرض خطر مانند افراد بالای 65 سال، زنان باردار، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و نقص ایمنی و... است.

توزیع واکسن آنفلوآنزا در 2 فاز

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره زمان توزیع واکسن آنفلوانزا در داروخانه ها و نحوه عرضه آن به مردم نیز گفت: آنطور که تا به امروز برنامه ریزی شده، واکسن آنفلوانزا از ابتدای مهر در داروخانه ها برای افراد سالمند بالای 65 سال توزیع می گردد؛ به طوری که این افراد می توانند با ارائه کارت ملی و ثبت کد ملی خود واکسن را دریافت نمایند. سپس در فاز بعد محموله های بعدی واکسن آنفلوانزا در داروخانه ها توزیع خواهد شد و سایر افراد می توانند برای تهیه واکسن به داروخانه ها مراجعه و واکسن را با ارائه کارت و کد ملی را دریافت نمایند.

وی اظهار کرد: در عین حال با توجه به شرایط شیوع کرونا و ضرورت کاهش رفت و آمد و تجمع مردم در داروخانه ها، به شکلی برنامه ریزی شده که یکی از اعضای خانواده بتواند با مراجعه به داروخانه و ثبت کد ملی خود و دو نفر دیگر از اعضای خانواده اش، تا سقف سه عدد واکسن دریافت کند. در این صورت هم شاهد کاهش تجمع در داروخانه خواهیم بود و هم عرضه واکسن به نحوی است که کمترین امکان سوءاستفاده در این حوزه وجود خواهد داشت.

قیمت واکسن آنفلوآنزا چقدر است؟

محمدی با بیان اینکه برای ارائه واکسن سه نوع قیمت داریم، گفت: گروه اول شامل همان دو و نیم میلیون دوز است که به صورت رایگان توزیع می گردد. گروه دوم سالمندان بالای 65 سال هستند که باید با ثبت کد ملی و احراز هویت واکسن را از داروخانه ها با قیمت حدود 42 هزار تومان تهیه نمایند. برای بچه ها زیر 5 سال هم واکسن سه ظرفیتی در داروخانه ها توزیع می گردد. بعد از اینکه توزیع واکسن بین این گروه ها تمام شد؛ بر اساس میزان تقاضای موجود سراغ گروه های دیگر می رویم.

وی تاکید نمود: اگر میزان تقاضا بیشتر از آن 16 میلیون دوزی باشد که وارد خواهیم کرد، مجبور می شویم با ارز نیمایی وارد کنیم که در این صورت قیمت بیشتری خواهد داشت.

منبع: فرارو

به "16 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا توزیع خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "16 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا توزیع خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید