6 فیلم فلسفی که نگاه شما را به زندگی به چالش می کشد

به گزارش وبلاگ شماره 3443، رابطه سینما و فلسفه، پیچیده تر از آن چیزی است که تصورش را می کنیم. بسیاری از سینماگران تاریخ به هنرمندان فیلسوف شهرت دارند و همین عنوان است که ارزش کار آن ها را بیشتر می نماید. سینما فرصتی بی نظیر برای به تصویرکشیدن فلسفه است و همین حقیقت بی نظیر، سینما را به فلسفی ترین هنر عالم تبدیل می نماید. بسیاری از کارگردانان با یاری سکانس ها و دیالوگ ها، برداشت شخصی خود از فلسفه های گوناگون را تشریح می نمایند و برخلاف کتاب های سنگین و خشک، این فیلم های سینمایی فلسفی هستند که پیروز می شوند مخاطب خود را جذب دنیای پیچیده و دوست داشتنی فلسفه کند.

6 فیلم فلسفی که نگاه شما را به زندگی به چالش می کشد

در ادامه با تعدادی از فیلم های فلسفی که نگاه شما به زندگی را به چالش می کشند، آشنا شوید.

After The Dark (پس از تاریکی)

نمره منتقدان: 71 از 100

مانند بسیاری از فیلم های فلسفی، فیلم پس از تاریکی هم برای علاقه مندان نه چندان جدی سینما عنوان جالبی نیست. حتی فضای علمی تخیلی فیلم هم به بیشتر دیده شدن آن کمکی نمی نماید. اما بخشی از عدم ارتباط تماشاگران عامه پسند سینما با فیلم پس از تاریکی به مسائلی بازمی گردد که در روایت داستان آن وجود دارد. با این حال اگر به تماشای یک فیلم فلسفی متفاوت علاقه مند هستید شاید بهتر است از همان ابتدا با پس از تاریکی وارد جهانی فیلم های فلسفی شوید.

خلاصه داستان: در یک مدرسه بین المللی در جاکارتا، یک معلم فلسفه کلاس خود را به چالش می کشد. او از میان فارغ التحصیل های کلاس خود 10 نفر را انتخاب می نماید. آن ها باید در یک زیرزمین پنهان شوند تا اگر روزی جنگ های هسته ای کره زمین را ویران کرد نژاد بشر را نجات دهند.

The Tree of Life (درخت زندگی)

نمره منتقدان: 85 از 100

فیلم درخت زندگی یکی از قوی ترین درام های تجربی سینمای آمریکا در چند سال اخیر است. طرفداران متفاوت سینما برای تماشای درخت زندگی دو سال صبر کردند چراکه فیلم پس از دو سال تاخیر در نهایت در سال 2011 به سالن های سینما راه پیدا کرد. اگر سوالات متعددی درباره تاریخچه زندگی انسان دارید، شاید این فیلم جواب های خوبی برای شما داشته باشد.

خلاصه داستان: معنی و تاریخچه زندگی از نگاه مردی میان سال چگونه است؟ با او همراه می شویم تا خاطراتی که از دوران کودکی دارد تا واکاوی کنیم. خاطراتی که فراتر از داستان های انسانی رنگ و ریشه ای فلسفی دارند.

Mr. Nobody (آقای نوبادی)

نمره منتقدان: 67 از 100

این درام علمی تخیلی یکی از آن فیلم های فلسفی و پیچیده ای نیست که پس از تماشایشان احساس می کنید دلیلی برای زندگی ندارید. برعکس، آقای نوبادی یکی از فیلم های فلسفی به زبان ساده است که کوشش می نماید با طرح داستان های بسیار ساده فلسفه را به تماشاگرش نشان دهد. روایت غیرخطی فیلم جذابیت بیشتری به آن می بخشد. اگر به دنبال تماشای یک فیلم سینمایی فلسفی و در عین حال سرگرم کننده هستید، آقای نوبادی یک انتخاب واقعا بی نظیر است.

خلاصه داستان: مرد 118 ساله ای به نام نیمو نوبادی آخرین انسان جاودانه جهان است. او تقریبا همه خاطراتش را به یاد می آورد و زندگی اش در سه دوران گوناگون را روایت می نماید.

در این زمینه بخوانید:

اگر داستان های پیچیده را دوست دارید، این فیلم های گیج کننده را تماشا کنید

با تماشای این فیلم های تاریخی به گذشته سفر کنید

The Turin Horse (اسب تورینی)

نمره منتقدان: 89 از 100

بلا تار، کارگردان مجارستانی، بخش عظیمی از شهرت خود را مدیون فیلم های سینمایی متفاوتی است که به تاریخ سینما تقدیم نموده تا فلسفه در هنر هفتم را وارد سطح جدیدی کند. شاید مشهورترین فیلم بلا تار اسب تورینی باشد که در شصت و یکمین دوره از جشنواره فیلم برلین پیروز شد جایزه هیئت داوران را تصاحب کند. فیلم او تنها در 30 برداشت بلند ضبط شده و اقتباسی غیرمستقیم از روایتی از زندگی نیچه است؛ جایی که فیلسوف آلمانی پس از تماشای شلاق خوردن اسبی در تورین ایتالیا، همه باورهای خود را به چالش کشید. این فیلم سیاه و سفید می تواند یکی از بهترین تجربه های سینمایی هر تماشاگری باشد.

خلاصه داستان: صاحب یک اسب و دخترش زندگی روزمره ای دارند که در حاشیه حیات اسبشان به دشواری می گذرد.

A Serious Man (یک مرد جدی)

نمره منتقدان: 90 از 100

طرفداران سینما برادران کوئن را به روایت های حیرت انگیزی می شناسند که در چند سال اخیر سینمای جنایی را وارد سطح جدیدی از هیجان و نوآوری نموده است. اما یکی از متفاوت ترین ساخته های جوئل و ایتن کوئن از زندگی شخصی آن ها نشات می گیرد. فیلم یک مرد جدی درامی است که فلسفه زندگی را در میان داستان های ریز و درشتی که ایجاد نموده روایت می نماید. بنابراین با تماشای این فیلم می توانید یکی از تجربه های غیرمستقیم سینمای فلسفی را کسب کنید.

خلاصه داستان: لری، پدر یک خانوادهٔ طبقه متوسط یهودی در سال 1967 است. او به عنوان یک پدر سخت گیر و معتقد زندگی خوبی دارد اما ناگهان سیلی باورنکردنی از مسائل روزمره به او حمله ور می شوند؛ همسرش او را ترک می نماید. پسرش هر کاری می نماید تا آلبوم های یک گروه موسیقی را خریداری کند. دخترش می خواهد جراحی زیبایی داشته باشد و حتی برادرش مجرم می گردد!

The Fountain (چشمه)

نمره منتقدان: 52 از 100

دارن آرنوفسکی با ساخت فیلم مرثیه ای برای یک رویا ثابت کرد توانایی های بی نظیری در ساخت فیلم های روانشناختی با مضمون های درام و واقع گرایان دارد. او با فیلم چشمه یکی از آثار به یادماندنی اش را خلق کرد. شاید هیچ کارگردانی در دوران معاصر به اندازه آرنوفسکی در توصیف و روایت داستان های فلسفی پیروز و توانا نباشد.

خلاصه داستان: فیلم از سه داستان موازی تشکیل شده که در انتها به یکدیگر اضافه می شوند. یک جنگاور اسپانیایی در جنگل های باستانی به دنبال درخت حیات است و در عین حال دکتر تام کرئو به دنبال درمانی برای سرطان می گردد. اما مردی هم در فضایی ناشناخته زندگی می نماید.

منبع: ایرنا زندگی

به "6 فیلم فلسفی که نگاه شما را به زندگی به چالش می کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 فیلم فلسفی که نگاه شما را به زندگی به چالش می کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید