آیا انجام آزمایش های گسترده دلیل بالا بودن آمار ابتلا به کرونا در آمریکاست؟

به گزارش وبلاگ شماره 3443، برخلاف ادعای ترامپ مبنی بر اینکه انجام آزمایش های گسترده دلیل اصلی آمار بالای ابتلا در این کشور است، کارشناسان عوامل دیگری را علت شیوع گسترده ویروس کرونا در آمریکا می دانند.

آیا انجام آزمایش های گسترده دلیل بالا بودن آمار ابتلا به کرونا در آمریکاست؟

به گزارش به نقل از خبرگزاری فرانسه، آمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا تقریبا یک سوم کل مبتلایان دنیا را شامل می گردد و از سوی دیگر بیش از 80 هزار نفر در این کشور جانشان را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده اند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مدعی است انجام آزمایشات گسترده تشخیص ابتلا به کرونا عامل اصلی آمار بالای این کشور است. او در مصاحبه ای که با شبکه ای بی سی داشت مدعی شد می دانید بیش از یک میلیون پرونده پزشکی تشکیل داده ایم. ما بیش از هر کشور دیگری از شهروندانمان آزمایش کرونا می گیریم. ما هم اگر آزمایشات کمتری انجام می دادیم آمار کمتری را ثبت می کردیم.

این در حالی است که کارشناسان اعتقاد دیگری دارند و انجام گسترده آزمایشات را عامل اصلی آمار بالای ابتلا در آمریکا نمی دانند. استفانی سیلورا متخصص اپیدمیولوژی از دانشگاه مونتکلر در نیوجرسی در این خصوص گفت اینکه گفته گردد، چون آزمایش های زیادی صورت گرفته است، موارد بیشتری از ابتلا به کرونا شناسایی کردیم، درست نیست. در مقایسه با جمعیت آمریکا در این کشور نسبت به سایر کشور ها آزمایش های بیشتری انجام نشده است.

بنا بر اعلام رسمی مقامات آمریکا، این کشور پس از برطرف مشکلاتی که در ابتدای شیوع کرونا برای راه اندازی آزمایشگاه های تخصصی وجود داشت، تا کنون بیش از هشت میلیون تست تشخیص کرونا انجام داده است و در حال حاضر روزانه حدود 300 هزار آزمایش در حال اجرا است.

هرچند این رقم از تعداد آزمایش های صورت گرفته در هر کشور دیگری در دنیا بیشتر است، اما در مقایسه با کل جمعیت آمریکا رقم بالایی نیست. سیلورا گفت چندین کشور در دنیا هستند که تعداد آزمایش صورت گرفته در آن ها در هر یک میلیون نفر جمعیت، به مراتب از آمریکا بیشتر بوده است. در کشور هایی مانند آلمان، ایتالیا، اسپانیا و روسیه آزمایش های بسیار بیشتری به نسبت آمریکا صورت گرفته است.

از سوی دیگر رئیس جمهور آمریکا مدعی شده بود که این کشور بیش از مجموع کل کشور های دیگر دنیا آزمایش کرونا انجام داده است. اما آمار چیز دیگری را نشان می دهد: فقط سه کشور روسیه، ایتالیا و آلمان در مجموع تا به امروز ده میلیون تست انجام داده اند که این رقم از هشت میلیون آزمایشی که در آمریکا صورت گرفته بسیار بیشتر است.

سیلورا در ادامه شرحاتش افزود شمار مطلق تست ها اهمیت چندانی ندارد و مهم آن است که چند درصد جمعیت یک کشور آزمایش شده اند. تا به امروز در آمریکا 2.5 درصد کل جمعیت کشور تست شده اند که این رقم بالایی نیست.

از سوی دیگر، کارشناسان معتقدند مسئله اصلی در این همه گیری زمان انجام آزمایش هاست و این موضوع اهمیت بسیار بالاتری در مقایسه با تعداد آن ها دارد. مایکل تنگ ویروس شناس آمریکایی در این خصوص در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آلمان گفت حتی اگر در خصوص سخنان رئیس جمهور آمریکا چندان هم سخت گیر نباشیم باید بپذیریم که تعداد بالای تست، یاری چندانی به ارزیابی شیوع ویروس در یک کشور نمی نماید. مهم زمان انجام تست است. او در شرح این گفته افزود که برای درک اهمیت زمان انجام آزمایش ها باید به عملکرد کشور هایی مانند کره جنوبی که در ابتدای همه گیری تست های زیادی انجام دادند توجه کنیم و یا بعضی از کشور ها با اعمال قرنطینه و دور کردن افراد مبتلا از سایر مردم مانع گسترش بیشتر این ویروس در همان مراحل اولیه شدند.

سیلورا، متخصص اپیدمیولوژی، نیز همین موضوع را تایید می نماید و معتقد است مسئله ای که آمریکا در ابتدای همه گیری برای انجام آزمایش ها داشت از دلایلی اصلی آمار بالای ابتلا به کووید-19 در این کشور است بطوریکه این کشور اکنون نسبت به سایر کشور های دنیا آلودگی بسیار بیشتری به ویروس جدید کرونا دارد. سیلورا در این خصوص گفت نه تنها دولت فدرال در واشنگتن بلکه ایالت های آمریکا هم خیلی دیر به این همه گیری واکنش نشان دادند. او در ادامه افزود در حالت ایده آل، هنگام شیوع همه گیری باید هرچه سریعتر وارد عمل شد و مانع گسترش ویروس در جامعه شد. اما متأسفانه در آمریکا انجام آزمایش و یافتن افراد مبتلا زمانی شروع شد که برای مهار اوضاع خیلی دیر شده بود.

آمار رسمی تعداد مبتلایان به ویروس جدید کرونا در دنیا 4،201،767 اعلام شده که آمریکا با 1،367،963 نفر مبتلا و بیش از 80 هزار مورد فوتی، در صدر کشور های دنیا قرار گرفته است. عملکرد دولت ترامپ در مقابله با این همه گیری از سوی بسیاری به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. رئیس جمهور آمریکا علاوه بر عملکرد ضعیف به دلیل اظهارنظر های عجیب و غیرکارشناسی مانند خوردن مواد ضدعفونی کننده برای در امان ماندن از این ویروس در مرکز توجه ها و نقدها قرار گرفته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آیا انجام آزمایش های گسترده دلیل بالا بودن آمار ابتلا به کرونا در آمریکاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا انجام آزمایش های گسترده دلیل بالا بودن آمار ابتلا به کرونا در آمریکاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید