آیا سهام عدالت این هفته فروخته می گردد؟

به گزارش وبلاگ شماره 3443، پیش بینی ها قبل از آغاز بازار در این هفته بر تعادل بازار سرمایه تاکید داشت. بر اساس نظرسنجی صورت گرفته از شش کارشناس بازار سرمایه، فرایند بازار متعادل و رو به صعود است، همچنین به نظر می رسد عرضه در بازار سهام کاهش داشته باشد و تقاضای بازار بیشتر در گروه فلزات اساسی و پتروشیمی ها باشد.

آیا سهام عدالت این هفته فروخته می گردد؟

روز اول هفته طبق این پیش بینی ها پیش رفت و شاخص کل بازار سرمایه 2.8 درصد رشد کرد، شاخص هم وزن نیز بعد از یک هفته فرایند نزولی امروز بیش از نیم درصد رشد کرد. با رشد بازار، ارزش سهام عدالت نیز رشد کرد.

برگه سهام عدالت 532 هزار تومانی امروز با افزایش قیمت 400 هزار تومانی به نرخ 15 میلیون تومان برگشت.

در میان 36 شرکت حاضر در سبد سهام عدالت، گروه های فلزات اساسی، پتروشیمی و بانکی بیشترین تعداد سهم و تاثیر را روی صعود یا نزول ارزش بازار سهام دارد. این گروه ها امروز جزو گروه های شاخص ساز بودند و نمادهای فولاد، فملی و فارس بیشترین تاثیر را روی مثبت شدن شاخص کل بازار داشتند.

رسوب سهام عدالت در کارگزاری ها

در حال حاضر فروش سهام عدالت در گرو شرایط بازار سرمایه است. به گفته مدیر یکی از کارگزاری ها، از زمان بلوکی شدن فروش سهام عدالت درخواست های فروش انجام نمی گردد و حجم زیادی از این درخواست ها در کارگزاری ها تلنبار شده است.

در میان کارگزاری های بانکی، کارگزاری بانک ملی و در میان کارگزاری های غیربانکی، کارگزاری فارابی (سامانه سعدی) بیشترین درخواست فروش ثبت شده سهام عدالت را دارند. تا روز 30 شهریور ماه بیش از 2500 میلیارد تومان از سهام عدالت در سامانه سعدی و تا روز 9 مهر ماه بیش از 970 میلیارد تومان در کارگزاری بانک ملی رسوب شده است.

به گفته یکی از مدیران کارگزاری بانک رفاه نیز خریداری برای سهام عدالت وجود ندارد و طی حدود یک ماه گذشته هیچ درخواست فروشی انجام نشده است.

به نظر می رسد احتمالا شرایط درخواست فروش سهام عدالت در کارگزاری های دیگر نیز بهتر از شرایط این سه کارگزاری نباشد.

در روش بلوکی سهام عدالت باید از سوی حقوقی ها خریداری گردد. در شرایط منفی بودن بازار، نقدینگی حقوقی ها درگیر حمایت از سهم خودشان است و تمایلی به خرید سهام عدالت ندارند.

با توجه به پیش بینی متعادل بود بازار در این هفته و رشد 43 هزار واحدی شاخص کل در امروز، به نظر می رسد اگر بازار این هفته را متعادل پیش برود احتمال این که سهام عدالت نیز برای حقوقی ها جذاب باشد و به دنبال خرید آن باشند وجود دارد، این موضوع می تواند برای سهامدارانی که درخواست فروش سهام عدالتشان را داده اند خبر خوبی باشد.

اخبار مرتبط با سهام عدالت را در صفحه اختصاصی سهام عدالت در وبلاگ شماره 3443 بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "آیا سهام عدالت این هفته فروخته می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سهام عدالت این هفته فروخته می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید