این چیز ها را با جاروبرقی جمع نکنید

به گزارش وبلاگ شماره 3443، خبرنگاران: اغلب به نظر می رسد جمع کردن تکه و خرده های چیزی که شکسته یا چیزی که بر زمین ریخته شده با جاروبرقی بهترین کار است، خصوصا اینکه این روز ها جارو های شارژی کار ها را ساده تر هم نموده اند.

این چیز ها را با جاروبرقی جمع نکنید

اما بعد از مدتی شاید متوجه شوید که جاروبرقی تان بوی بدی گرفته یا کارآیی اش به میزان قابل توجهی افت نموده است یا اینکه اصلا دیگر کار نمی نماید و دلیلش را همی نمی دانید. در چنین مواردی به احتمال زیاد چیزی را به خورد جاروبرقی تان داده اید که نباید می دادید!

قهوه، دانه های قهوه و کاکائو

اگر پودر قهوه را با جاروبرقی جمع کنید باعث رشد کپک در کیسه آن خواهید شد. پودر قهوه همواره رطوبت دارد حتی اگر این طور به نظر نرسد. در ضمنً این ذرات فورا با قسمت های داخلی جاروبرقی می چسبند و تمیز کردن آن تقریبا غیرممکن می گردد. حتی قهوه ای که قبلا جایی ریخته شده و خشک شده و همچنین کاکائو نیز برای جاروبرقی خطرناک اند، زیرا ذرات ریز آن ها می توانند فیلتر را مسدود نمایند و حتی می توانند با ورود به موتور جاروبرقی تان آن را از کار بیندازند.

خاکِ گُل و گیاهان خانگی

اگر اهل نگهداری گل و گیاه در خانه باشید پس حتما برای تان پیش آمده که مثلا کودک تان گلدان پُر از خاک را روی زمین واژگون کند یا اتفاقاتی شبیه به این. احتمالا اولین کاری که به ذهن تان رسیده پناه بردن به جاروبرقی تان است. اما در چنین مواقعی بهتر است فرش را با یک جاروی معمولی یا برس تمیز کنید، زیرا جاروبرقی باعث می گردد ذرات خاک به سطح عمیق تر فرش یا موکت نفوذ نمایند و تمیز کردن آن بسیار دشوارتر خواهد شد.

در ضمنً اگر خاکی که ریخته شده خیس یا مرطوب بوده باشد می تواند برای موتور جاوربرقی مشکلاتی ایجاد کند. برگ های خشک گیاهان آپارتمانی به راحتی می توانند خرطوم یا فیلتر جاروبرقی را مسدود نمایند و در ضمنً تا زمانی که داخل جاروبرقی هستند رطوبت خود را نیز خواهند داشت که این نیز برای قسمت های گوناگون جاروبرقی مضر است.

مو

محال است بتوانید جلوی ورود مو به جاروبرقی تان را بگیرید، اما تا جایی که امکان دارد و می بینید باید مانع ورود موی انسان یا حیوان خانگی به جاروبرقی شوید. این مو ها می توانند پاکت یا کیسه جاروبرقی و فیلتر آن را فورا مسدود نمایند. وقتی موی زیادی وارد دستگاه می گردد، قدرت جاروبرقی به میزان زیادی افت خواهد نمود، حتی فقط با یک بار جاروبرقی کشیدن!

مواد آرایشی

پودر های آرایشی و یا سایر مواد آرایشی که خشک به نظر می رسند در واقع حاوی انواع چربی ها و موادی هستند که در هوای گرم می توانند ذوب شوند. به همین دلیل مواد آرایشی یکی از خطرناک ترین دشمنان دستگاه جاروبرقی به شمار می فرایند. مواد چرب موجود در لوازم آرایشیِ به ظاهر خشک، در درون دستگاه آب شده و فیلتر و سایر قسمت های مکانیکی دستگاه را مسدود می نمایند. تمیز کردن فیلتر جاروبرقی بعد از ورود مواد آرایشی به آن تقریبا غیرممکن بوده و ضروری است آن را کاملا تعویض کنید.

پولک های کاغذی

پولک های کاغذی فورا جاروبرقی تان را مسدود می نماید و در نتیجه باعث می گردد دستگاه بیش از اندازه گرم شده و موتور آن از کار بیفتد. پولک هایی که از فویل ساخته شده اند حتی از پولک های کاغذی هم خطرناک ترند، زیرا این ذرات فورا درون جاروبرقی تحت تاثیر هوای گرم ذوب شده و در جا هایی از جاروبرقی که به آن ها دسترسی ندارید گیر می نمایند و جاروبرقی تان را از کار می اندازند.

سیم های الکتریکی

جمع کردن خرده سیم های برق با جاروبرقی کار راحتی به نظر می رسد، اما سرولوله و قدرت مکش جاروبرقی تان ممکن است توسط این سیم های ریز و تیز آسیب ببیند. این آسیب ها و خط و خش ها همواره هم به چشم نمی آیند و ممکن است در نهایت به یک شوک الکتریکی منتهی شوند. به همین دلیل بهتر است جا هایی را که می دانید خرده و ریزه های سیم برق در آنجا وجود دارند جاروبرقی نکشید.

زمین خیس

جاروبرقی کشیدن زمین خیس یا زمینی که غذای آبکی بر آن ریخته شده کار بسیار خطرناکی است، زیرا ممکن است دچار برق گرفتگی شوید. اگر زمین کمی خیس باشد، جاروبرقی از بیرون ممکن است واکنشی نشان ندهد، اما این رطوبتی که در خرطوم جاروبرقی یا لوله آن باقی می ماند، هم از قدرت مکش دستگاه کم می نماید و هم مدتی بعد بوی بدی از آن بلند می گردد که برطرف آن کار خیلی سختی خواهد بود.

خرده شیشه

آسیبی که خرده شیشه ممکن است به جاروبرقی تان بزند عجیب به نظر نمی رسد و بدیهی است، اما خیلی از افراد همچنان عادت دارند خرده شیشه ها را با جاروبرقی جمع نمایند. در بیشتر موارد بعد از چند بار تکرار این کار، مجبور خواهید شد خرطوم جاروبرقی تان، فیلتر ها و کیسه آن را عوض کنید. حتی شاید آسیب های وارد شده به جاروبرقی توسط خرده شیشه ها دیده نشوند، اما قسمت های داخلی دستگاه دیگر قادر به نگه داشتن خاک و ذرات ریز آشعال نبوده و آن ها را از راه قسمت های آسیب دیده دستگاه، دوباره به محیط تمیز خانه تان برخواهد گرداند.

آرد

کارشناسان می گویند اگر ضروری است آردی که بر زمین ریخته شده با جاروبرقی جمع کنید، ببینید چقدر آرد قرار است داخل جاروبرقی تان گردد. اگر چیزی به اندازه یک مشت آرد است به دستگاه تان آسیبی نمی زند، اما اگر کُل بسته آرد را ریخته اید و حالا می خواهید با جاروبرقی جمع کنید، بهتر است این کار را نکنید و با دست آن را جمع کنید. آرد می تواند فیلتر را مسدود نموده و وارد موتور جاروبرقی نیز بگردد و آن را از کار بیندازد.

منبع: brightside

منبع: برترین ها

به "این چیز ها را با جاروبرقی جمع نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این چیز ها را با جاروبرقی جمع نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید