برهم صالح رایزنی ها برای تعیین جانشین محمد علاوی را آغاز کرد

به گزارش وبلاگ شماره 3443، رئیس جمهوری عراق امروز (دوشنبه) از آغاز رایزنی ها جهت انتخاب نامزدی جایگزینِ محمد توفیق علاوی ظرف 15 روز خبر داد.

برهم صالح رایزنی ها برای تعیین جانشین محمد علاوی را آغاز کرد

به گزارش وبلاگ شماره 3443، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز عراق، برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور ضمن تشکر از محمد توفیق علاوی، نخست وزیر مکلف عراق به دلیل تلاش ها که نهایتا به انصرافش از این تکلیف منجر شد، گفت، ظرف 15 روز نامزد جانشین علاوی را برای تشکیل دولت تعیین خواهد کرد و در این باره رایزنی هایش را آغاز کرده است.

دفتر ریاست جمهوری عراق در بیانیه ای تاکید کرد: با اشاره به بیانیه محمد توفیق علاوی مبنی بر ناتوانی اش از تشکیل دولت ظرف مدت زمان تعیین شده و طبق قانون اساسی که دوم مارس به خاتمه می رسید و با استناد به احکام ماده 76 قانون اساسی این کشور رئیس جمهوری در چارچوب مسؤولیت های ملی و قانونی خود رایزنی هایش را برای تعیین نامزد جانشیت آغاز می کند.

برهم صالح همچنین از گروه های پارلمانی دعوت کرد، برای دستیابی به توافق ملی حول تعیین نخـست وزیر جانشین و مورد قبول ملی و مردمی تلاش جدی داشته باشند تا دولتی روی کار بیاید که بتواند در سایه چالش های کنونی فرا روی عراق به مسؤولیت هایش عمل کند.

رئیس جمهوری عراق با تاکید بر اینکه کشورش شرایط دشواری را پشت سر می گذارد که مستلزم حمایت ملی و مسؤولانه همه است، گفت، فرد جایگزین که چه در سطح ملی و پارلمانی برای تشکیل دولت موقت مورد قبول باشد، تعیین خواهد کرد به طوریکه ملزم به انجام وظایفش در قبال مردم بوده و زمینه برگزاری انتخابات زودهنگام را فراهم کند.

صالح گفت: پیامدهای ملی، سیاسی، اقتصادی و چالش های بهداشتی و سلامتی که عراق و جهان را درگیر کرده ما را بر آن می دارد برای حمایت از امنیت و جان شهروندان و آغاز راستا پروژه اصلاحات فورا پرونده دولت موقت را تعیین کنیم.

پیش از این محمد توفیق علاوی در بیانیه ای انصراف خود از تشکیل دولت موقت را تقدیم برهم صالح کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برهم صالح رایزنی ها برای تعیین جانشین محمد علاوی را آغاز کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برهم صالح رایزنی ها برای تعیین جانشین محمد علاوی را آغاز کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید