تخم مرغ به شانه ای50 هزار تومان هم می رسد

به گزارش وبلاگ شماره 3443، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با بیان اینکه افت فراوری دلیل گرانی تخم مرغ است، گفت: در صورت ادامه این فرایند طی ماه های آینده با افزایش مجدد قیمت ها روبرو خواهیم بود.

تخم مرغ به شانه ای50 هزار تومان هم می رسد

به گزارش مهر، ناصر نبی پور با اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ گفت: هم اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری بین 12 هزار و 300 تومان تا 12 هزار و 400 تومان است.

وی با بیان اینکه فراورینمایندگان نرخ مصوب دولت برای تخم مرغ را قبول ندارند، اضافه نمود: امروز چهارشنبه نیز ما جلسه ای با مسئولان سازمان حمایت برای آنالیز قیمت تمام شده فراوری داریم.

به گفته وی، در حال حاضر قیمت تمام شده فراوری هر کیلوگرم تخم مرغ بیش از 14 هزار تومان است.

جیره غذایی مرغ های تخم گذار بخاطر گرانی نهاده کاهش یافت؛ سایز تخم مرغ ها ریز شده است

این فعال بخش خصوصی دلیل افزایش قیمت تخم مرغ طی روز های اخیر را کمبود نهاده ها و افت فراوری اعلام نمود و اضافه نمود: 85 درصد جیره غذایی مرغ تخم گذار ذرت و سویا است و وقتی جیره کاهش می یابد یا تغییر می نماید مرغ تخم نمی گذارد و وقتی پروتئین جیره غذایی کاهش می یابد، سایز تخم مرغ ریز می گردد.

نبی پور توضیح داد: هم اکنون قیمت کنجاله سویا به حدود 15 هزار تومان رسیده و نرخ ذرت نیز بین 3300 تا 3500 تومان است، قیمت ریز مغذی ها نیز 400 درصد افزایش یافته و با چنین شرایطی هم به زحمت می توان نهاده ها را پیدا کرد و خرید. همچنین قیمت پودر گوشت که ارزش غذایی هم ندارد و قبلاً مرغداران حاضر نبودند آن را 1200 هم بخرند، الان به کیلویی 5200 تومان رسیده است.

وی اضافه نمود: بعنوان مثال ما 6 شهریور جاری حواله ای دریافت نموده ایم که واردنماینده به ما اعلام نموده 25 روز بعد از بارگذاری، این نهاده را تحویل خواهد داد بنابراین در ماه مهر می توانیم نهاده را تحویل بگیریم.

بخاطر گرانی نهاده، جوجه یکروزه صرفه مالی ندارد

نبی پور با بیان اینکه بین 30 تا 40 درصد نهاده های مورد احتیاج فراوری با نرخ مصوب به دست فراورینمایندگان رسیده است، اضافه نمود: بخاطرکمبود عرضه و گرانی بیش از اندازه نهاده های دامی جوجه ریزی کاهش یافته و هم اکنون جوجه گوشتی را به قیمت 500 تومان نمی خرند در حالی که قیمت مصوب جوجه یکروزه 2950 تومان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به مباحث مطرح شده از سوی بعضی مسئولان مبنی بر اینکه فراورینمایندگان باید اسامی کسانی را که نهاده را خارج از سامانه بازارگاه و به قیمت های گزاف تحویل می دهند، به سازمان های نظارتی اعلام نمایند، اضافه نمود: اولاً که واسطه ها به فراورینماینده فاکتور و مدرک نمی دهند که بتواند ارائه کند ضمن اینکه اگر فراورینماینده چنین کاری کند به نحوی در افتادن با این افراد است و بعد از آن فراورینماینده قادر به تأمین نهاده مورد احتیاج خود به وسیله آن ها نخواهد بود بنابراین فراورینماینده ترجیح می دهد که کالا را گران بخرد تا اینکه اصلاً نتواند تأمین کند.

نبی پور توضیح داد: در صورت ادامه این فرایند قیمت تخم مرغ در پاییز که مصرف افزایش می یابد به کیلویی 20 هزار تومان و شانه ای50 هزار تومان می رسد و قیمت مرغ نیز به بیش از 30 هزار تومان خواهد رسید.

منبع: فرارو

به "تخم مرغ به شانه ای50 هزار تومان هم می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخم مرغ به شانه ای50 هزار تومان هم می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید