تفاوت 20 درصدی دوگزارش مرکز آمار درباره نرخ تورم اجاره بها!

به گزارش وبلاگ شماره 3443، خبرنگاران : مرکز آمار ایران در حالی روز گذشته در جدیدترین گزارش خود از تحولات بازار کشوری اجاره مسکن، تورم نقطه به نقطه اجاره زمستان 98 را معادل 9/ 22 درصد اظهار داشت که پیش از این و در گزارش دیگری درخصوص تحولات کشوری بازار مسکن در زمستان سال گذشته، از رشد 6/ 44 درصدی میانگین اجاره بهای مسکن کشور در این فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل خبر داده بود.

تفاوت 20 درصدی دوگزارش مرکز آمار درباره نرخ تورم اجاره بها!

به گزارش وبلاگ شماره 3443 روز گذشته، در گزارشی که در این زمینه از سوی مرکز آمار منتشر شد اعلام شد شاخص اجاره بهای مسکن در کشور در زمستان سال 98 در مقایسه با زمستان 97 با افزایش 9/ 22 درصدی روبرو شده است.این در حالی است که در گزارش دیگری که طی هفته های گذشته از سوی همین مرجع آماری منتشر شده بود نوسان بازار کشوری اجاره مسکن در همین بازه زمانی رشد 6/ 44 درصدی نرخ اجاره بهااعلام شده بود.

اگر چه رشد 9/ 22 درصدی مربوط به نوسان افزایشی شاخص اجاره بهاست و افزایش 6/ 44 درصدی مربوط به نرخ رشد اجاره مسکن در زمستان 98 نسبت به مدت مشابه سال قبل،اما به نظر می رسد اختلاف فاحش بین این دو نرخ که مربوط به یک بازه زمانی یکسان است،اختلافی قابل تامل است و ضروری است مرکز آمار درخصوص اختلاف این دو نرخ شفاف سازی کند.

براساس گزارش روز گذشته مرکز آمار درخصوص تحولات کشوری بازار اجاره،شاخص اجاره بهای مسکن در فصل زمستان 98 با 9/ 22 درصد رشد نسبت به زمستان 97 به عدد 3/ 169 رسیده است.

در گزارش چند هفته گذشته مرکز آمار درخصوص تحولات زمستانی بازار اجاره بها نیز اعلام شده بود میانگین اجاره بهای هرمترمربع واحد مسکونی در شهرهای کشور در زمستان98 با رشد 6/ 44 درصدی در مقایسه با زمستان 97 به 16 هزار تومان رسیده است. این میزان اختلاف بین نرخ رشد اجاره بها و تغییرات شاخص اجاره بها در یک بازه زمانی یکسان قابل تامل است.به خصوص اینکه هر دو آمار از سوی یک مرجع آماری و تنها به فاصله چند هفته اعلام شده است.

در این گزارش همچنین مرکز آمار تحولات بهاری بازار اجاره مربوط به سال 99 را نیز تشریح نموده است و نرخ رشد اجاره بها در بهار سال جاری را برای دو گروه از مستاجران اعلام نموده است.در بخشی از این گزارش تغییرات اجاره بهای مسکن در بهار سال جاری در مقایسه با بهار سال قبل(فصل مشابه سال قبل) و همچنین زمستان سال گذشته(یک فصل قبل) در همه معاملات ثبت شده در بازار اجاره اعلام شده است و در بخش دیگری از این گزارش نرخ رشد اجاره بها برای آن دسته از مستاجرانی که در بهار سال جاری اقدام به تمدید قراردادهای سال گذشته خود با موجران نموده اند تشریح شده است.

مطابق با روال دست کم دو فصل گذشته، به طور متوسط آن دسته از مستاجرانی که در بهار سال جاری اقدام به جابه جایی در بازار اجاره نموده اند، نرخ رشد کمتری را در مقایسه با آن گروه از مستاجرانی که اقدام به تمدید قراردادهای سال گذشته خود با موجران نموده اند متحمل شده اند.در حالی که در این گزارش متوسط افزایش اجاره بهای مسکن در کشور برای خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند در بهار سال جاری در مقایسه با بهار سال گذشته 6/ 33 درصد افزایش یافته است شاخص اجاره بهای مسکن در این بازه زمانی برای همه مستاجران با رشد 3/ 23 درصد همراه شده است و از عدد 142 در بهار 98 به عدد 1/ 175 در بهار سال جاری رسیده است. در واقع مرکز آمار در تازه ترین گزارش خود از تحولات بازار اجاره مسکن، از یکسو متوسط افزایش اجاره بها برای خانوارهایی که در بهار سال جاری به دنبال سررسید قراردادهای یک ساله اجاره خود اقدام به تمدید اجاره نامه با موجران نموده اند و از سوی دیگر متوسط افزایش اجاره بها در همین بازه زمانی برای همه مستاجران کشور اعم از افرادی که اقدام به تمدید قرارداد نموده یا در بازار اجاره جابه جا شده اند،را اعلام نموده است.

براساس این گزارش آن دسته از مستاجرانی که در بهار سال جاری پس از اتمام مدت زمان یک ساله اجاره مسکن اقدام به تمدید اجاره نامه های خود با موجرانشان نموده اند به طور متوسط با افزایش 6/ 33درصدی اجاره بها در مقایسه با اجاره نامه های سال قبلشان که در بهار 98 منعقد شده بود روبه رو شده اند. در واقع اجاره نامه های تمدیدی این گروه از مستاجران به طور متوسط با این میزان افزایش اجاره بها برای مدت زمان یک سال دیگر تا بهار سال بعد تمدید شده است. آمارها نشان می دهد،این میزان افزایش اجاره بها، 2 واحد درصد بیشتر از متوسط افزایش اجاره بها برای خانوارهایی است که در زمستان سال گذشته اقدام به تمدید قراردادهای خود برای مدت زمان یک سال دیگر نموده اند. در زمستان سال گذشته آن دسته از مستاجرانی که بعد از اتمام دوره زمانی یک ساله اجاره اقدام به تمدید قرارداد خود با موجرانشان کردند به طور متوسط 6/ 31 درصد افزایش در نرخ اجاره بها داشتند. این میزان افزایش اجاره بها در بهار سال جاری در مقایسه با دست کم هشت فصل گذشته (از بهار 97 تا به امروز) بی سابقه بوده است.

در بهار 97 آن دسته از مستاجرانی که اقدام به تمدید قراردادهای یک ساله خود با موجران کردند به طور متوسط افزایش 2/ 17 درصدی اجاره بها را متحمل شدند که این میزان در بهار 98 به 27 درصد و در بهار 99 به 6/ 33درصد رسید.

به گزارش دنیای اقتصاد در این گزارش همچنین تغییرات مربوط به شاخص اجاره بهای مسکن نیز اعلام شده است. بر این اساس در فصل بهار 99 شاخص اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری به عدد 1/ 175 رسید که این میزان نسبت به فصل قبل-زمستان 98- معادل 4/ 3 درصد افزایش داشته است. بیشترین تورم فصلی در شاخص اجاره بهای مسکن در میان استان های کشور در بهار سال جاری مربوط به استان ایلام با رشد 1/ 9 درصدی شاخص اجاره بها بوده است و کمترین آن مربوط به استان لرستان با 7/ 0رشد در شاخص اجاره بها بوده است.

همچنین تورم نقطه به نقطه شاخص اجاره بهای مسکن در کشور در فصل بهار سال جاری(تغییرات شاخص اجاره بهای مسکن در بهار سال جاری در مقایسه با تغییرات شاخص اجاره بها در بهار سال گذشته) نیز معادل 3/ 23 درصد گزارش شده است.از سوی دیگر، بیشترین تورم نقطه به نقطه در شاخص اجاره بهای مسکن کشور مربوط به استان لرستان با 7/ 35درصد افزایش در شاخص اجاره بها وکمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با افزایش 5/ 7 درصدی شاخص اجاره بهاست. در استان تهران نیز تورم نقطه به نقطه اجاره بهای واحدهای مسکونی در بهار سال جاری معادل 2/ 28درصد گزارش شده است. استان تهران به لحاظ بیشترین تورم نقطه به نقطه اجاره واحدهای مسکونی در بهار سال جاری در میان همه استان های کشور در رتبه چهارم قرار گرفته است.

براساس اعلام مرکز آمار همچنین تورم سالانه اجاره بهای واحدهای مسکونی خانوارهای شهری در فاصله سال های 1399-1395 اعلام شده است. تورم سالانه در بخش اجاره خانوارهای شهری در بهار 99 به 7/ 22 درصد رسیده است.

منبع: اقتصادنیوز

به "تفاوت 20 درصدی دوگزارش مرکز آمار درباره نرخ تورم اجاره بها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت 20 درصدی دوگزارش مرکز آمار درباره نرخ تورم اجاره بها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید