آغاز بزرگ ترین انقراض تاریخ زمین با تخریب لایه اوزون

به گزارش وبلاگ شماره 3443، دیجیاتو نوشت: دانشمندان می گویند تابش تشعشعات فرابنفش که بر اثر آسیب های لایه اوزون در زمین زیاد شده بود، تغییرات مهمی را در گیاهان ایجاد کرد.

آغاز بزرگ ترین انقراض تاریخ زمین با تخریب لایه اوزون

حجم مرگ باری از تشعشعات فرابنفش (UV) احتمالاً 250 میلیون سال پیش در بزرگ ترین انقراض تاریخ سیاره زمین نقشی کلیدی ایفا نموده است. این تشعشعات باعث به وجودآمدن تغییراتی در ساختار گیاهان شدند که با جلوگیری از تکثیر آن ها، زمینه انقراضشان را فراهم کرد.

گروهی از محققان بین المللی با آنالیز ذراتی از گیاهان که درون سنگ هایی در جنوب تبت پیدا شده اند، دریافتند که شرایط محیطی در حدود 250 میلیون سال پیش در زمین باعث تغییر ساختار گیاهان شده بود. این تغییر، موادی شبیه کرم ضدآفتاب را در گیاهان به وجود آورد تا از آن ها در برابر تابش UV-B محافظت کند. ولی همین تغییر موجب کاهش توانایی فوتوسنتز هم شد و به مرور قابلیت تکثیر را از گیاهان گرفت.

محققان می گویند حجم بالای تابش UV به طور مستقیم باعث سوختن گیاهان نشد، اما درعوض قابلیت های تولیدمثل را از آن ها گرفت و بدین ترتیب موجب انقراضشان شد. محققان مدت هاست حدس می زنند که رویداد انقراض پرمین-تریاس بر اثر فوران آتشفشانی در منطقه کنونی سیبری شروع شده باشد.

لایه اوزون در بزرگ ترین انقراض زمین نقش کلیدی ایفا نموده بود

این حادثه ابرهای بزرگی از کربن را به استراتوسفر زمین فرستاد و موجب گرمایش سیاره شد. در ادامه فروپاشی لایه اوزون به وجود آمد و امروزه همه ما می دانیم که وقتی لایه اوزون سوراخ گردد، تشعشعات فرابنفش بیشتری به سطح سیاره راه پیدا می نماید.

محققان در مطالعات خود بعلاوه پیوندی میان تغییرات ساختاری گیاهان و ازبین رفتن تنوع حشرات کشف نموده اند. بری لومکس، نویسنده ارشد این مقاله و استاد زیست دیرینه شناسی گیاهان در دانشگاه ناتینگهام انگلیس می گوید: در این مورد، گیاهان دیگر به مقدار کافی برای گیاه خواران خوش طعم نبودند و قابلیت هضم پایین تری پیدا کردند.

سپس از آنجایی که برگ این گیاهان نیتروژن کمتری داشت، مواد مغذی کمتری را در اختیار حشرات قرار می دادند. بااین حساب، می توان نتیجه گرفت که چرا جمعیت حشرات در این انقراض کاهش چشمگیری پیدا کرد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "آغاز بزرگ ترین انقراض تاریخ زمین با تخریب لایه اوزون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز بزرگ ترین انقراض تاریخ زمین با تخریب لایه اوزون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید