عرضه های اولیه در بورس، با تدان شفاف تر می شوند

به گزارش وبلاگ شماره 3443، وحید روشن قلب، در مورد کارایی و مزایای سامانه تدان در زمان عرضه اولیه سهام شرکت ها، گفت: یکی از دغدغه هایی که سهامداران و فعالان بازار در زمان عرضه های اولیه شرکت ها داشتند این بود که ابهامات پیش آمده در مورد اطلاعات یا نحوه قیمت گذاری سهام شرکت، قبل از عرضه اولیه در بورس یا فرابورس ممکن بود برای فعالان بازار به طور کامل برطرف نشده باشد در حالی که در صورت پاسخ شرکت به ابهامات فوق، این موارد نیز برای سهامداران برطرف می گردد.

عرضه های اولیه در بورس، با تدان شفاف تر می شوند

او اضافه کرد: برطرف این ابهامات نیازمند آن بود که سازوکارهایی طراحی گردد تا پاسخ های قانع نماینده از سمت شرکت عرضه نماینده سهام در بورس یا فرابورس به منظور ارتقاء شفافیت بیشتر داده گردد، تا سهامداران بتواند با دید کامل تری نسبت به قبل برای خرید سهام شرکتی که قرار است در بازار عرضه گردد تصمیم گیری نمایند.

رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه اقتصادی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به این سوال که اگر ناشری از پاسخ گویی امتناع کند آیا سهام شرکت در بازار بورس یا فرابورس عرضه خواهد شد یا خیر؟ گفت: لازمه موثر بودن این طرح آن است که وقتی شرکتی تصمیم به عرضه سهام خود در بازارهای سهامی اعم از بورس یا فرابورس می گیرد، باید در سامانه تدان به ابهامات پاسخ دهند و اگر شرکتی از پاسخ دادن به سوالات بپرهیزد، تا زمانی که امر مذکور را انجام ندهد جلوی عرضه اولیه گرفته آن توسط بورس یا فرابورس گرفته می گردد و صدور مجوز دوباره عرضه اولیه آن شرکت منوط به ارائه مستندات و مدارک مورد نظر در سامانه تدان خواهد بود.

روشن قلب اضافه کرد: فعالانی که مجوز لازم برای ثبت سوالات در سامانه تدان را دارند، بعد از انتشار اطلاعیه برای برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی عرضه اولیه تا سه روز فرصت دارند تا سوال خود را در این سامانه تدان منتشر نمایند، همچنین ناشران نیز مکلف هستند پس از اتمام فرصت فوق در یک بازه زمانی دو روزه، به تمام سوالات پاسخ دهند.

رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه اقتصادی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قسمت عمده ابهاماتی که برای فعالان بازار به وجود می آید، در طول فرآیند پذیرش شرکت توسط هیات پذیرش بورس آنالیز و برطرف می گردد به همین خاطر عدم اطلاع سهامداران از فرآیند فوق نیز در برخی موارد منجر به افزایش ابهامات شده که پاسخگویی شرکت منجر به کاهش این گونه موارد خواهد شد.

روشن قلب گفت: امید آن می رود که ساز و کار پیاده سازی شده برای برطرف ابهامات در قبل از عرضه اولیه سهام، به مرور سبب افزایش شفافیت و برطرف ابهامات فعالان بازار و افزایش پاسخگویی شرکتها در عرضه های اولیه گردد.

منبع: وبلاگ شماره 3443

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس وبلاگ شماره 3443 بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "عرضه های اولیه در بورس، با تدان شفاف تر می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه های اولیه در بورس، با تدان شفاف تر می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید