چشم مصنوعی، که همانند چشم انسان می بیند

به گزارش وبلاگ شماره 3443، با استفاده 10 برابرنانوسیم بیشتر نسبت به گیرنده های بیولوژیکی، این چشم مصنوعی قادر خواهد بود تا بین نور بصری و اشعه مادون قرمز تمایز قایل گردد.

چشم مصنوعی، که همانند چشم انسان می بیند

دانشمندان چشم مصنوعی ساخته اند که می تواند برای روبات های انسان نما، بینایی ایجاد کند و یا حتی در آینده به عنوان چشم مصنوعی الکترونیکی (bionic) برای افرادی که چشمشان آسیب دیده است، مورد استفاده قرار گیرد.

محققان دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ، چشم الکتروشیمیایی با نام چشم ای سی را، با شباهت به اندازه و شکل یک چشم بیولوژیکی البته با قابلیت های بسیار بیشتر، ساخته اند.

این چشم، با استفاده از تمرکز لنز بر نورتابیده شده به آرایه های متراکم حاوی نانوسیم های حساس به نور، عملکرد شبکیه و عنبیه چشم انسان را تقلید می نماید. سپس اطلاعات به وسیله سیم ها، که نقشی مشابه قشر بینایی مغز دارند، برای پردازش به رایانه منتقل می گردد.

در طی آزمایش ها، هنگام نمایش حروف E، I و Y روی لنز، رایانه، توانست آن ها را تشخیص بدهد.

ظرفیت پزشکی، تکمیل!

محققان گفتند، طبق نظریه علمی، این چشم مصنوعی می تواند به یک عصب نوری متصل گردد تا اطلاعات را به مغز انسان منتقل کند و در واقع پیشرفتی در چشم های دوربین محور است که اکنون در روبات ها استفاده می گردد.

محققان در مقاله ای با تشریح این دستاورد اظهار داشتند: چشمان بیولوژیکی مهمترین عضو از حواس پنجگانه برای بیشتر حیوانات این سیاره است.

سیستم های بینایی مصنوعی که ازعملکرد چشم انسان تقلید می نمایند، به اندازه روبات ها در فن آوری های اتوماتیک، حائز اهمیت هستند. مخصوصاً در روبات های انسان نما، سیستم بینایی باید از لحاظ ظاهری شبیه به چشم انسان باشد تا علاوه بر داشتن ویژگی های یک دستگاه پیشرفته تر، تعاملات محبت آمیز انسان - ربات را فعال کند.

در حال حاضر نتایج تصاویر ثبت شده این دستگاه وضوح پایینی دارد، چرا که هر 100 نانوسیم به کاررفته در آن، تنها یک پیکسل محاسبه می گردد.

با این حال، محققان گفتند که پیشرفت های آینده، به چشم مصنوعی امکان می دهد تا وضوح بهتری نسبت به چشم انسان داشته باشد.

با استفاده 10 برابرنانوسیم بیشتر نسبت به گیرنده های بیولوژیکی، این چشم مصنوعی قادر خواهد بود تا بین نور بصری و اشعه مادون قرمز تمایز قایل گردد.

این امر به کاربر چشم مصنوعی امکان می دهد تا اشیاء کوچکتر و مسافت دورتر را ببیند، وهمچنین قابلیت دید در شب را به دست بیاورد.

مقاله ای با ارائه جزئیات این تحقیق، روز چهارشنبه درمجله نیچر (Nature) منتشر شد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "چشم مصنوعی، که همانند چشم انسان می بیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم مصنوعی، که همانند چشم انسان می بیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید