چین دیگر کارخانه دنیا نیست

به گزارش وبلاگ شماره 3443، شرکت تامین کننده اصلی اپل و دهها غول فناوری دیگر با اعلام این که روزهای چین به عنوان کارخانه جهان به دلیل جنگ تجاری به سرانجام رسیده، قصد دارد زنجیره تامین خود را بین بازار چین و آمریکا تقسیم کند.

چین دیگر کارخانه دنیا نیست

به گزارش وبلاگ شماره 3443، یونگ لیو، رییس هیات مدیره هون های پرسیژن اینداستری که به فاکسکان معروف است، اظهار داشت این شرکت در خارج از چین که پایگاه اصلی تولید دستگاههایی مانند گوشی آیفون و رایانه های شخصی دل و نینتندو سوییچ است، به تدریج ظرفیت تولید بیشتری اضافه خواهد کرد. سهم تولید در خارج از چین اکنون 30 درصد در مقایسه با 25 درصد در ژوئن گذشته است.

رییس فاکسکان در زمان اعلام نتایج مالی شرکتش به وبلاگ شماره 3443 گفت: این ظرفیت با اقدام این شرکت برای انتقال تولید بیشتر به جنوب شرقی آسیا و سایر مناطق برای اجتناب از روبرو شدن با افزایش تعرفه های آمریکا علیه کالاهای ساخت چین، افزایش پیدا خواهد کرد.

لیو گفت: مهم نیست هند، جنوب شرقی آسیا یا آمریکا باشد، یک اکوسیستم تولید در هر منطقه وجود خواهد داشت و اگرچه چین همچنان نقش مهمی در امپراطوری تولید فاکسکان ایفا می کند اما روزهای این کشور به عنوان کارخانه جهان به سرانجام رسیده است.

تشدید تنشهای تجاری میان واشنگتن و پکن تولیدکنندگان دستگاه را واداشته پایگاه تولید خود را متنوع کنند و لیو سال گذشته اظهار داشت آیفون که ارزشمندترین محصول اپل است در صورت لزوم می تواند خارج از چین تولید شود. این دو کشور به مذاکرات تجاری ادامه می دهند اما اظهارات رییس فاکسکان نشان می دهد که زنجیره تامین دستگاههای الکترونیکی که در چین متمرکز شده بود در بلندمدت به نقاط دیگر پخش خواهد شد.

این شرکت تایوانی درآمد خالص بهتر از حد انتظار 778 میلیون دلار را برای سه ماهه منتهی به ژوئن اظهار داشت که به کمک تقاضای فزاینده برای آی پد و مک بوک حاصل شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، فاکسکان در حال متحول کردن فعالیتهای چین محور خود است و یکی از شرکای مونتاژ اپل است که قصد دارد فعالیتهایش را در هند توسعه دهد و با این اقدام به گسترش حضور سازنده آیفون در این کشور که 1.3 میلیارد نفر جمعیت دارد و خارج کردن بخشی از زنجیره تامین این شرکت آمریکایی از چین کمک می کند.

رقبای چینی هم چالش فزاینده ای برای فاکسکان ایجاد کرده اند. شرکت لوکس شیر پرسیژن اینداستری پس از قراردادی که در ژوییه برای خرید کارخانه تولید گوشی اپل از شرکت ویسترون کورپ امضا کرد، نخستین تولیدکننده چینی آیفون خواهد شد. اگرچه فاکسکان همچنان سفارش برای تولید مدلهای گرانتر آیفون را حفظ خواهد کرد اما لوکس شیر با ورود به حوزه تولید مدلهای میانی آیفون، بخشی از سهم بازار این شرکت را تصرف می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چین دیگر کارخانه دنیا نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین دیگر کارخانه دنیا نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید