گیاهی که اضطرابتان را کم می نماید

به گزارش وبلاگ شماره 3443، ایسنا/ نتایج آنالیز هایی که محققان بر روی کارآزمایی های بالینی انجام دادند، نشان می دهد بادرنجبویه می تواند ضد اضطراب باشد.

گیاهی که اضطرابتان را کم می نماید

اختلالات اضطرابی از شایع ترین اختلالات روانی هستند. میزان و شدت اضطراب در افرادی که آن را تجربه می نمایند متفاوت است. گیاه خوراکی بادرنجبویه که از خانواده نعناع است، در ایران و دنیا به طور گسترده استفاده می گردد. محققان در پژوهشی با عنوان اثرات ضد اضطراب بادرنجبویه در مطالعات بالینی، اثربخشی و ایمنی فرآورده گیاهی بادرنجبویه بر میزان اضطراب را براساس شواهد موجود آنالیز کردند.

در این پژوهش که توسط مریم امامی، از گروه پرستاری دانشگاه شاهد، محسن ناصری و فاطمه علیجانی ها، از مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب سنتی دانشگاه شاهد و محمدرضا حیدری، از گروه طب سنتی دانشگاه شاهد اجرا شده، آمده است: این مرور سیستماتیک کیفی، با استفاده از روش شناسی Ganong با هدف معین دوز و اشکال دارویی بادرنجبویه بر میزان اضطراب انجام شد. برای به حداقل رساندن سوگیری و کاهش خطاهای تصادفی، از مراحل معین هدف، نمونه گیری، بیان ویژگی های تحقیق اولیه، تحلیل داده ها، تفسیر داده ها جستجوی نظام مند و گزارش استفاده شد.

نمونه گیری از جامعه آماری شامل کارآزمایی های بالینی در خصوص تاثیر بادرنجبویه بر میزان اضطراب انجام شد. تمام طراحی های کارآزمایی بالینی که به صورت مقاله یا پایان نامه به زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده بودند، بدون محدودیت زمانی وارد مطالعه شدند.

براساس گفته های محققان در این مقاله، مطالعات فارسی و انگلیسی در پایگاه های اطلاعاتی بین المللی شامل مدلاین، بانک اطلاعاتی ثبت و گزارش کارآزمایی های بالینی شاهددار (CENTRAL) و CINAHL و پایگاه های اطلاعاتی فارسی شامل سامانه اطلاعات پژوهشی ایران، ایران مدکس، ایران داک، مگیران و پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی استفاده شدند.

نویسندگان این مقاله می گویند: با انجام جستجو در پایگاه های مختلف خارجی و فارسی و حذف مطالعات مشابه یا مطالعاتی که فاقد معیارهای ورود بودند در نهایت هفت کارآزمایی بالینی آنالیز شد. آنالیز توصیفی بر روی هفت کارآزمایی بالینی نشان داد تاثیر بادرنجبویه بر میزان اضطراب در 395 نفر انجام گرفته است. جامعه تحت آنالیز شامل دختران نوجوان سالم، مبتلایان به آنژین مزمن پایدار، بیماران تحت عمل جراحی قلب، بیماران سرپایی تحت استرس، مبتلایان به تپش قلب خوش خیم و بیماران سوختگی بودند.

جزئیات طرح های مورد آنالیز در جدول زیر آمده است:

نویسندگان این مقاله می گویند:آنالیز کارآزمایی های بالینی اجرا شده بر روی 395 مشارکت نماینده نشان داد که گیاه دارویی بادرنجبویه به شکل خوراکی در بیماران مختلف دارای تاثیرات مثبت ضد اضطراب است.

در پایان این مقاله آمده است: مرور و مقایسه مطالعات انسانی نشان داد که از بادرنجبویه به صورت پودر خشک شده، عصاره یا اسانس و به شکل کپسول در دوزها و دفعات مختلف در اختیار بیماران قرار داده می گردد. در خصوص دوز مصرفی در مطالعات مختلف مقادیر مختلفی پیشنهاد شده است. اثرات ضد اضطرابی بادرنجبویه همانند بنزودیازپین ها است و عارضه جانبی مهمی برای آن گزارش نشده است.

منبع: همگردی

به "گیاهی که اضطرابتان را کم می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهی که اضطرابتان را کم می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید