ارتباط سرباز پیر ناسا با زمین قطع شد

به گزارش وبلاگ شماره 3443، ایسنا نوشت: یکی از رایانه های کاوشگر وویجر 1 دچار مشکلاتی شده است که اجازه نمی دهند داده های به دست آمده به زمین برسند.

ارتباط سرباز پیر ناسا با زمین قطع شد

مهندسان ناسا برای حل کردن مشکل یکی از سه رایانه آنبرد کاوشگر وویجر 1(Voyager 1) کار می نمایند که سیستم داده پرواز(FDS) نام دارد. وویجر 1 در حال دریافت و اجرای دستورات ارسال شده از زمین است. با وجود این، رایانه FDS به درستی با یکی از زیرسیستم های کاوشگر به نام واحد مخابرات(TMU) ارتباط برقرار نمی نماید. در نتیجه، هیچ داده علمی یا مهندسی به زمین ارسال نمی گردد.

رایانه FDS برای جمع آوری کردن داده های ارسال شده از تجهیزات علمی و بعلاوه داده های مهندسی در خصوص سلامتی و شرایط کاوشگر طراحی شده است. سپس، این اطلاعات را در یک مجموعه داده ترکیب می نماید تا به وسیله TMU به زمین ارسال گردد. داده ها به صورت یک و صفر یا کد باینری هستند. ترکیب های مختلف این دو عدد، بنیان همه زبان های رایانه ای است.

اخیرا TMU انتقال یک الگوی تکراری از یک ها و صفرها را طوری شروع کرد که گویی گیر افتاده است. پس از رد احتمالات دیگر، گروه ماموریت وویجر تشخیص دادند که منبع این مشکل FDS است. آنها آخر هفته گذشته کوشش کردند تا FDS را مجددا راه اندازی نمایند و آن را به حالت پیش از شروع مشکل بازگردانند اما کاوشگر هنوز داده های قابل استفاده را نمی فرستد.

ممکن است چندین هفته زمان ببرد تا مهندسان یک طرح نو را برای برطرف کردن این مشکل ایجاد نمایند. وویجر 1 و دوقلوی آن وویجر 2 که در سال 1977 به فضا پرتاب شد، دو کاوشگر با قدمت طولانی هستند. یافتن راه حل برای چالش هایی که کاوشگرها با آنها روبه رو می شوند، اغلب مستلزم مراجعه کردن به اسناد اصلی با قدمت چند دهه است که مهندسان هنگام نوشتن آنها، مسائل امروز را پیش بینی نکرده اند. در نتیجه، زمان می برد تا گروه درک نمایند که برای جلوگیری کردن از پیامدهای ناخواسته، چگونه یک فرمان نو بفرستند و بر عملیات کاوشگر تأثیر بگذارند.

علاوه بر این، 22.5 ساعت زمان می برد تا فرمان های صادرشده از کنترل نماینده های ماموریت روی زمین به وویجر 1 برسد که در حال کاوش در منطقه ها بیرونی منظومه شمسی در فاصله بیش از 24 میلیارد کیلومتری زمین است. این بدان معناست که گروه مهندسی باید 45 ساعت منتظر بمانند تا پاسخی را از وویجر 1 دریافت نمایند و بفهمند که فرمان آنها نتیجه مورد نظر را داشته است یا خیر.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "ارتباط سرباز پیر ناسا با زمین قطع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط سرباز پیر ناسا با زمین قطع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید