خبرنگاران گام های پایدار مردم بانه در مقابله با کرونا

به گزارش وبلاگ شماره 3443، سنندج - خبرنگاران - بدنبال شیوع ویروس کرونا در کشور مجموعه دستگاه های اجرایی با همکاری مردم خیر شهرستان بانه برای مقابله با شیوع این ویروس گام های استواری برداشتند که این اقدامات باعث شده اهالی ان دیار تا به امروز از خطر ابتلا به این ویروس در امان باشند.

خبرنگاران گام های پایدار مردم بانه در مقابله با کرونا

شیوع ویروس کرونا میهمان ناخوانده چینی ها این روزها دامن گیر مردم ایران حتی شهرها و روستاهای دور افتاده کشور شده و تعدادی از مردم در 28 استان کشور را درگیر کرده و 987 نفر مبتلا شده و 54 نفر نیز تا ظهر یکشنبه 11 اسفند بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته اند.

مردم استان کردستان نیز از خطر ابتلا به این ویروس در امان نبوده و براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آزمایش هشت نفر از بیماران تا به امروز مثبت بوده و حدود 50 نفر نیز بخاطر مشکوک بودن در بیمارستان ها تحت نظر هستند ضمن اینکه یک نفر نیز جان خود را از دست داده که هنوز علت دقیق مرگ او که از اهالی شهرستان سقز است، مشخص نشده هر چند او از بیماران مبتلا به کرونا بوده است.

شهرستان بانه از مهمترین شهرهای مهمان پذیر استان کردستان هر سال در روزهای پایانی اسفند خود را برای پذیرایی از مهمانان نوروزی آماده میکند اما امسال بدلیل شیوع ویروس کرونا بخش زیادی از اقدامات دستگاه های اجرایی و مردم برای مقابله با این ویروس معطوف شده است.

لزوم رعایت نکات بهداشتی برای رانندگان

یک راننده اژانس در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ شماره 3443 گفت: با توجه به اینکه احتمال ابتلا به ویروس کرونا زیاد شده موظف هستیم نکات بهداشتی را با دقت رعایت کنیم.

ادریس طاهری با بیان اینکه رانندگان مانند پرسنل بیمارستان ارتباط مستقیمی به افراد دارند، اضافه نمود: مواد ضدعفونی کننده همراه خود دارم و هر 2 ساعت یک بار جایگاه و دستگیرهای خودرو را ضد عفونی می کنم تا هم سلامت خود و هم آرامش خاطر مسافرین را فراهم کنم.

وی گفت: در هنگام کار از ماسک و دستکش یک بار مصرف استفاده می کنم با توجه به اینکه دسترسی به این اقلام برای ما مشکل است درخواست می کنم مسوولان ناوگان حمل و نقل عمومی در این زمینه کمک کنند چرا که ما بیشترین ارتباط را با شهروندان داریم و احتمال ابتلای به بیماری در بین رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی زیاد است.

شب نشینی ها ممنوع

یک بانوی خانه دار در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ شماره 3443 گفت: مردم بانه به شب نشینی و مهمانی ها شبانه عادت دارند اما در ایام اخیر بدلیل شیوع ویروس کرونا برای پیشگیری از انتشار این ویروس همه شب نشینی ها و مهمانی ها را برای خود ممنوع کردیم حتی فامیل های نزدیک هم با هم رفت و آمد ندارند.

رابعه کریمیان با بیان اینکه این روزها تلفنی از حال اقوام و بستگان با خبر می شویم، اضافه نمود: تمام نکات بهداشتی را در منزل رعایت می کنیم و با وجود افزایش قیمت اقلام بهداشتی برای پیشگیری مجبوریم به هر قیمتی تهیه کرده و استفاده کنیم.

وی گفت: نوعی خود قرنطینه در منازل بسکمک از اهالی شهر حاکم است و تنها مواقع ضروری از منزل خارج می شویم و هنگام بازگشت ضمن شستشوی کامل دست ها، البسه خود را تعویض و دیگر وسایل را ضد عفونی می کنیم.

بازار سیاه اقلام پیشگیری از کرونا

مسوول یک داروخانه در بانه هم می گوید: اقلام پیشگیری از ویروس کرونا وارد بازار سیاه شده و بدست دلالان می چرخد ماسک در هیچکدام از داروخانه ها موجود نیست و برای تهیه مواد ضدعفونی کننده و دستکش هم با مشکل روبرو هستیم.

سعداله سحرخیز با بیان اینکه تهیه ماسک حتی برای پرسنل داورخانه سخت است، اضافه نمود: هیچکدام از داروخانه ها نمی توانند بیش از 10 کارتون ماسک ذخیره کنند اما شرکت های توزیع کننده ماسک ذخیره زیادی دارند که به نظر می رسد این اقلام توسط افراد خاص که به آسانی به آن دسترسی دارند خریداری و وارد بازار سیاه می شود.

وی با اشاره به وجود دلالان اقلام بهداشتی از جمله ماسک و دستکش در بازار گفت: برخی از افراد برای خرید ماسک با قیمت چند برابر به ما مراجعه می کنند که با توجه به اینکه فاکتور خرید رسمی ارائه نمی دهند از خرید این اقلام معذوریم.

سحرخیز ادامه داد: آخرین قیمت ماسک فیلتر دارد 6 هزار تومان بود که الان به 27 هزار تومان افزایش یافته که با توجه به اینکه نمی توانیم به این قیمت به مردم بفروشیم لذا خرید هم نمی کنیم.

وی با اشاره به اینکه روزانه بیش از 500 نفر برای تهیه ماسک به داورخانه مراجعه می کنند، گفت: قیمت دستکش همچنان ثابت مانده ولی برای تهیه مواد ضدعفونی کننده با مشکل روبرو هستیم و روزانه تعداد محدودی محلول با سهمیه توزیع می شود که در زمان محدودی به فروش می رسد.

وی با بیان اینکه بدلیل تجربه سال های گذشته تا به امروز به بحران کمبود اقلام پیشگیری از بیماری های ویروسی روبرو نشدیم، اضافه نمود: این بحران همه گیر و کمبود این اقلام جهانی شده و حتی کشورهای پیشرفته نیز با کمبود ماسک و اقلام ضدعفونی کننده در بازار روبرو هستند.

اقدامات پیشگیرانه دستگاه های اجرایی بانه

سرپرست فرمانداری بانه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ شماره 3443 با بیان اینکه تا به امروز موارد مثبتی از ابتلا به بیماری کرونا مشاهده و گزارش نشده است، گفت: گام های مهمی در مقابله با شیوع ویروس کرونا اجرا شده و همه دستگاه های اجرایی اقدامات پیشگیرانه خود را در راستای وظایفی که دارند، انجام می دهند.

محمد امین زاده اضافه نمود: نصب بنرهای در مورد اقدامات پیشگیرانه در مقابله با ویروس کرونا، ارائه نکات بهداشتی از طریق مراکز بهداشتی به مردم آماده سازی بخشی از بیمارستان رازی برای مواقع ضروری و اطلاع رسانی از طریق پیامک به مردم از جمله اقداماتی است که در راستای پیشگیری از ویروس کرونا اجرا شده است.

وی گفت: برگزاری تمام تجمعات از جمله مراسم ها، نمایشگاه ها، نماز جمعه و جماعت، مراسم ترحیم و عزاداری و برنامه های ورزشی و فرهنگی تا اطلاع ثانوی ممنوع شده و همچنین در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا ملاقات عمومی بیماران در بیمارستان های رازی و صلاح الدین ممنوع است.

امین زاده ادامه داد: در روستاها نیز از طریق دهیاران اطلاع رسانی شده و آموزش های لازم برای رعایت نکات بهداشتی با همکاری خانه های بهداشت و دهیاران به روستانشینان ارائه شده است.

وی با بیان اینکه ضدعفونی مکان های عمومی در دستور کار ستاد مقابله با ویروس کرونا قرار گرفته است، یادآور شد: در جایگاه های سوخت، سوختگیری توسط متصدیان انجام می شود همچنین دستگاه های خود پرداز بانک ها نیز به صورت مستمر ضدعفونی می شوند.

سرپرست فرمانداری شهرستان بانه اضافه نمود: اماکن عمومی شهرستان شامل قلیان سراها، قهوه خانه ها، تالارهای عروسی، سالن همایش و مراسم عمومی، باشگاه ها و استخرهای شنا از روزهای نخست شیوع ویروس کرونا تعطیل شده است.

وی گفت: با توجه به اینکه فعالیت نانوایی ها، رستوران ها و سالن های غذا خوری ضروری است دستورات لازم مبنی بر رعایت تمام نکات بهداشتی به این واحدها ابلاغ شده ضمن اینکه نظارت دقیقی بر فعالیت شان داریم و با متخلفین به شدت برخورد می شود.

سپرست فرمانداری بانه تاکید کرد: با همت خیرین شهرستان 100 میلیون ریال ملزومات بهداشتی برای پرسنل بیمارستان ویژه بخش کرونا خریداری و اهدا شده است.

امین زاده به وجود فعالیت افرادی که منازل خود را به صورت شبانه اجاره می دهند نیز اشاره کرد و اضافه نمود: پلمب خانه های استیجاری غیر مجاز در دستور کار قرار گرفته به آنهایی هم که با مجوز اداره میراث فرهنگی منازل خود را اجاره می دهند ملزم به رعایت نکات بهداشتی شده اند.

آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور 978 نفر است که 175 نفر ظرف روزهای گذشته بهبود یافته و 54 نفر هم فوت کرده اند.

بیماری جدید کرونا با نام کووید-19 از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تا به امروز 75 هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان 2 هزار و 663 تن را گرفته است.

این ویروس دوره نهفته به نسبت طولانی از چند روز تا 2 هفته دارد و همین امر موجب شده تا زمانی که علایمی چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند، از آن آگاهی پیدا نکنند و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان نبینند.

تا به امروز 6 نمونه از ویروس کرونا در جهان کشف شده و با این مورد آخر، تعداد آنها به هفت مورد رسیده است؛ این ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس هاست که از سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می شود؛ این ویروس در معمولی ترین حالت باعث سرماخوردگی می شود و نشانه های ابتلا به آن در انسان تب، سرفه و تنگی نفس است.

کرونا مثل سایر ویروس های تنفسی است که در افراد دارای نقص ایمنی مانند بیماران دیابتی، دیالیزی و دارای بیماری های خود ایمن می تواند خطرناک باشد و مرگ و میر آن تا به امروز بیشتر از سه درصد مبتلایان نیست.

شهرستان مرزی بانه با 158 هزار نفر جمعیت در 270 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران گام های پایدار مردم بانه در مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گام های پایدار مردم بانه در مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید