عکس ، آخرین باری که انسان بر خاک ماه ایستاد

به گزارش وبلاگ شماره 3443، ایسنا نوشت: امروز، پنجاهمین سالگرد آخرین ماموریت آپولو ناسا است که طی آن سه فضانورد به ماه سفر کردند؛ مأموریتی که با گذشت نیم قرن و باوجود توسعه فناوری های فضایی، هنوز تکرار نشده است.

عکس ، آخرین باری که انسان بر خاک ماه ایستاد

نیم قرن پیش فضانوردان آمریکایی 7 دسامبر 1972 زمین را ترک کردند و طبق برنامه پیش بینی شده در روز 11 دسامبر 1972 به ماه رسیدند. آپولو 17 آخرین پروژه تا به امروز است که فضانوردان را فراتر از مدار نزدیک زمین فرستاده و آخرین مرتبه ای است که انسان ها بر روی کره ماه قدم گذاشتند و طی آن تعداد کل انسان هایی که در دنیای دیگری قدم گذاشتند به 12 نفر رسید. این سه فضانورد 11 دسامبر به ماه رسیدند و 14 دسامبر نیز انجا را ترک کردند و 19 دسامبر هم آب فرود داشتند.

کمی بیش از سه سال پس از برداشتن اولین گام های بشر بر روی ماه به وسیله نیل آرمسترانگ، فضانوردان آپولو 17 آخرین ردپاها را بر روی سطح ماه در دسامبر 1972 بر جای گذاشتند. ناسا آن را به عنوان آخرین، طولانی ترین و پیروز ترین ماموریت سرنشین دار توصیف نموده است.

آپولو 17 اولین دانشمند را به فضا فرستاد

خدمه آپولو 17 شامل فرمانده یوجین سرنان؛ خلبان ماژول فرماندهی رونالد ایوانز؛ خلبان ماژول قمری هریسون جک اشمیت بودند. اشمیت، نخستین فضانوردی بود که در ابتدا به عنوان دانشمند آموزش دید و سپس به فضا رفت. اشمیت با مدرک زمین شناسی از دانشگاه هاروارد، در میان 6 دانشمندی بود که از میان 1400 متقاضی برای پیوستن به گروه فضانوردان در سال 1965 انتخاب شدند. او به عنوان خدمه آپولو 18 انتخاب شده بود، اما کاهش بودجه باعث شد ناسا آن را لغو کند.

وجود اشمیت به عنوان یک دانشمند زمین شناس در این گروه، به ناسا امکان داد که نمونه های با ارزشی از خاک و سنگ ماه به زمین آورده گردد. آنان جمعا بیش از 110 کیلوگرم از خاک و سنگ ماه را با خود به زمین آوردند. سرنان و اشمیت با ماه نورد (Lunar rover)، بیش از 30 کیلومتر رانندگی و از چندین نقطه نمونه جمع آوری کردند.

فضانوردان در مجموع 75 ساعت اقامت روی قمر زمین، سه خروج از فضاپیما داشته و 22 ساعت در ماه، راهپیمایی و رانندگی کردند. راهپیمایی اول- در روز 11 دسامبر 1972 به مدت 7 ساعت و 11 دقیقه و 53 ثانیه، راهپیمایی دوم- در روز 12 دسامبر 1972 به مدت 7 ساعت و 36 دقیقه و 56 ثانیه و راهپیمایی سوم- در روز 13 دسامبر 1972 به مدت 7 ساعت و 15 دقیقه و 8 ثانیه انجام شدند.

در طول دومین راهپیمایی، فضانوردان در حال کاوش در لبه دهانه شورتی (Shorty crater) بودند که اشمیت فریاد زد: خاک نارنجی وجود دارد. سرنان، کشف رنگارنگ را در میان گرد و غبار خاکستری تأیید کرد.

به گفته برایان اودوم، مورخ ارشد ناسا، نمونه های جمع آوری شده به وسیله فضانوردان از لبه دهانه از شیشه های آتشفشانی تشکیل شده در طی یک انفجار آتشفشانی تشکیل شده است. وی می گوید: نمونه ها به ما می گویند که مواد آتشفشانی از ماه سرچشمه گرفته اند، نه از برخورد شهاب سنگ. این کشف یکی از مهم ترین کشفیات کل برنامه آپولو در نظر گرفته می گردد.

هنگامی که کپسول آپولو 17 در 19 دسامبر در اقیانوس آرام فرود آمد، مأموریت تقریبا دو هفته ای به سرانجام رسید و برنامه آپولو به تاریخ پیوست. دوره نوی از پروازهای فضایی سرنشین دار در مدار پایین که شامل ایستگاه فضایی اسکای لب و برنامه شاتل فضایی بود، انجام شد، اما ناسا یک سفر بازگشت به ماه دیگر را برنامه ریزی نموده است.

نزدیک به 50 سال پس از آپولو 17، ماموریت بدون سرنشین آرتمیس 1 ناسا در نوامبر 2022 به عنوان گام اولیه برای فرود دو فضانورد بر روی قطب جنوبی ماه در سال 2025 به فضا پرتاب شد.

ناسا میخواهد طی یک دهه آینده فضانوردانی را به مدت دو ماه برای کار و زندگی به ماه بفرستد. فضاپیمای آرتمیس ناسا هفته های گذشته راهی ماه شد و یک کپسول نسل نو را 50 سال پس از آخرین ماموریت آپولو برای یک سفر بدون خدمه به دور ماه فرستاد.

هدف این پرتاب که پس از تاخیرهای متعدد انجام شد، بازگرداندن فضانوردان به سطح ماه در این دهه و ایجاد پایگاهی پایدار در آنجا به عنوان پله ای برای اکتشافات انسانی آینده در مریخ است و ناسا اعلام نموده است که این برنامه در واقع یک گام مهم برای ارسال منظم خدمه به ماه و حتی برای ماندن آنها برای دوره های طولانی تر است.

برنامه آرتمیس از سال 2017 در دست اجرا بوده و تا به امروز حدود 40 میلیارد دلار هزینه داشته است. هدف اصلی این ماموریت، ایجاد حضور پایدار در ماه در قالب یک ایستگاه فضایی و یک کمپ در ماه است.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "عکس ، آخرین باری که انسان بر خاک ماه ایستاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، آخرین باری که انسان بر خاک ماه ایستاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید