متاورس یعنی خلق جهانی که هیچ پیشینه ای ندارد

به گزارش وبلاگ شماره 3443، ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر گشته، متاورس یعنی خلق جهانی که هیچ پیشینه ای ندارد.

متاورس یعنی خلق جهانی که هیچ پیشینه ای ندارد

حسین شیخ الاسلامی، کارشناسی حوزه فناوری های نوین در سمینار هنرهای رایانه ای در میراث فرهنگی پنل اقتصاد میراث فرهنگی در جهان متاورس گفت: حقیقت این است که متاورس که به نظر جوان پسند می آید برای بخشی از فعالان حوزه نوآوری، اهمیت استراتژیک و خیلی حیاتی دارد.

وی با بیان اینکه که چرا ما باید فارغ از سن و سطح آگهی از فناوریهای نو و علاقه به فناوری نو فضای متاورس را تهدید و فرصت بدانیم، گفت: آنچه که ما از متاورس می دانیم فضایی خیالی است که بین بشر با ابزارهای مختلف در دسترس است و جهانیی با امکانات دیگر است که شما می توانید زندگی موازی را با آن شروع کنید.

شیخ الاسلامی با اشاره به اینکه ایده متاورس بیش از دو دهه است که در سینما روی آن فکر شده است، گفت: این رویه عمومی متاورس است که ما می بینیم اما رویه دیگری هم دارد که نیم دیگر ماجرا است که خیلی به آن فکر نشده است. این ایده در معین راهبردهای مالی جهان مورد آنالیز قرار گرفته و خود را در ایده متاورس نشان داده است ناشی از محدودیت منابع در جهان است.

وی اضافه نمود: ما می دانیم که ثروت در جهان میل به انباشت دارد و از سوی دیگر منابع فیزیکی در جهان محدود است و ما در دوره ای از تاریخ سیر می کنیم که این منابع پیش از پیش رو به اتمام است و ما هرچقدر که جلوتر می رویم درصد فقر و برخورداری عمومی ساکنین جهان بالاتر می رود و وضع عمومی جهان بهتر می گردد اما شکاف بین ثروتمندان و نیازمندان بیشتر نشده است و فقر مطلق در حال امحاست اما به این معنا نیست که فاصله بین آنها هم به همین نسبت کم شده باشد.

شیخ الاسلامی اضافه نمود: ایده متاورس ایده خلق جهانی است که بدون استفاده از منابع فیزیکی یا حداقل استفاده از منابع فیزیکی بتوان ثروت را انباشت کرد. که نمونه همه اینها را در NFT دیده ایم . متاورس برای خلق ثروت ایجاد نشده است برای انباشت ثروت درست شده است و وقتی که ثروتی انباشت گردد این ثروت طولانی مدت خواهد ماند تا به ظرفیت نهایی خود برسد.

کارشناس حوزه فناوری های نوین گفت: نوعی مطالعات درست شده است که وقتی جهان نوی به نام متاورس درست شده است چه تغییری در سبک زندگی ایجاد شده است و آنچه که ما علوم انسانی می نامیدیم بعد از اینکه هر انسانی دارای زندگی دوگانه می گردد چه تغییری خواهند کرد.

وی با اشاره به موضوع متاورس و میراث فرهنگی گفت: ما می دانیم که میراث فرهنگی آن چیزی است که از گذشته به ما رسیده و اهمیت زیادی در هویت ما دارد، حالا جهانی خلق شده که این جهان هیچ پیشینه ای ندارد، چطور میتوان چهارچوب مفهومی برآمده از میراث فرهنگی دیجیتال را وارد فضایی که در حال حاضر ساخته شده کرد.

شیخ الاسلامی اضافه نمود: متاسفانه در آینده نسل نو ایرانی منتقل می گردد که ایرانی ها نقشی در تکمیل آن نداشته اند و به زودی شاهد روزی می شویم که هارون الرشید بیشتر از کوروش و داریوش شناخته شده و نمادی از مردان بزرگ می گردد.

شیخ الاسلامی گفت: خیلی از کشورها شروع به باز فراوری میراث فرهنگی نموده تا میراث خود را حفظ نمایند، شاید خیلی زود این اتفاق بیفتد که آدمها به اصفهان نیامده باشند، اما اصفهان را دیده باشند چون خیلی زود به وسیله متاورس تمام این میراث فرهنگی ساخته گردد و همه می دانیم که شرکت اپل در حال ساخت عینک متاورس است.

وی اضافه نمود: امارات جز 10 کشور اول در ساخت محتوا به وسیله متاورس است و کسانی این محتوا را فراوری می نمایند که ایرانی نیستند و این باعث می گردد ما از لحاظ مالی تضعیف شویم، دومین جایی که باعث تضعیف ما می گردد این است که حوزه راهبردی میراث فرهنگی به حوزه کار خیر تبدیل می گردد و ما وقتی نمی فهمیم در حوزه میراث چقدر جهان تغییر نموده است به حاشیه تبدیل شده و تغییر هویت می دهیم. یک جایی باید این چرخه شکسته گردد و باید فکر کنیم چگونه می گردد و چه باید کرد که چرخه را شکست. شما نمی توانید به سیاست مدار و سرمایه گذار بگویید جور دیگری فکر کن، اما به صاحب ایده میتوان گفت جور دیگر فکر کن.

کارشناس حوزه فناوری های نوین تاکید نمود: ماجرای فناوری نه مد است و نه مال جوانان و نه بی ربط به کار فعالان میراث فرهنگی، بلکه خیلی ساده می گردد که به حوزه های میراث فرهنگی فکر کرد و تا کار مفیدی انجام گردد و بدانیم که متاورس تهدید وحشتناکی برای تمدن ایرانی است، اما فرصت درخشانی است اگر که بخواهیم تغییر را شروع کنیم.

منبع: همگردی

به "متاورس یعنی خلق جهانی که هیچ پیشینه ای ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متاورس یعنی خلق جهانی که هیچ پیشینه ای ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید