نخستین میدان تره بار تهران کجا ساخته شد؟

به گزارش وبلاگ شماره 3443، از آن پس کشاورز ها بدون وارد شدن به محله های مرکزی شهر، محصولات خود را در ورودی جنوبی شهر تخلیه می کردند و همان جا به مردم و مغازه داران می فروختند. بعد از مرگ امین السلطان، پسرش علی اصغر خان امین السلطان که لایق ترین پسر از 7فرزندش بود، به توسعه این میدان تره بار پرداخت.

نخستین میدان تره بار تهران کجا ساخته شد؟

ابوذر چهل امیرانی| شما که سعی می کنید میوه و سبزیجات مورد نیازتان را از بازار های تره بار شهرداری تهران با قیمت و کیفیت مناسب خریداری کنید، بد نیست بدانید نخستین میدان تره بار شهر تهران را محمد ابراهیم خان امین السلطان وزیر دربار قاجار و عضو دارالشورای کبری (شورایی متشکل از سران حکومت قاجار) در حوالی میدان شوش ساخت.

امین السلطان که با وجود بی سوادی، فردی زرنگ، باهوش و البته طماع در بین مردم و درباریان شناخته می شد، هر روز در مسیر خانه اش برای رسیدن به ارگ سلطنتی، در محله های امیریه، منیریه و گلوبندک با کشاورز هایی روبه رو می شد که راه را برای خرید و فروش محصولات شان شلوغ می کردند.

امین السلطان که در مسافرت به باکو، مسکو و ایروان، کشاورزان و مردم را در یک میدان بزرگ دیده بود که همانجا محصولات کشاورزی را خرید و فروش می کردند، به فکر افتاد چنین مجموعه ای در مرکز بسازد؛ بنابراین قطعه زمینی که در نزدیکی دروازه شهرری یا دروازه عبدالعظیم (ع) داشت، به این کار اختصاص داد.

از آن پس کشاورز ها بدون وارد شدن به محله های مرکزی شهر، محصولات خود را در ورودی جنوبی شهر تخلیه می کردند و همان جا به مردم و مغازه داران می فروختند. بعد از مرگ امین السلطان، پسرش علی اصغر خان امین السلطان که لایق ترین پسر از 7فرزندش بود، به توسعه این میدان تره بار پرداخت.

با توسعه شهر، خانه های زیادی در اطراف این میدان ساخته شد و زمزمه خارج کردن آن از بافت شهری به گوش رسید؛ چون شلوغی، ترافیک و ازدحام جمعیت در این محدوده به اوج رسیده بود. شهرداری و پلیس تهران برای سامان دادن به این شرایط، در دهه50 تصمیم به انتقال این مرکز به بیرون از شهر گرفتند. این کار به خاطر مخالفت حجره دار ها سال ها طول کشید تا اینکه کلنگ ساخت میدان مرکزی میوه و تره بار، سال1369 به زمین خورد و سال1374 افتتاح شد.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: فرادید

به "نخستین میدان تره بار تهران کجا ساخته شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین میدان تره بار تهران کجا ساخته شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید