وال استریت کجاست و چه نقشی در بورس جهان دارد

به گزارش وبلاگ شماره 3443، خیابان وال استریت در جزیره منهتن در ایالت نیویورک بین منطقه برادوی و ایست ریور واقع شده است. بازار بورس نیویورک بزرگترین بازار دادوستد بورس و اوراق بهادار و همچنین بازار بورس نزدک و بازار بورس آمریکا در وال استریت قرار دارند.

وال استریت کجاست و چه نقشی در بورس جهان دارد

خدمات اقتصادی در وال استریت

به گزارش وبلاگ شماره 3443 به نقل از کارگزاری مفید ،در طی چند دهه گذشته سیستم اقتصادی انقلاب بزرگی را تجربه کرده است. درگذشته تقریباً همه مبادلات اقتصادی یا در شهر نیویورک انجام می شد یا ارتباط مستقیمی با این شهر داشت. بیشتر شرکت های فعال در خدمات اقتصادی در وال استریت حضور داشتند، حتی آن هایی که بیشتر تجارتشان را در جای دیگری انجام می دادند. با جابجا شدن جمعیت و ثروت از شمال شرقی آمریکا به سمت غرب و جنوب، همراه با پیشرفت محاسبات و تکنولوژی، بیشتر فعالیت هایی که در گذشته محدود به وال استریت می شد، از این شهر خارج شد؛ ولی به هرحال مبدأ بیشتر مبادلات اقتصادی همچنان وال استریت است و استفاده از این اصطلاح ادامه دارد، حتی در مواردی که وال استریت اشاره به فعالیت های مشابهی دارد که خارج از منطقه اقتصادی شهر نیویورک انجام می شود.

مبدأ بیشتر مبادلات اقتصادی همچنان وال استریت است و استفاده از این اصطلاح ادامه دارد، حتی در مواردی که وال استریت اشاره به فعالیت های مشابهی دارد که خارج از منطقه اقتصادی شهر نیویورک انجام می شود.

بازارهای اقتصادی مهم دنیا

وال استریت دیگر تنها مرکز اقتصادی مهم دنیا نیست و در برخی از فعالیت های اقتصادی دیگر حتی بازیگر اصلی هم نیست. بازارهای اقتصادی در نواحی دیگر دنیا جایگاه با اهمیتی را در انتشار و مبادله اوراق بهادار پیدا کرده اند. حرفه ای های وال استریت باید هر روز صبح به بررسی این بپردازند که در شب گذشته در بازارهای دنیا چه اتفاقی افتاده است. شرایط بازارها در اروپا و آسیا تأثیر مهمی بر آنچه در وال استریت می گذرد، دارند. بازارهای اقتصادی مهم دنیا به جز وال استریت، در لندن، فرانکفورت، توکیو و برخی شهرهای بزرگ دیگر دنیا هستند. انتشار و مبادله سهام و قرضه دو مورد از مهم ترین فعالیت های اجرا شده در وال استریت هستند. مجموعه ای از دارایی های اقتصادی جدید در طی 10 الی 15 سال گذشته در وال استریت ایجاد، فروخته و مبادله شده اند. در واقع، ایجاد ابزارهای اقتصادی جدید، خود به یک فعالیت مهم و قابل توجه تبدیل شده است. ابزارهای اقتصادی جدید مانند اختیارهای خرید، اختیارهای فروش، وارانت ها، تراست های سرمایه گذاری و قراردادهای آینده نمونه ای ابزارهای اقتصادی هستند که در وال استریت معامله می شوند.

بازیگر اصلی وال استریت

فعالیت های اجرا شده در وال استریت به میزان زیادی توسط دولت فدرال قانون گذاری می شود، ولی بیشتر نهادهای اقتصادی که در وال استریت فعالیت می کنند، دارای مالکیت خصوصی هستند. این نهادها شامل بانک های تجاری، معامله گران اوراق، بازارهای سهام، شرکت های کارگزاری و بانک های سرمایه گذاری می شوند. افتخار وال استریت این است که با اینکه نهادهای اقتصادی آن تحت نظارت کلی دولت فدرال قرار دارند، اما مرکز و روح سیستم کسب وکار آزاد است. فدرال رزرو(بانک مرکزی آمریکا) یک نهاد دولتی است که یکی از بازیگران اصلی وال استریت است. شعبه نیویورک سیستم فدرال رزرو، به طور پیوسته اوراق خزانه ایالات متحده آمریکا را به مزایده می گذارد و سیاست پولی دولت را اجرا می کند. فعالیت های فدرال رزرو تأثیر زیادی بر نرخ های بهره، تورم و قیمت اوراق بهادار دارد.

حضور خارجی ها در وال استریت

شرکت های خارجی هم در وال استریت حضور دارند، همان گونه که شرکت های آمریکایی در بازارهای خارجی حضور دارند. سرمایه گذاران و کسب وکارها، هم داخلی و هم خارجی به طور فزاینده ای دیدگاهی دنیای دارند؛ بنابراین نهادهای اقتصادی به منظور برآوردن نیازهای تجاری این مشتریان به حضور در خارج از کشور هم نیاز دارند. اشخاص و کسب وکارهای کشورهای خارجی، از سرمایه گذاران اصلی بازار سهام و اوراق قرضه ایالات متحده هستند. شهر نیویورک همچنان مرکز اقتصادی ایالات متحده و مقر دو بورس سازمان دهی شده است؛ بورس سهام نیویورک (NYSE)و بورس سهام آمریکا(AMEX)

در آمریکا بازارها و بورس های اقتصادی مشابه ولی کوچکتری در شیکاگو، سان فرانسیسکو، لس آنجلس و فیلادلفیا وجود دارند. تعداد زیادی از دارایی های اقتصادی با تنوع بالا به جای اینکه در مکان فیزیکی بورس مبادله شوند، از طریق اینترنت و تلفن مبادله می شوند. پیشرفت مستمر در تکنولوژی در روش هایی که دارایی های اقتصادی مبادله می شوند، تغییراتی به وجود آورده است. وال استریت نقش مهمی را در اقتصادهای داخلی و بین المللی دارد. وال استریت افزایش سرمایه توسط کسب وکارها و دولت ها را تسهیل می کند. سرمایه جمع آوری شده توسط شرکت های وال استریت به کسب وکارها و دولت ها اجازه می دهد ساختمان بسازند، محصولاتی را تولید کنند، خدمات ارائه دهند و به ایجاد شغل بپردازند. بازارهای اوراق بزرگ و فعال، جمع آوری وجوه را برای کسب وکارها و دولت ها تسهیل می کنند، زیرا اشخاصی که در این سازمان ها سرمایه گذاری می کنند، مطمئن هستند این سرمایه گذاری می تواند بدون مشکل خاصی به سرمایه گذار دیگری فروخته شود. بدون وال استریت، جمع آوری سرمایه توسط شرکت ها مشکل و پرهزینه خواهد بود. بازارهای اقتصادی ناکارا باعث کاهش رشد اقتصادی می شوند، رقابت را در میان کسب وکارهای داخلی کاهش می دهند و از میزان اشتغال می کاهند.

اتصال مراکز اقتصادی دنیا

کشورهای توسعه یافته که اقتصاد سرمایه داری دارند، روش هایی را برای گردآوری دارندگان سرمایه و استفاده کنندگان سرمایه نیاز دارند. به عبارتی، هر اقتصادی باید راه هایی را برای متصل کردن اشخاص و سازمان هایی که سرمایه اضافی دارند با دیگر سازمان هایی که نیاز به سرمایه دارند، بیابد. تعدادی از مراکز اقتصادی دنیا این خدمات را فراهم می کنند که رقیب وال استریت نیز هستند.

قابل توجه است که شرکت ها و دولت های خارجی به منظور افزایش سرمایه در ایالات متحده به وال استریت می آیند و شرکت های آمریکایی هم از بازارهای خارجی به منظور افزایش سرمایه استفاده می کنند. شرکت های آمریکایی ممکن است به دلیل کمتر بودن نرخ بهره در اروپا و آسیا در این بازارها به استقراض بپردازند. بازارهای اقتصادی در هنگ کنگ، لندن، توکیو، تورنتو و فرانکفورت در رقابت با وال استریت هستند. بورس های مهم دیگری هم در کره، تایوان، آمستردام، میلان و زوریخ قرار دارند. بورس های کشورهای درحال توسعه شامل چین، مجارستان، لهستان، روسیه هستند. همانند ایالات متحده بیشتر کشورها بیش از یک بورس دارند. برای مثال، ژاپن هشت بورس سهام دارد، درحالی که سوئیس سه بورس دارد.

منبع: جام جم آنلاین

به "وال استریت کجاست و چه نقشی در بورس جهان دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وال استریت کجاست و چه نقشی در بورس جهان دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید