پاک کردن لکه وایتکس روی مبل

به گزارش وبلاگ شماره 3443، پاک کردن لکه وایتکس روی مبل با پاک کردن سایر لکه ها، تفاوت بسیاری دارد. وایتکس یک مایع سفیدکننده شیمیایی است که بلافاصله پس از تماس با هر سطحی، رنگ سطوح را در خود حل می نماید و لکه ایجاد می نماید.

پاک کردن لکه وایتکس روی مبل

در واقع وایتکس، عملکردی شبیه بمب دست ساز دارد که اگر لحظه ای غفلت کنیم، اثری ناخوشایند از خودش برجای می گذارد؛ اثری که در ساده ترین حالت، از بین رفتن رنگ وسیله و برجای ماندن لکه است.

اگر این اتفاق برای وسایل و مبلمان شما اتفاق افتاده است، اصلاً نگران نباشید، ما در این مطلب، راهکارهای کاربردی طریقه پاک کردن لکه وایتکس از روکش مبلمان را شرح می دهیم.

اگر اندازه لکه های ایجاد شده روی مبل بسیار وسیع است و قادر به پاک کردن و شستشوی لکه ها نیستید، از طریق سرویس مبل شویی مشکل را رفع کنید.

فقط کافی است به صفحه مبل شویی در محل سایت وبلاگ شماره 3443 مراجعه کنید و ضمن کسب اطلاعات تکمیلی، سفارش خود را ثبت نمایید. بعلاوه می توانید با شماره گیری 1471 ضمن مصاحبه با کارشناسان در مورد نحوه انجام خدمات؛ ثبت سفارش خود را انجام دهید.

نکات کلیدی

 • برای پاک کردن لکه وایتکس روی مبل، به جنس پارچه و چوب دقت کنید؛ زیرا ممکن است در تماس با مواد شیمیایی واکنش نشان دهند و نه تنها باعث تمیزی نمی شوند، بلکه به مبلمان آسیب وارد می نمایند..
 • هنگام استفاده از مواد تمیزنماینده، ابتدا دستورالعمل های درج شده روی آن را بخوانید تا از بروز مسائل احتمالی جلوگیری گردد.
 • استفاده از آب مقطر در محلول دست ساز برای پاک کردن لکه وایتکس روی مبل به این علت است که در بعضی از آب های لوله کشی شهری، مواد معدنی خاصی وجود دارد که باعث ایجاد لکه می گردد.

پاک کردن لکه وایتکس روی مبل با ماژیک پارچه

همان طور که می دانید، مبلمان یکی از پراستفاده ترین اثاثیه منزل است و همواره در معرض کثیفی و آلودگی واقع شده است. به طوری که تمیزی آ ن ها یکی از دغدغه های بانوان است.

اما اگر حین تمیز کردن مبلمان یا سطحی دیگر، به واسطه وایتکس لکه ای روی مبل بماند، راهکار چیست؟! برای پاک کردن لکه وایتکس روی مبل راه های متفاوتی وجود دارد که در ادامه اشاره خواهیم کرد.

مبل شویی با دستگاه را به کارشناسان خبره وبلاگ شماره 3443 بسپارید.

 • شستشوی مبل با دستگاه در خانه
 • برترین مواد شوینده بدون آسیب به مبل
 • شستشوی انواع سطوح روکش دار مانند میز، صندلی و دیوارهای روکش دار
 • شستشوی موکت با دستگاه در محل
 • شستشوی فرش با دستگاه در محل
 • شستشوی مبلمان اداری

شستشوی مبل با تیم وبلاگ شماره 3443

مبل شویی با دستگاه را به کارشناسان خبره وبلاگ شماره 3443 بسپارید.

 • شستشوی مبل با دستگاه در خانه
 • برترین مواد شوینده بدون آسیب به مبل
 • شستشوی انواع سطوح روکش دار مانند میز، صندلی و دیوارهای روکش دار
 • شستشوی موکت با دستگاه در محل
 • شستشوی فرش با دستگاه در محل
 • شستشوی مبلمان اداری

شستشوی مبل با تیم وبلاگ شماره 3443

1. شستشوی محل لکه

ضروری ترین کار برای از بین بردن لکه وایتکس از روی مبل ، شستشوی محل لکه است. علت این امر این است که باید میزان مواد شیمیایی به جای مانده را از بین ببریم. چراکه وایتکس ماده شیمیایی است و وجود طولانی مدت آن روی پارچه باعث آسیب به بافت آن می گردد.

برای پاک کردن لکه وایتکس روی مبل، باید سطحی که با وایتکس برخورد داشته را به خوبی بشوییم. از آنجایی که جابه جایی مبلمان سخت است، از طریق یک اسفنج خیس می توانید این کار را انجام دهید.

دقت کنید که روی بقیه سطح مبل، وایتکس پخش نگردد. برای خشک کردن مبل پس از شستشو، می توانید از حوله پارچه ای بهره ببرید تا رطوبت مبل به طور کامل از آن خارج گردد.

2. استفاده از ماژیک پارچه

اولین راهکار برای پاک کردن لکه وایتکس روی مبل، استفاده از ماژیک مخصوص پارچه است. برای استفاده از این نوع ماژیک بایستی دقت کنید رنگی که انتخاب می کنید، هم رنگ پارچه مبل باشد یا اینکه بسیار به آن نزدیک باشد. باید منتظر بمانید که لکه خشک گردد، سپس با ماژیک روی لکه های وایتکس ضربه می زنیم.

ممکن است بسته به جنس پارچه و عمق لکه، چندین بار احتیاج باشد که این کار را تکرار کنیم. بعد از پوشاندن کل لکه با ماژیک، برای چندین ساعت زمان می دهیم تا خشک گردد و درصورت لزوم، این کار را مجددا تکرار کنید.

از بین بردن لکه وایتکس با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از مواد یاریی همه کاره و قدرتمند در پاک کردن لکه ها محسوب می گردد. یکی از کاربردهای آن، از بین بردن لکه وایتکس روی مبل است. برای این کار، ابتدا لکه را از طریق آب سرد و به یاری اسفنج پاک کنید تا وایتکس اضافی از محل لکه پاک گردد.

سپس میزانی جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا خمیر منسجم به دست آید. برای پاک کردن لکه وایتکس روی مبل با جوش شیرین، باید خمیر به دست آمده را به طور یکنواخت روی سطحی که لکه دارد پخش کنید و صبر کنید تا خمیر کاملاً خشک گردد. بعد از آن، از طریق یک فرچه یا مسواک، خمیر را از سطح مبل پاک کنید.

این لکه بر خانگی علاوه بر پاک کردن لکه وایتکس روی مبل، برای پاک کردن لکه نوشابه از روی مبل نیز بسیار موثر است؛ به ویژه اگر در ترکیب آن از الکل هم استفاده گردد.

برای از بین بردن لکه وایتکس از روی چوب چه کنیم؟

اگر به صورت اتفاقی روی چوب وسایل منزلتان لکه وایتکس ایجاد شد، اصلا نگران نباشید! در این بخش، به شما خواهیم گفت که چنین لکه ای را چگونه از روی چوب پاک کنید. وسایل مورد احتیاج برای پاک کردن لکه وایتکس روی مبل چوبی عبارتند از:

 • سنباده با درجه سختی 100
 • سنباده با درجه سختی280
 • پولیش مبلمان، موم
 • روغن تونگ
 • پارچه بدون پرز
 • پارچه مرطوب

ابتدا میزان وایتکس روی سطح را از طریق یک پارچه تمیز بدون پرز بردارید تا سطح خشک گردد. گفتنی است، زمانی که وایتکس با چوب برخورد کند، باعث تغییر در سطح آن می گردد و به اصطلاح دانه های چوب را برآمده می نماید.

در مرحله بعد از مراحل پاک کردن لکه وایتکس روی مبل، سنباده با درجه سختی 100 را روی سطحی که از طریق وایتکس لکه دار شده و دانه های برآمده دارد، بکشید تا رنگ اضافه شده پاک گردد و به سطح خود چوب برسیم.

سپس از طریق یک پارچه مرطوب، گردوغبار به جای مانده را پاک کنید. در مرحله بعد، دوباره از طریق سنباده، ولی این بار با درجه سختی بیشتر مثلاً 280 به سطح چوب بکشید تا یک دست و صاف گردد. بعد از آن، با استفاده از پارچه مرطوب، گردوغبار را بگیرید.

در مرحله آخر، بایستی از پولیش یا روغن تونگ بهره ببرید. سپس به یاری رنگ چوب، ناحیه ای را که رنگش رفته را دوباره رنگ کنید. دقت داشته باشید که رنگ مورد استفاده با رنگ چوب یکسان داشته باشد.

محاسبه رایگان هزینه سرویس مبل شوی با دستگاه!

برترین شوینده مبل در خانه کدام است؟

همان طور که می دانید، تمیزی مبلمان یکی از نشانه های پاکیزگی منزل است. انتخاب شوینده بسته به اندازه هزینه و جنس پارچه انجام می گردد. برای تمیز کردن مبل، می توانید از روش های خانگی، شوینده های صنعتی و مبل شویی های محلی یاری بگیرید.

گاهی اوقات ممکن است ترجیح دهیم به جای استفاده از مواد شیمیایی، از روش های طبیعی در خانه برای پاک سازی این وسایل استفاده کنیم. که در ادامه به شرح چند مورد از این روش ها می پردازیم.

1. تمیز کردن مبلمان با سرکه

اولین روش خانگی پاک کردن مبل پارچه ای، استفاده از محلول صابونی دست ساز است. این روش ساخت لکه بر مبل خانگی علاوه بر پاک نمایندگی چشم گیر، درخشندگی خاصی هم به سطح پارچه می دهد.

برای انجام این روش، به یک بطری آب مقطر، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری سرکه احتیاج دارید و که ضروری است همه این مواد را با هم مخلوط کنید.

سپس یک پارچه بدون پرز و تمیز را با محلول پاک نماینده ای که ساخته اید مرطوب کنید و به آرامی روی بخشی از مبل که کثیف شده است، بکشید. بعلاوه می توانید آن را در یک بطری افشانه ای بریزید و روی سطح اسپری کنید.

در مرحله بعدی، یک پارچه بدون پرز دیگر را با آب مقطر مرطوب کنید و روی ناحیه ای که آغشته به مواد شوینده است، بکشید تا به جای مانده مواد صابونی پاک گردد. سپس از طریق یک پارچه خشک، رطوبت ناحیه را بگیرید و با استفاده از سشوار یا فن، ناحیه تمیزشده را خشک کنید.

2. تمیز کردن مبلمان با نشاسته

روش دیگر تمیز کردن مبل در خانه، استفاده از نشاسته و آب است. آب و میزانی نشاسته را با هم مخلوط کنید تا خمیر یک دستی به دست آید. سپس روی سطحی که لکه دار شده بکشید و چندین ساعت زمان دهید تا خمیر خشک گردد. سپس آن را از طریق فرچه یا مسواک بردارید.

مبل شویی در منزل با تیم وبلاگ شماره 3443

3. پاک نماینده های صنعتی مبل

اولین پاک نماینده صنعتی مورد پیشنهاد ما، استفاده از پاک نماینده های نانو است. بنابرگفته تولیدنمایندگان مواد شوینده نانو، این پاک نماینده ها فاقد مواد شیمیایی است و از فناوری نانو برای ساختن آن ها استفاده شده است. این نوع پاک نماینده ها می توانند در مدت حداکثری دو ساعت، لکه های مبل را تمیز نمایند. به کارگیری این روش بسیار راحت است و فقط به یک پاک نماینده نانو و پارچه تمیز احتیاج دارید.

دومین پاک نماینده صنعتی و شیمیایی، استفاده از شامپو فرش و مبل است. این دسته از مواد، به علت ماهیتی که دارند، برای جنس پارچه و مبلمان ساخته شده اند و به بافت آن ها آسیبی نمی رسد.

استفاده از شامپو فرش بسیار راحت است و احتیاج به مخلوط کردن با آب یا مواد دیگری نیست. طبق دستورالعمل های درج شده پشت ظرف، می توانید به راحتی مبل خود را تمیز کنید.

گزینه بعدی استفاده از اسپری تمیزنماینده فرش و مبلمان است. این گزینه، علاوه بر قیمت مناسب، نسبت به بقیه پاک نماینده ها سرعت عمل خوبی هم دارد. برای استفاده از آن ها ضروری است، میزانی از مواد را به سطح موردنظر اسپری کنید و در سریع ترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه برسید.

بیشتر بخوانید: آموزش شستشوی مبل با بخارشوی بدون لک شدن مبل

جمع بندی

گاهی اوقات ممکن است بنا به دلایل مختلف بخشی از پارچه یا چوب مبلمان به وایتکس آغشته گردد و شما را بابت پاک کردن لکه وایتکس روی مبل به دردسر بیندازد. بعضی از افراد تصور می نمایند این حادثه راه حل ای ندارد و به فکر تعویض مبل خود می افتند.

در حالی که با انجام راهکارهایی شرح داده شده در این مطلب، به راحتی می توانید برای پاک کردن لکه وایتکس روی مبل اقدام کنید و مبل خود را به شکل روز اول بازگردانید!

سوالات متداول

آیا رنگ رفته پارچه در اثر برخورد با وایتکس، قابل برگشت است؟

خیر، واکنش وایتکس با پارچه یک واکنش شیمیایی برگشت ناپذیر است و با روش های گفته شده فقط می توانیم اثر آن را جبران کنیم.

درچه صورت می توانیم از وایتکس برای تمیز کردن مبل استفاده کنیم؟

استفاده از وایتکس برای تمیز کردن مبلمان توصیه نمی گردد اما اگر تمایل به استفاده دارید باید ابتدا مایع سفیدنماینده را از طریق آب بسیار رقیق کنید، سپس روی قسمتی از پارچه زیر یا پشت مبل که دور از دید است، تست کنید. اگر واکنش نشان نداد، می توانید از این روش برای پاک کردن آلودگی روی مبل استفاده نمایید.

علت استفاده از آب مقطر در ترکیب محلول خانگی برای تمیز کردن مبل چیست؟

استفاده از آب مقطر در محلول دست ساز به این علت است که در بعضی از آب های لوله کشی شهری، مواد معدنی خاصی وجود دارد که باعث ایجاد لکه می گردد.

منبع: آچاره

به "پاک کردن لکه وایتکس روی مبل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاک کردن لکه وایتکس روی مبل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید