یک جفت سوسک شاخدار، 8 تا 15 میلیون تومان!

به گزارش وبلاگ شماره 3443، شاید تصورش سخت باشد، اما حشراتی مثل سوسک، مگس، کرم و ملخ که اغلب از دیدنشان چندشمان می گردد و پا به فرار می گذاریم، برای بعضی پولساز و ابزار یک شغل نان و آبدار هستند.

یک جفت سوسک شاخدار، 8 تا 15 میلیون تومان!

به گزارش همشهری، محمد آروین یکی از پرورش دهندگان حشرات است که از 10 سال پیش هر ماه میلیون ها سوسک، مگس، ملخ، جیرجیرک و کرم پرورش داده و می فروشد.

با این مدرس و مشاور پرورش حشرات که در این حرفه عایدی چند ده میلیونی دارد و با انتقال تجربیاتش به صد ها جوان کارآفرینی می نماید، تبادل نظر نموده ایم.

چه چیزی پای شما را به جهانی کسب و کار حشرات باز کرد؟

متولد روستا هستم، از کودکی به حشراتی که اطرافم می دیدم علاقه داشتم و کلکسیونی از انواع حشره جمع نموده بودم. تا سال 1379 و در دوره دانشجویی هم درباره حشرات مطالبی در وبلاگم مطالبی منتشر می کردم. آن موقع دانشجویان رشته کشاورزی درسی به نام حشره شناسی داشتند و باید 100 حشره پیدا می کردند. یادم است دانشجویی با من تماس گرفت و در ازای مبلغ 25 هزار تومان که آن سال پول زیادی بود، درخواست 100 حشره داشت. مزه آن پول زیر زبانم رفت و تصمیم گرفتم به وسیله حشرات عایدیزایی کنم. 10 سال طول کشید تا رشته مرتبط با این حرفه را در دانشگاه خواندم و اطلاعاتم را از منابع داخلی و خارجی تکمیل نموده و از سال 1390، حرفه ای وارد این کار شدم. در حال حاضر هم چند مزرعه پرورش حشره دارم و از راه فروش حشرات و آموزش این حرفه به علاقه مندان کسب عایدی می کنم.

چه حشراتی را پرورش می دهید و روزانه چند مشتری دارید؟

در حال حاضر مزرعه سوسک، جیرجیرک، مگس خانگی، مگس سرباز سیاه، میل ورم، کرم ابریشم و خرخاکی دارم و به طور میانه روزی 20 مشتری دارم که از نقاط مختلف کشور تماس می گیرند و حشره می خواهند، یکی 100 کیلو ملخ، یکی 20 کیلو جیرجیرک، یکی 10 کیلو سوسک حمام و ... سفارش می دهند.

حشرات را به چه منظوری خریداری می نمایند؟

مشتریان من افرادی هستند که حیوان خانگی مثل پرنده، ماهی و انواع خزنده دارند و حشرات را برای خوراک حیوانات خانگی شان می خرند. مثلا ملخ را برای تغذیه طرقه و بلبل، جیرجیرک را برای تغذیه بلدرچین و حشرات خشک شده را برای آکواریوم می برند. البته بعضی هم برای درمان از حشرات استفاده می نمایند. مثلا بعضی مراجعان به توصیه دکتر سنتی هر ماه نیم کیلو ملخی که تغذیه ارگانیک داشته، می خورند یا سوسک حمام را در بعضی نقاط برای درمان استفاده می نمایند.

حشرات را برای مصارف غذایی خریداری می نمایند؟

با وجودی که حشرات منبع پروتئینی غنی هستند، اما در کشور ما به عنوان غذا مصرف نمی شوند.

قیمت حشرات و عایدی ماهیانه این حرفه چقدر است؟

قیمت حشرات بسته به مسایلی از جمله محیط مزرعه، غذایی که مصرف می نمایند و ... بستگی دارد. اما معمولا یک کیلو میلورم خشک از 200 تا 300 هزار تومان، ملخ زنده 250 هزارتومان، ملخ خشک 500 هزار تومان و جیرجیرک خشک درجه یک 500 هزار تومان قیمت دارد. مورچه ها هم به صورت کلونی خرید و فروش می شوند و یک کلونی 10 هزار تایی مورچه یک میلیون تومان قیمت دارد. عایدی پرورش دهندگان حرفه ای حشرات هم بالای 50 میلیون تومان در ماه است. البته من نگرانم با انتشار این ارقام شغل های کاذب ایجاد گردد.

چه شغل هایی؟ کمی بیشتر شرح دهید.

صیادی یا پرورش غیربهداشتی حشرات. حشراتی که در مزرعه و اصولی پرورش داده می شوند غذایشان تمیز و شبیه غذای انسان است. یعنی انواع غلات، صیفی جات می خورند و مزرعه حشره هیچ بار میکروبی ندارد. (البته به جز مگس که از ضایعات کشاورزی و رستورانی و کشتارگاهی هم تغذیه می نماید.) اگر حشرات از غذای کثیف تغذیه نمایند می میرند یا حامل انگل و میکروب می شوند، در این صورت وقتی به عنوان غذای حیوانات خانگی به فروش برسند باعث بیماری و مرگ حیوان می شوند. برای همین من تأکید می کنم استفاده از حشراتی که در شرایط غیراستاندارد پرورش یافته اند یا حشرات صید شده قطعا زیان اقتصادی برای پرورش دهنده حشره یا دارنده حیوان خانگی در پی دارد. صید حشره علاوه بر اینکه غیربهداشتی است از نظر زیست محیطی هم دردسرساز است، چون به زیست بوم آسیب می زند.

صادرات و واردات حشره هم دارید؟

صنعت پرورش حشره در کشورمان هنوز به رسمیت شناخته نشده، از 2 هزار و 111 نوع حشره ای که در کل جهان فراوری، مصرف و صید می گردد فقط 7 نوع آن در ایران پرورش داده می گردد که اگر مسئولان حمایت نمایند می توانیم صادر کنیم. واردات هم به صورت جزیی و به عنوان حشره خانگی انجام می گردد. مثلا سوسک شاخ دار کرگردنی را از خارج کشور وارد می نمایند؛ ولی این را هم تاکید کنم که می توانیم هر نوع حشره ای را با توجه به احتیاج بازار و هدف تهیه خوراک حیوانات، مصارف پزشکی، تزیینی و ... پرورش بدهیم.

چه حشراتی را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می نمایند و قیمتشان چقدر است؟

معمولا پروانه، مانتیس، سوسک شاخ دار کرگدنی را به عنوان حیوان خانگی خریداری و نگهداری می نمایند. قیمت این حشرات هم فرق دارد. مثلا پروانه دانه ای 30 تا 200 هزار تومان، مانتیس 10 هزار تومان و سوسک شاخ دار کرگدنی (به میزان قوطی کبریت) هم دانه ای 3 میلیون تومان خریدار دارد و اگر از این سوسک جفت نر و ماده را برای تکثیر و پرورش بیاورند 8 تا 15 میلیون تومان فروخته می گردد.

از همه جای ایران مشتری دارید؟

بله. البته من از متقاضی حشره سوال های چالشی می پرسم و اگر نتواند سوالات را درست جواب دهد و متوجه بشوم که حشره را برای مصارف نامتعارف می خواهد نمی فروشم. مثلا یکی هزار تا سوسک می خواست و در ازایش رقم بالایی هم پیشنهاد، ولی متوجه شدم می خواهد هر روز چند تایشان را له کند، یا یکی دیگر می خواست حشره را در مغازه اغذیه فروشی یکی از آشنایانش بریزد و ... من به این افراد به هیچ وجه حشره نمی فروشم.

تا به امروز برای چند نفر اشتغال زایی نموده اید؟

به طور مستقیم و غیرمستقیم برای بیش از 1000 نفر، تا به امروز به 700 نفر کار را در ابعاد مشاغل خانگی، کارگاهی و صنعتی آموزش داده ام و قطعا تمام افراد آموزش دیده اقدام به کارآفرینی نموده اند.

منبع: فرارو

به "یک جفت سوسک شاخدار، 8 تا 15 میلیون تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک جفت سوسک شاخدار، 8 تا 15 میلیون تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید