دلیل افت عرضه های اولیه چه بود؟

به گزارش وبلاگ شماره 3443، عرضه اولیه ها به دلیل بازدهی ای که در پی دارند قسمت مورد علاقه بورسی ها هستند. به طوریکه پرتفوی بسیاری از سهام داران بازار سرمایه فقط از عرضه اولیه ها تشکیل و پای بسیاری از این افراد به دلیل عرضه اولیه به بازار سرمایه باز شده است. عرضه اولیه ها در ماه های ابتدایی سال گذشته همسو با رشد شارپی بازار علاقه مندان زیادی داشتند، به طوری که در خرید این عرضه ها، بیش از پنج میلیون نفر مشارکت می کردند.

دلیل افت عرضه های اولیه چه بود؟

در آن روزها بود که پای شرکت های عظیمی از جمله شستا به بازار سرمایه باز شد و عرضه بعضی دیگر از شرکت های عظیم دولتی در حد حرف باقی ماند. در میان عرضه اولیه بعضی شرکت ها از جمله حآفرین و مدار آگهی و در دقیقه 90 لغو شد.

البته با گذشت زمان به دلیل ریزش بازار، عرضه اولیه ها همانند ابتدای سال 1399 با استقبال روبرو نشدند؛ به طوریکه در عرضه اولیه هایی که در اواخر سال گذشته صورت گرفت، حدود دو میلیون نفر مشارکت کردند.

در این راستا عرضه اولیه که در میانه های شهریورماه صورت گرفت، پنج میلیون و 500 هزار نفر مشارکت کردند، در عرضه اولیه سپیدار که اواسط دی ماه صورت گرفت، چهار میلیون و 100 هزار نفر مشارکت کردند، در عرضه اولیه کزغال که اواسط بهمن ماه صورت گرفت، سه میلیون و 700 هزار نفر مشارکت کردند و در عرضه اولیه اپال که روز گذشته صورت گرفت، تنها دو میلیون و 700 هزار نفر مشارکت کردند.

از سوی دیگر فرایند نزولی بازار روی بازدهی عرضه اولیه ها نیز تاثیر گذاشت و حدود شش سهم عرضه اولیه ها، با بازدهی منفی سال را به انتها بردند.

در این راستا، فرابورس 18 عرضه اولیه در فرابورس انجام شد که شامل نمادهای وپویا، پیزد، زملارد، کزغال، غگیلا، چخزر، شاروم، رافزا، گدنا، بپیوند، ثامید، کیا، وسپهر، زملارد، آریا، سپیدار، وکبهمن و ولپارس می گردد. همچنین در بازار بورس نیز 9 عرضه اولیه با نمادهای شبهساز، امین، غزر، آبادا، سیتا، شبهساز، اپال، بوعلی و شستا می گردد.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت نبوز دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز

به "دلیل افت عرضه های اولیه چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل افت عرضه های اولیه چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید